Laserowe Usuwanie rozstępów – Jak pozbyć się rozstępów?

Rozstępy, czyli blizny w postaci poprzecznych pręg na skórze, to problem z którym boryka się wiele osób. Mogą pojawiać się na brzuchu, udach, piersiach czy pośladkach, a domowe sposoby nie zawsze są w stanie sobie z nimi poradzić. Aby pozbyć się rozstępów, najlepiej sięgnąć po zabiegi medycyny estetycznej i zareagować w odpowiednim momencie. Często z rozstępami zmagają się kobiety po ciąży, czy osoby z wahaniem masy ciała.

Spis treści:

  • Jak powstają rozstępy?
  • Jak się pozbyć rozstępów?
  • Na czym polega laserowe usuwanie rozstępów?

Z wpisu dowiesz się czym tak naprawdę są rozstępy, jak powstają, w jaki sposób możesz skutecznie się ich pozbyć oraz na czym polega laserowe usuwanie rozstępów.

Jak powstają rozstępy?

Zapewne zastanawiasz się jaki może być powód pojawiania się rozstępów. Czy swoim trybem życia masz wpływ na ich powstawanie? Odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak. Częsty spadek i wzrost wagi powoduje powstawanie rozstępów – skóra nie nadąża z wytwarzaniem kolagenu, a rozstępy to widoczne pęknięcia, właśnie tych włókien kolagenowych. Rozstępy mogą się pojawiać gdy bierzesz leki hormonalne i/lub środki antykoncepcyjne, zbyt intensywnie ćwiczysz na siłowni, lub gdy za szybko zrzucasz i nabierasz kilogramów. Na rozstępy są szczególnie narażone kobiety w ciąży. W czasie trwania ciąży skóra jest szczególnie wrażliwa na uszkodzenia, działanie hormonów i wahania wagi. 

Możemy wyróżnić dwa etapy powstawania rozstępów:

  • faza zapalna – trwa zwykle przez około pół roku. W tej fazie rozwoju, skóra szczypie, swędzi i pęka. Zmiany na skórze są czerwone i spuchnięte;
  • faza zanikowa – rozstępy bledną, stają się praktycznie białe. Na powierzchni skóry wyczuwalne są wgłębienia

Jak się pozbyć rozstępów?

Niektórzy starają się walczyć z rozstępami w swoim zaciszu domowy, stosując domowe sposoby i zabiegi, które są możliwe do samodzielnego wykonania. Niestety w momencie, kiedy rozstępy są w zaawansowanym stadium i są bardziej rozległe, takie sposoby mogą być nieskuteczne. Najlepiej podjąć działanie w fazie zapalnej rozstępów, tak aby nie dopuścić do ich utrwalenia. W tym celu należy dokładnie obserwować miejsca narażone na występowanie rozstępów, kontrolować czy skóra nie szczypie, nie swędzi i nie jest obrzęknięta. Należy kontrolować masę ciała aby nie dopuścić do przyrostu/spadku wagi w krótkim okresie czasu. Zdrowa, zbilansowana dieta złożona z warzyw, owoców, minerałów i witamin, to także niezbędne działanie w zapobieganiu rozstępom. Pamiętajmy, że kluczowa jest także odpowiednia pielęgnacja skóry – nawilżenie, nawodnienie i uelastycznienie. Należy stosować regularnie kosmetyki nawilżające, oraz peelingi.  Jeśli rozstępy są w fazie zanikowej, a my nie jesteśmy już w stanie sobie z nimi poradzić, warto skierować się do specjalisty i poddać się laserowemu usuwaniu rozstępów.

Na czym polega laserowe usuwanie rozstępów?

Laserowe usuwanie rozstępów ma działanie punktowe, co sprawia, że jest niezwykle precyzyjne. Głównym celem tego zabiegu jest pobudzenie skóry w miejscach gdzie powstały rozstępy, do wytwarzania kolagenu i pobudzenia skóry, do naturalnej naprawy. Laserowe usuwanie rozstępów polega na poddaniu ich działaniu wiązki światła, pod której wpływem woda zawarta w skórze podgrzewa się a następnie odparowuje. W efekcie zabiegu powstają mikrouszkodzenia skóry, które natychmiast zaczynają się wypełniać dzięki pobudzeniu do produkcji kolagenu.  Do zabiegu musimy zbadać czy skóra jest nieuszkodzona, zdrowa i nie występują na niej żadne stany zapalne. Pierwszy krok zabiegu to zaznaczenie, które obszary skóry będą poddane działaniu lasera. Cały proces nie wymaga znieczulenia, ponieważ skóra jest na bieżąco chłodzona. Możemy odczuwać lekkie szczypanie lub pieczenie. Cały zabieg trwa kilkanaście minut.  Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i obrzęknięta, jednak uczucie to ustępuje już po kilku dniach.

Polecane wpisy
Endermologia – wskazania i przeciwwskazania do zabieguLaserowe Usuwanie rozstępów – Dlaczego powstają rozstępy?