Jakich zabiegów unikać latem?

Wysoka temperatura, suche powietrze, promieniowanie UV – to czynniki niesprzyjające wykonywaniu niektórych zabiegów kosmetycznych. Lepiej odczekać i wykonać je np. w okresie jesiennym. O jakich zabiegach mowa? Zobacz jak zaplanować w kalendarzu rocznym konkretny zabieg tak, aby był jak najbardziej skuteczny.

Spis treści:

  • Zabiegi złuszczające
  • Zabiegi laserowe
  • Zabiegi na hiperpigmentację
  • Krioterapia

Z wpisu dowiesz się jakie zabiegi powinno wykonywać się poza okresem letnim.

Zabiegi złuszczające

Zabiegi takie jak peeling chemiczny, medyczny czy mikrodermabrazja, są popularne ze względu na skuteczne właściwości złuszczające zrogowaciałego naskórka. Są to zabiegi stosowane w celu usunięcia blizn, plam słonecznych, przebarwień oraz oznak starzenia. Nie należy ich wykonywać w okresie letnim, ponieważ skóra po ich zastosowaniu jest podrażniona, wrażliwa i pozbawiona bariery ochronnej. Aby się zregenerować potrzebuje około 4 tygodni, przez które należy unikać słońca. Jeżeli prowadzisz aktywny tryb życia lub twoja praca wymaga przebywania na powietrzu, nie będziesz w stanie uniknąć narażenia na promieniowanie UV. Może to skutkować podrażnieniem i poparzeniem wrażliwej skóry.

Zabiegi laserowe

Wiązką światła lasera możemy leczyć trądzik różowaty i popękane naczynka, zniwelować przebarwienia i zmarszczki, oraz usuwać zbędne owłosienie. Światło lasera działa bezpośrednio na melaninę zawartą w skórze, dlatego decydując się na zabiegi laserowe należy unikać słońca przez około 4 tygodnie. Nie zastosowanie się do zaleceń, może skutkować pojawieniem się  podrażnień i przebarwień na skórze.

Zabiegi na hiperpigmentację

Zaburzenia syntezy i umiejscowienia melaniny równomiernie pod skórą, powodują pojawiania się przebarwień. Istnieje wiele metod pozwalających na redukcję takich zmian pigmentacyjnych. Ich skuteczność jest zależna od rodzaju i wielkości przebarwienia – im bardziej różnorodne i rozległe przebarwienie, tym leczenie będzie bardziej skomplikowane. Zabiegi na przebarwienia przeprowadzone latem, mogą prowadzić do odwrotnego skutku niż wymagany – zamiast pozbyć się przebarwień skóry, możemy pod wpływem słońca nabawić się nowych.

Krioterapia

Krioterapia polega na schładzaniu powierzchni ciała, w celu przyspieszenia krążenia krwi. Wykorzystuje naturalne reakcje organizmu na działanie niskiej temperatury. Ten rodzaj leczenia ma na celu przywrócenie równowagi funkcjonowania organizmu, poprzez nagłe zwężenie i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Stosuje się je do usuwania blizn, zmian trądzikowych, czy brodawek. Odbywa się ono przy użyciu ciekłego azotu. Jest to zabieg który powoduje zaczerwienienie skóry, a jej dodatkowe wystawienie na silne działanie słońca, mogłoby je potęgować. Dlatego po wykonaniu krioterapii, należy unikać ekspozycji na słońce miejsc poddanych zabiegowi.

Polecane wpisy
Idealny brzuch na lato – lipoliza iniekcyjna brzuchaCzy mezoterapię można wykonywać latem?