Jak się przygotować do peelingu chemicznego?

Peeling chemiczny to zabieg medycyny estetycznej, który polega na złuszczeniu martwego naskórka, za pomocą odpowiednio stężonego kwasu. Peeling chemiczny stosuje się na suchą skórę, zmagającą się z trądzikiem, przebarwieniami, drobnymi zmarszczkami i bliznami. Miejsca które poddaje się zabiegowi, to najczęściej obszar twarzy, szyi, dekoltu i dłoni. Jak się przygotować do peelingu chemicznego? Wyjaśniamy.

Spis treści:

  • Rodzaje peelingów chemicznych
  • Jak się przygotować do peelingu chemicznego?
  • Jak dbać o skórę po peelingu chemicznym?

We wpisie dowiesz się jakie wyróżniamy rodzaje peelingów chemicznych, jak się przygotować do takiego zabiegu oraz jak dbać o skórę po zabiegu peelingu, aby uzyskać jego optymalne efekty. 

 

Rodzaje peelingów chemicznych

Peelingi chemiczne zwane inaczej kwasami, prawidłowo dobrane potrafią przynieść spektakularne efekty. Substancje peelingujące wywołują trzy efekty zachodzące w tkankach skóry: uszkodzenie, eliminację i regenerację. Procesom towarzyszy stan zapalny o kontrolowanym przebiegu. Do przeprowadzenia zabiegu używa się m.in. kwasów: glikolowego, mlekowego, migdałowego, laktobionowego, ferulowego, pirogronowego, azelainowego, salicylowego, trójchlorooctowego. Obecnie są to substancje wieloskładnikowe, które są mieszanką kwasów o niższych stężeniach. Takie peelingi łagodnie działają na powierzchnię skóry i przynoszą rewelacyjne efekty. Moc kwasu zależy od rodzaju użytej substancji oraz jej stężenia. Kwasy najczęściej występują w formie żelu oraz alkoholu. W przypadku żelu intensywność peelingu zależy od czasu i ilości preparatu zaaplikowanego na skórę, natomiast w przypadku alkoholu – od ilości położonych na skórę warstw. Penetracja peelingu alkoholowego jest szybsza niż w przypadku peelingu żelowego.

 

Jak się przygotować do peelingu chemicznego?

Aby zabieg peelingu chemicznego przyniósł wymagane efekty należy odpowiednio się przygotować i zastosować się do poniższych zaleceń:

  • na 30 dni przed zabiegiem, nie należy eksponować skóry na słońce i się opalać
  • nie należy używać samoopalaczy i korzystać z solarium
  • na 10 dni przed zabiegiem nie należy się depilować, woskować, używać ścierających gąbek i retinoidów ponieważ mogą podrażnić skórę
  • na kilka dni przed zabiegiem nie można stosować kremów i balsamów z kwasami chemicznymi i retinoidami 
  • osoby ze skłonnością do opryszczki powinny zażywać tabletki z acyklowirem, tydzień przed i tydzień po zabiegu 
  • dwa tygodnie przed zabiegiem należy rozpocząć stosowanie kremu z zawartością kwasu AHA 8-15%, który przygotuje skórę do działania kwasu podczas zabiegu

Jak dbać o skórę po peelingu chemicznym?

Po zabiegu należy bezwzględnie stosować się do zaleceń kosmetologa. Należy przemywać skórę preparatami przeznaczonymi do pielęgnacji skóry wrażliwej. Bardzo ważne jest dogłębne nawilżenie skóry. Po zabiegu trzeba pić dużo wody około 1,5-2 litry wody dziennie. W pierwszych dniach po zabiegu silnie natłuszczamy skórę, preparatami które nie będą obciążały skóry. Po zabiegu z pewnością skóra będzie się łuszczyła – należy pozostawić ten proces bez żadnej ingerencji. Po zabiegu nie należy depilować skóry i używać kosmetyków z kwasami. Nie wolno się także opalać przez okres 4-6 tygodni. Obowiązkowo należy stosować filtry z ochroną przed promieniowaniem UV.

Polecane wpisy