Peeling kwasem TCA – wskazania, przebieg i efekty zastosowania

Peeling kwasem TCA, to niezawodny sposób na efektywną odnowę naskórka i nadanie skórze świeżego wyglądu. Peelingi powinny na stałe zagościć w pielęgnacji skóry, ponieważ są niezbędne do właściwego złuszczania martwego naskórka a co za tym idzie, do jego prawidłowej regeneracji. Peelingi są również niezastąpione w leczeniu różnego rodzaju trądziku oraz łojotokowego zapalenia skóry. Peeling kwasem TCA, czyli kwasem trójchlorooctowym jest jednym z najsilniejszych i najskuteczniejszych metod usuwania przebarwień, wygładzania drobnych zmarszczek oraz blizn potrądzikowych. Jakie są wskazania do zabiegu? Jak wygląda peeling z użyciem kwasu TCA? Wyjaśniamy.

Spis treści:

  • Wskazania do zabiegu
  • Jak wygląda zabieg?
  • Efekty peelingu kwasem TCA

We wpisie dowiesz się, jakie są wskazania do wykonania zabiegu, jak wygląda jego przebieg oraz jakie są efekty po wykonaniu peelingu kwasem TCA.

Wskazania do zabiegu

Zabieg poprzedza konsultacja lekarska, podczas której omawiane są wszystkie wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad na temat zdrowia i ocenia stan skóry pacjenta. Do najważniejszych wskazań do wykonania peelingu kwasem TCA są:
– leczenie łojotokowego zapalenia skóry
– leczenie skóry trądzikowej
– występujące na skórze zmiany potrądzikowe, blizny i przebarwienia
– zaburzenia rogowacenia skóry
– widocznie rozszerzone pory
– pojawiające się zmarszczki
Na dwa tygodnie przed peelingiem zaleca się stosowanie kremów zawierających AHA w stężeniu 8-10%, lub kremów z zawartością hydroquinone, lub innego wybielającego związku. Na tydzień przed zabiegiem nie powinno się depilować i woskować skóry, czyścić jej powierzchni ścierającymi gąbkami, stosować retinoidów, oraz preparatów podrażniających skórę.

Jak wygląda zabieg?

Kwas trójchlorooctowy jest pochodną kwasu octowego. Najczęściej jest stosowany w stężeniu między 20-50%, o czym decyduje lekarz na podstawie wcześniej przeprowadzonego wywiadu. Od stężenia kwasu jest uzależniona głębokość i intensywność złuszczania peelingu. Peeling TCA to jeden z najsilniejszych kwasów organicznych, stosowanych do zabiegu złuszczania skóry. Głębokie złuszczanie uzyskuje się stosując kilka warstw kwasu trójchlorooctowego, co powoduje dogłębną penetrację preparatu na całej grubości skóry. Po nałożeniu peelingu jej zabarwienie zmienia się na biało, co jest przyczyną koagulacji białek. Następnie w wyniku działania kwasu, pojawia się obrzęk oraz zaczerwienienie naskórka. Po upływie 3-5 dni powierzchnia skóry brązowieje i zaczyna się złuszczać. Proces złuszczania trwa około 7 dni. Nie należy ingerować w proces złuszczania ani go przyspieszać. Po upływie około tygodnia skóra pozostaje całkowicie zregenerowana.

Efekty peelingu kwasem TCA

Należy pamiętać, iż uzyskane efekty są uzależnione od osobistych uwarunkowań organizmu oraz stanu skóry i nie są identyczne u każdego pacjenta. Na intensywność efektów mogą mieć wpływ czynniki takie jak wiek, tryb życia pacjenta, stan zdrowia i stosowanie się do zaleceń przed i po zabiegu. Do najważniejszych efektów peelingu kwasem TCA należy zredukowanie zmarszczek, regeneracja skóry, wyrównanie jej kolorytu, zagęszczenie i ujędrnienie tkanki, spłycenie blizn po trądziku oraz rozjaśnienie przebarwień.

Polecane wpisy