Laserowe leczenie żylaków Wrocław
Żylaki kończyn dolnych to tak naprawdę najmniej nieprzyjemny etap choroby, jaką jest niewydolność żylna. W miarę upływu czasu pojawiają się objawy, które związane są z ucieczką płynnej części krwi (surowicy) do tkanek otaczających naczynia żylne. Pacjenci zaczynają skarżyć się na obrzęki kończyn dolnych, uczucie ciężkości nóg, a często również bóle w okolicach poszerzonych naczyń żylnych lub całych kończyn. Stopniowo przez ścianę poszerzonych żył migrują również elementy komórkowe, co doprowadza do zapoczątkowania przewlekłego procesu zapalnego w skórze i tkance podskórnej otaczającej żyły. Jest to już zaawansowana postać niewydolności żylnej, która manifestuje się powstawaniem brunatnych i brązowych przebarwień w obrębie skóry. Skóra i tkanka podskórna z czasem twardnieje, a ostatecznie tworzą się bolesne i trudne w gojeniu rozległe owrzodzenia obejmujące nawet cały obwód goleni.
Choroba częściej występuje u kobiet, a jej progresji sprzyja zarówno okres ciąży, jak również dominujący w obecnych czasach siedzący tryb życia. Aby pozbyć się żylaków, zachęcamy do odwiedzenia naszej kliniki ProClinic Wrocław.
Na czym polega laserowe leczenie żylaków?
Jedną z metod leczenia żylaków kończyn dolnych jest zabieg wewnątrznaczyniowej terapii energią lasera (ang. EVLT – endovenous laser treatment). Zabieg polega na przezskórnym wprowadzeniu do światła chorej żyły światłowodu laserowego, którego końcówkę umieszcza się pod kontrolą obrazu USG w najwyżej położonym odcinku zmienionej chorobowo żyły. Następnie po aktywacji generatora energia laserowa z lasera Nd: YAG 1064 nm jest dostarczana do wnętrza żyły przez światłowód laserowy. Energia urządzenia uwalniania na końcu światłowodu, jest pochłaniania przez wodę i hemoglobinę, będącymi głównym składnikiem krwi, co powoduje ich rozgrzanie. W ten sposób energia urządzenia jest zamieniona w energię cieplną, która działa bezpośrednio na ścianę naczynia żylnego, powodując zniszczenie ściany i zamknięcie światła naczynia. Włókno laserowe jest stopniowo wycofywane z żyły, a dostarczana przez cały czas energia lasera, wywołując uraz termiczny, doprowadza do zniszczenia chorego naczynia na kolejnych poziomach, tak że ostatecznie cały niewydolny odcinek naczynia zostaje zamknięty.
Skuteczna metoda leczenia – laserowe leczenie żylaków w klinice ProClinic Wrocław
Zabieg laserem pozwala na skuteczne pozbycie się żylaków nóg. W naszej klinice ProClinic Wrocław przeprowadzamy skuteczne zabiegi w celu usunięcia żylaków. Włókno laserowe posiada swoją sztywność i dlatego wykorzystywane jest do zamykania długich odcinków żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej, które są naczyniami najczęściej ulegającymi procesowi chorobowemu w niewydolności żylnej.
Procedura jest także skuteczna w leczeniu naczyń będących dużymi odgałęzieniami głównych pni żylnych.
Laserowe leczenie żylaków – klinika ProClinic Wrocław
Metoda laserowa jest zabiegiem mniej inwazyjnym niż tradycyjne chirurgiczne metody usuwania żylaków. Ma niższy odsetek komplikacji i jest dobrze znoszona przez pacjentów. Ponadto czas rekonwalescencji jest krótki, a zabieg zapewnia dobre rezultaty kosmetyczne.
Zabieg laserowego leczenia żylaków trwa około 1,5 – 2 godziny.
Siedzibą naszej kliniki jest Wrocław, gdzie gorąco zapraszamy na konsultację oraz laserowe usuwanie żylaków!
Czy zabieg laserowego leczenia żylaków jest bolesny?
Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i jest bezbolesny. Jedyny moment, kiedy pacjent może poczuć minimalny dyskomfort, to moment aplikacji znieczulenia. Znieczulenie, które stosujemy, to tzw. znieczulenie tumescencyjne. Polega ono na aplikacji dużej ilości roztworu znieczulającego dookoła naczynia żylnego. Dzięki temu naczynie w całości zostaje odizolowane od otaczających tkanek. Sprawia to, że zabieg jest bezbolesny, a dodatkowo energia sprzętu działa jedynie w obrębie naczynia, nie uszkadzając otaczających tkanek miękkich. Dzięki specjalistycznej pompie NOUVAG, którą wykorzystujemy, aplikacja znieczulenia jest szybka i precyzyjna, zmniejszając dyskomfort pacjenta do minimum.
Czy jeden zabieg laserowego leczenia żylaków jest wystarczający?
Skuteczność zabiegu jest określana na ponad 90% na przestrzeni kilku lat od zastosowania terapii. Trzeba jednak pamiętać, że niewydolność żylna jest chorobą, która wpływa negatywnie na cały układ żylny i może nawracać przez całe życie pacjenta, manifestując się powstawaniem kolejnych żylaków w obrębie kończyn dolnych. Tym ważniejsze jest, aby starać się kontrolować chorobę na bieżąco, ograniczając skutki niewydolności żylnej.
Wskazania do zabiegu – ProClinic Wrocław
Każdy pacjent wymaga starannej, indywidualnej oceny, tak aby metoda terapeutyczna została dobrana w sposób optymalny. Do wewnątrznaczyniowej terapii laserem kwalifikowani są pacjenci z niewydolnością żylną i obecnym patologicznym refluksem w obrębie długich pni naczyń żył powierzchownych, najczęściej w obrębie żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej.
Przeciwwskazania do śródżylnego leczenia laserowego
Zabieg wewnątrznaczyniowej terapii laserem (EVLT) jest terapią bezpieczną. Istnieje jednak grupa pacjentów, u których wykonanie procedury jest czasowo lub na stałe przeciwwskazane. Do najczęstszych przeciwwskazań należą:
- Aktywne zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych lub zakrzepica głębokich (DVT)
- Zaburzenia krzepnięcia głównie o typie nadkrzepliwości lub aktywna antykoaguloterapia (terapia antykoagulantami wymaga najczęściej modyfikacji na czas przeprowadzenia zabiegu)
- Poważne choroby serca lub płuc, takie jak niewydolność krążenia czy przewlekła obturacyjna choroba płuc
- Zaawansowana miażdżyca tętnic kończyn dolnych
- Ciąża
- Miejscowa martwica skóry
- Choroby nowotworowe
Jakie badania należy wykonać przed zabiegiem? – ProClinic Wrocław
Leczenie laserowe żylaków to zabieg, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Żylaki są problemem wielu osób, jednak operacja żylaków, którą przeprowadza chirurg, nie jest jedynym wyjściem. Siedzibą naszej kliniki jest Wrocław i to właśnie tu zapraszamy na konsultację wraz z kontrolą USG nóg. Przede wszystkim pacjent przy kwalifikacji do zabiegu musi mieć wykonane staranne badanie USG Doppler żył i tętnic kończyn dolnych. Pozostałe badania laboratoryjne są zlecane indywidualnie.
Przygotowanie do zabiegu – laserowe leczenie żylaków – Wrocław
- W okresie poprzedzającym zabieg trzeba zakupić pończochę w odpowiednim rozmiarze, pończocha powinna gwarantować 2 stopień kompresji
- Przez około 2 godziny przed zabiegiem należy pozostawać na czczo
- W dniu wykonania zabiegu należy przyjmować dużo płynów
- W przypadku mężczyzn z dużym owłosieniem trzeba zgolić włosy na całej kończynie dolnej, która ma być operowana, najlepiej krótko przed zabiegiem;
- W dniu zabiegu trzeba zgłosić się w towarzystwie osoby towarzyszącej, która zapewni wygodny transport po zabiegu do domu (osoba operowana nie powinna w dniu zabiegu prowadzić samochodu)
Wytyczne pozabiegowe – miniflebektomia ProClinic Wrocław
- Zalecany jest spacer przez około 30 minut bezpośrednio po zabiegu.
- Bezpośrednio po zabiegu pacjent nie może prowadzić samochodujeżeli podróż do domu pacjenta trwa dłużej niż 1 godzinę, pacjent powinien zatrzymywać się co godzinę i chodzić przez 10-minut. To ćwiczenie poprawia krążenie krwi w nodze, które może być utrudnione przez długą jazdę samochodem i zastosowaną po zabiegu kompresję (opatrunek z bandaża elastycznego i pończochy uciskowej).
- Łagodny ból może wystąpić po ustąpieniu znieczulenia metodą tumescencji (ok. 1 godziny po procedurze). Pacjent powinien w związku z tym zażyć lek przeciw bólowy, nie czekając na wystąpienie bólu, najlepiej ten, do którego jest przyzwyczajony (Pyralgina, Ibuprofen, Ketonal lub Paracetamol), w pierwszych kilku dniach po zabiegu może być konieczne zażywanie leków przeciwbólowych, co jest sytuacją normalną.
- Pończochy uciskowe należy nosić w dzień i w nocy przez pierwsze kilka dni po zabiegu. Następnie pończochy uciskowe powinny być noszone w ciągu dnia przez okres minimum 4 tygodni (nie muszą w tym okresie być zakładane na noc).
O czym trzeba pamiętać, wybierając zabiegi miniflebektomii?
- Najczęstszy rodzaj bólu, który może wystąpić po procedurze związany jest z reakcją zapalną tkanek na przeprowadzony zabieg. Taki ból powinien ustąpić po typowych lekach przeciwbólowych. Inny rodzaj bólu to taki, który może wystąpić w przypadku zbyt ciasno założonego bandaża elastycznego lub jego przesunięcia na kończynie, najlepiej w takiej sytuacji zdjąć pończochę oraz bandaż. Jeśli po usunięciu ucisku ból ustąpi należy ponownie obwinąć nogę bandażem, jednak z zastosowaniem mniejszego ucisku.
- Opatrunek po zabiegu powinien pozostawać suchy, w razie gdyby w którymś miejscu pojawiła się krew, należy w to miejsce przyłożyć kilka sztuk gazy opatrunkowej i owinąć bandażem elastycznym, stosując umiarkowany ucisk.
- Zaleca się, aby pacjent regularnie chodził, jeździł na rowerze i wykonywał inne zalecane ćwiczenia.
- Opalanie jest niewskazane przez kolejne 2-3 miesiące.
- Na wizytę kontrolną pacjent zostanie zaproszony w ciągu pierwszego tygodnia po wykonanym zabiegu, a następnie po okresie kilku kolejnych tygodni.
Możliwe objawy po zabiegu – laserowe leczenie żylaków
- Obrzęk i sztywność po wewnętrznej stronie uda w przypadku operacji przeprowadzonej na żyle odpiszczelowej i w obrębie tylnej strony goleni w przypadku operacji żyły odstrzałkowej są normalnymi skutkami ubocznymi zabiegu. Przez maksymalnie 10 dni może występować nieco silniejszy ból i uczucie ciągnięcia
- Ból, który pacjenci odczuwają w ciągu pierwszego tygodnia od wykonania procedury, związany jest ze stanem zapalnym wynikającym z udanej śródżylnej ablacji żyły. Nie jest on wynikiem uszkodzenia laserem tkanki okołożylnej. W tym okresie doustne leki przeciwbólowe i chłodzenie kontaktowe okładami z lodu mogą pomóc w kontroli bólu
- 10 dni do dwóch tygodni od zabiegu ból powinien zelżeć a procesy gojenia będą coraz mniej uciążliwe dla pacjenta
Możliwe powikłania po leczeniu żylaków
- Ból lub tkliwość kończyny dolnej
- Obrzęk
- Przebarwienia wzdłuż leczonej żyły
- Przejściowe napięcie w kończynie
- Miejscowa martwica skóry
Cennik
jedna noga | 4999 zł |
dwie nogi | 6999 zł |
skleroterapia skleroterapia w tumescencji (w znieczuleniu) | od 700 zł 0d 1000 zł |
miniflebektomia | od 1500 zł |
Konsultacja + USG | 300 zł |
Wizyta kontrolna | bezpłatnie |