Przyczyny i skuteczne sposoby na zniwelowanie rozszerzonych porów

Rozszerzone pory to cecha charakterystyczna dla cery tłustej i mieszanej. Ich widoczność zależy w dużym stopniu od aktywności gruczołów łojowych, które produkują sebum. Sebum to naturalna substancja nawilżająca naskórek, która ma na celu jej zabezpieczenie przed nadmiernym wysychaniem. Sebum nadaje także skórze elastyczność. Jeśli jednak praca gruczołów łojowych będzie zbyt intensywna – dojdzie do przetłuszczania skóry i do poszerzania porów. Jakie są przyczyny oraz skuteczne sposoby na zniwelowanie rozszerzonych porów? Odpowiadamy.

Spis treści:

  • Przyczyny rozszerzania porów
  • Jak sobie radzić z rozszerzonymi porami?
  • Jak pielęgnować skórę z rozszerzonymi porami

We wpisie dowiesz się jakie są przyczyny rozszerzania się porów, jak sobie radzić z rozszerzonymi porami oraz jak pielęgnować skórę rozszerzonymi porami.

Przyczyny rozszerzania porów

Zbyt intensywnie pracujące gruczoły łojowe powodują łojotok, któremu towarzyszy odmienna od standardowej postać sebum. Staje się ono bardziej gęste, a jego wzmożona produkcja może powodować stopniowe oraz trwałe rozszerzenie porów. Jeżeli zauważysz wzmożone przetłuszczanie się skóry musisz jak najszybciej zareagować, aby móc w porę nad nim zapanować. Konsekwencjami zignorowania łojotoku mogą być częściej pojawiające się zaskórniki i krosty lub bardziej widoczne pory.

Jak pielęgnować skórę z rozszerzonymi porami

Walka z łojotokiem powinna opierać się na stosowaniu kosmetyków zawierających sprawdzone, łagodne składniki, które powodują zmniejszenie wydzielania łoju. Do takich składników należy cynk, niacynamid, kwas salicylowy, glinka zielona lub oczar wirginijski. Unikajmy kosmetyków zawierających alkohol oraz silnie oczyszczających skórę, które mogą ją podrażniać. Jeżeli po oczyszczeniu twarzy obserwujemy napięcie skóry twarzy oznacza to, że kosmetyk ma zbyt silne działanie oczyszczające i nie przyniesie długotrwałych efektów. Warto zrezygnować z intensywnego opalania, ponieważ promieniowanie UV intensyfikuje wytwarzanie łoju. Należy zgłosić się po poradę do dermatologa lub kosmetologa, który opracuje odpowiednią pielęgnację i postępowanie w zatrzymaniu procesu nadmiernego wytwarzania sebum i poszerzania się porów.

Jak sobie radzić z rozszerzonymi porami?

Aby zmniejszyć widoczność porów warto korzystać z zabiegów kosmetycznych, jakie oferują kliniki medycyny estetycznej. W zmniejszeniu porów z pewnością sprawdzą się zabiegi, takie jak peeling chemiczny, mezoterapia lub dermapen. Peeling chemiczny reguluje wydzielanie sebum i oczyszcza skórę z martwego naskórka, skutecznie redukując widoczność porów. Mezoterapia igłowa powoduje ujędrnienie i odżywienie skóry, a także zmniejszenie widoczności porów przy użyciu odpowiednio dobranego preparatu witaminowego. Zabieg dermapen polega na zautomatyzowanym nakłuwaniu powierzchni skóry za pomocą igieł oraz wprowadzeniu preparatu i zawartych w nim substancji czynnych w głąb skóry. Dzięki nim można skutecznie pozbyć się rozszerzonych porów, blizn, zmarszczek i poszarzałej skóry.

Polecane wpisy