Jak golić miejsca intymne bez podrażnień?

Ze względu na komfort i higienę, często decydujemy się na depilacje w miejscach intymnych. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Do tego celu wybieramy maszynki do golenia miejsc intymnych. Nierzadko po takim zabiegu pojawiają się podrażnienia. Obserwujemy czerwone krosty, skóra swędzi, jest zaczerwieniona. Jak golić miejsca intymne bez podrażnień? O czym musimy pamiętać podczas golenia bikini?

Spis Treści

Z wpisu dowiesz się, skąd biorą się podrażnienia po goleniu bikini, jak prawidłowo golić miejsca intymne oraz która z metod sprawdzi się najlepiej, gdy chcemy pozbyć się owłosienia bezpiecznie i na stałe.

Podrażnienia po goleniu bikini – skąd się biorą?

Musimy pamiętać, że skóra okolic bikini to delikatne i wrażliwe miejsce, to dlatego jest podatne na rozmaite podrażnienia. Golenie okolic bikini skutkuje zaczerwienieniem, swędzeniem, pojawieniem się wyprysków. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka, m.in. nieodpowiednie przygotowanie skóry do zabiegu oraz nieprawidłowy sposób golenia – najlepiej zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa.

Do najczęstszych przyczyn pojawiania się krost i innych podrażnień po goleniu bikini można zaliczyć:

 • golenie starą, brudną maszynką,
 • golenie na sucho,
 • nieodpowiednia golarka,
 • zły kierunek prowadzenia maszynki,
 • rozcięcie miejsc, gdzie włoski wrastają w skórę,
 • nie używanie z preparatów do pielęgnacji skóry po goleniu,
 • noszenie bielizny ze sztucznych tworzyw,

Jak prawidłowo golić bikini?

Jak zatem golić okolice bikini, aby nie było podrażnień czy krostek? Czym golić bikini? Musimy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania do zabiegu. Skóra powinna być miękka i rozgrzana, co ułatwi usuwanie włosków. Dobrze jest wziąć kąpiel oraz wykonać delikatny peeling okolic bikini, dzięki temu pozbędziemy się martwego naskórka, a skóra będzie odpowiednio oczyszczona.

Do peelingu miejsc intymnych wybieramy produkty, które działają przeciwzapalnie. Peeling najlepiej wykonać dzień przed planowanym goleniem. Jeśli skóra jest odpowiednio przygotowana, stosujemy krem, piankę lub żel do golenia. Nie używamy szamponów, mydeł, odżywek, które nie są przeznaczone do tego typu zabiegów. Nie golimy włosów na sucho! Poślizg przekłada się na bezpieczeństwo zabiegu.

Jak uniknąć podrażnień po goleniu miejsc intymnych?

Jeśli chcesz zachować miejsca intymne bez podrażnień, musisz zadbać nie tylko o sam proces golenia, ale również o odpowiednie postępowanie po zabiegu golenia miejsc intymnych. Skóra po zakończeniu golenia jest zwykle podrażniona i bardziej wrażliwa, wymaga zatem odpowiedniej pielęgnacji, inaczej możesz doprowadzić do zaczerwienienia, krostek przebarwień w miejscach intymnych. Najwięcej podrażnień powstaje w czasie nieprawidłowego procesu golenia okolic bikini, używania wosku, czy depilatora na skórze wrażliwej, jeśli zatem masz niski próg bólu, do tego wrażliwą skórę skłonną do przebarwień, lepiej zainwestować w serię zabiegów depilacji laserowej i zachować swoje miejsca intymne bez podrażnień.

Tego typu zabiegi wykonuje się w partiach 6-8 zabiegów w zależności od skóry, pigmentu owłosienia, a pomiędzy zabiegami zalecana jest zwykle przerwa 4-6 tygodniowa. Depilacja laserowa skutkuje pozbyciem się owłosienia nawet na okres kilku lat, warto więc zastanowić się nad takim rozwiązaniem.

A jakie są triki na zmniejszenie podrażnień skóry po standardowym goleniu w miejscach intymnych?
Skóra, szczególnie w okolicach intymnych, jest bardziej podatna na podrażnienia i uszkodzenia, oczywiście jak każda tkanka, skóra zregeneruje się samoistnie z biegiem czasu, proces ten jednak wiąże się z bólem, którego można uniknąć, stosując odpowiednie triki w trakcie lub tuż po zakończeniu golenia:

 • nałóż grubą warstwę kremu (balsamu) po goleniu na podrażnione miejsce okolic bikini, preparaty tego typu zakupisz np. w aptece i drogerii. W składzie takie kremy powinny mieć, np. witaminę B, witaminę E, alantoinę, olej Jojoba, masło Shea, olej z awokado, aloes,
 • używaj odpowiedniej maszynki do golenia. Do miejsc intymnych przeznaczone są specjalne maszynki do depilacji miejsc intymnych, wyróżniają się specjalnie wbudowanym paskiem nawilżającym, zwykle z dodatkiem aloesu,
 • przed goleniem warto przyciąć włoski, najlepiej dobrze naostrzonymi nożyczkami,
 • na min. 5 minut przed goleniem weź ciepły prysznic, który poskutkuje otwarciem się porów, zmiękczeniem naskórka i włosków,
 • skorzystaj z lusterka, które pozwoli Ci uniknąć ewentualnych zadraśnięć podczas zabiegu,
 • zawsze podczas golenia używaj odpowiednich kremów lub pianek, które są do tego przeznaczone, pamiętaj, żeby nigdy nie golić miejsc intymnych na “sucho”, uszkodzenie naskórka jest wtedy nieuniknionym procesem,
 • goląc miejsca intymne, zawsze staraj się jedną ręką przytrzymać (naciągnąć skórę), a drugą przesuwać powolnie maszynkę w kierunku wzrostu włosków, w ten sposób unikniesz niepotrzebnych skaleczeń i zadrapań,
 • po goleniu delikatnie przemyj skórę miejsc intynych cieplejszą wodą i wysusz okolice intymne – najlepiej ręcznikiem bawełnianym,
 • po zakończeniu procesu golenia miejsc intymnych użyj wybranego kremu do depilacji, który zlikwiduje uczucie dyskomfortu i nawilży podrażniony naskórek. Możesz wybrać krem nawilżający z gotowych dostępnych preparatów na rynku np. BIOTHERM SENSITIVE FORCE FOAM, VENUS PIANKA DO GOLENIA, BIELENDA VANITY SOFT TOUCH i wiele innych, wybór jest naprawdę duży.
  Jeśli nie chcesz kupować gotowych produktów, możesz też wykorzystać zwykły krem aloesowy, oliwkę lub olej kokosowy.

Mówiąc o goleniu miejsc intymnych, warto wspomnieć o doborze odpowiedniej maszynki. Plusem używania standardowej maszynki jest zdecydowanie cena, do tego czas golenia to zaledwie kilka minut, włoski co prawda odrastają bardzo szybko, ale jako rozwiązanie tymczasowe to dobry wybór. Minusem stosowania maszynek do golenia jest zdecydowanie fakt, że mimo ogólnej bezbolesności zabiegu skóra po goleniu może być mocno podrażniona, mogą pojawiać się zaczerwienienia, czerwone krostki, którym nie jest łatwo zaradzić.
Jaką maszynkę do golenia wybrać? Z naszych testów najlepiej sprawdza się np. GILLETTE VENUS SIMPLY, GILLETTE VENUS SNAP, PARKER 55L-RG-SEMI-SLANT, BIS MISS SOLEIL, BIC SOLEIL BELLA.

Golenie bikini bez podrażnień – depilacja laserowa

Czym najlepiej golić bikini, aby cieszyć się gładką skórą? Włosy łonowe usuwane domowymi metodami nie zapewnią nam takiej skuteczności jak depilacja laserowa. Depilowanie przy użyciu innowacyjnego lasera LightSheer Duet to gwarancja pozbycia się owłosienia na stałe! Laser ma specjalną chłodzącą nakładkę, która zmniejsza dyskomfort podczas zabiegu, więc nie trzeba się obawiać. Do zabiegu depilacji laserowej odpowiednio się przygotowujemy, unikając opalania, samoopalaczy, stosowania niektórych ziół czy leków. Wszelkie wytyczne znajdują się na naszej stronie internetowej.

Polecane wpisy
Jak usunąć cellulit?