Epilacja i depilacja – czym się różnią?

Istnieją takie rodzaje codziennej pielęgnacji, o których myślimy z niechęcią i nie należą one do ulubionych czynności. Mowa oczywiście o pozbywaniu się zbędnego owłosienia. Przeważnie czynności tego typu są krótkotrwałe, podrażniają skórę i trzeba je wykonywać często i niezwykle uważnie, aby uniknąć ewentualnych uszkodzeń. Na szczęście nowoczesne technologie umożliwiają rezygnację z codziennego golenia niechcianych włosków. Pojęcia epilacji i depilacji są używane naprzemiennie, lecz są to sposoby różniące się od siebie kilkoma cechami. Epilacja i depilacja – czym się różnią? Wyjaśniamy, opisując te zabiegi depilacji.

Spis Treści

Depilacja – charakterystyka
Metody depilacji – wady i zalety
Epilacja – charakterystyka
Metody epilacji – wady i zalety
Jakie są główne różnice między zabiegami?
Epilacja laserowa / depilacja laserowa – cena

Depilacja a epilacja

Co to jest epilacja

Epilacja laserowa cena

Depilacja laserowa co to

Depilacja laserowa cena

Epilacja czy depilacja laserowa – co wybrać

We wpisie dowiesz się czym charakteryzuje się zabieg epilacji, a czym depilacji. Przeczytasz także, czym różnią się te dwa zabiegi depilacji i jak w wskuteczny sposób pozbyć się niechcianego owłosienia.

Depilacja – charakterystyka

Depilacja to jeden z najpopularniejszych sposobów pozbywania się owłosienia, który można przeprowadzać w warunkach domowych. Oznacza ona usuwanie zbędnego owłosienia w sposób krótkotrwały. Do tego celu można zastosować różne zabiegi depilacji. Metoda depilacji niechcianego owłosienia powinna być dopasowana do rodzaju depilowanej skóry oraz powinna dawać maksymalne poczucie komfortu podczas trwania zabiegu.

Wyróżniamy depilację niechcianego owłosienia za pomocą jednorazowej maszynki do golenia, kremu i wosku do depilacji, depilatorem elektrycznym lub za pomocą najbardziej skutecznej metody – depilacji laserowej.

 • Maszynka do golenia daje najbardziej krótkotrwałe efekty dzięki temu, że skóra jest narażona na uszkodzenia i zaczerwienienia. Jest jednak najszybszym i najłatwiej dostępnym sposobem na usunięcie niechcianego owłosienia.
 • Kremy i woski do golenia wymagają przeprowadzenia testów uczuleniowych, jednakże ich aplikacja jest bardzo łatwa, a same zabiegi depilacji nieskomplikowane. Wadą tego rozwiązania jest możliwość wystąpienia uczuleń i podrażnień na skórze.
 • Depilacja za pomocą depilatora elektrycznego wsokiej częstotliwości, to mechaniczne usuwanie włosków, sam zabieg należy do dość bolesnych, ale daje dobre efekty, ponieważ włoski odrastają dopiero po 1-2 tygodniach od tego typu depilacji. Wadą jest dyskomfort podczas zabiegu oraz długi czas jego trwania.
 • Depilacja laserowa to zdecydowanie najbardziej efektywna i bezbolesna metoda usuwania niechcianego owłosienia, dzięki teu jej skutki utrzymują się nawet kilka lat.

Metody depilacji niechcianego owłosienia – wady i zalety

Wyróżniamy szeroką paletę różnorakich zabiegów depilacji niechcianego owłosienia, z pośród których każda kobieta z pewnością znajdzie takie metody deilacji, które są odpowiednie dla niej:

 • maszynka do golenia – to najczęstszy stosowany sposób depilacji, na rynku do wyboru są maszynki jedno i wielorazowe, plastikowe i tradycyjne metalowe z wymiennymi żyletkami. Maszynka to szybki i skuteczny sposób na pozbycie się owłosienia, niestety w zależności od rodzaju włosa usuwa nadmiar owłosienia czasami nawet tylko na kilka godzin,
 • wosk – depilacja gorącym woskiem jest mechanizmem niezwykle skutecznym, który sprawia, że skóra pozostaje gładsza na dłużej, niestety jest to zabieg dosyć bolesny,
 • kremy ze szpatułką – to dosyć skuteczny sposób depilacji, wystarczy kupić odpowiedni krem. Wadą tej metody jest wysoka możliwość podrażnienia skóry i częste reakcje alergiczne na składniki zawarte w kremie,
 • depilator wysokiej częstotliwości – depilator elektryczny wysokiej częstotiwości umożliwia wyrywanie włosków w sposób mechaniczny, w większości jest, więc zabiegiem bolesnym, aczkolwiek istnieją już najnowsze depilatory, które łagodzą skutki wyrywania włosków, nie jest to jednak zabieg bezbolesny całkowicie. Dodatkowo proces takiej depilacji należy powtórzyć nawet kilka razy, ponieważ ostrza często nie chwytają włosków za pierwszym podejściem. Metoda ta, więc podobnie jak wosk nie jest zabiegiem, który jest zalecany osobom z niskim progiem bólu. Depilator również najczęściej sprawdza się u osób, które posiadają grube i mocne owłosienie, cienkie włoski są ciężkie do chwycenia przez ostrza,
 • depilacja laserowa mieszka włosowego – najbardziej skuteczny sposób usuwania owłosienia. Jest bezbolesna, zwykle wykonuje się ją w serii 4-8 zabiegów co 4-8 tygodni, efekt utrzymuje się nawet na kilka lat, co jest niezwykle istotne, ponieważ to jedyna metoda, która jest skuteczna przez tak długi okres czasu.

Po wykonanej serii zabiegów zalecany jest zabieg przypominający raz na rok lub rzadziej, w zależności od rodzaju owłosienia jaki posiadasz. Depilacja laserowa działa najmocniej na owłosienie ciemne i mocne, w przypadku owłosienia o jasnym pigmencie zwykle zaleca się wykonanie większej ilości zabiegów depilacyjnych

Zabieg epilacji laserowej – charakterystyka

Najbardziej popularna jest epilacja laserowa, która polega na niszczeniu wytworzoną energią cieplną lasera, cebulki włosa wraz z korzeniami. Melanina, która znajduje się w mieszku włosowym, pochłania światło lasera co skutkuje jej destrukcją. . Proces ten nazywamy fototermolizą selektywną. Epilacja przy zastosowaniu odpowiedniej ilości zabiegów i mocy lasera, pozwala na trwałe usunięcie włosków z dowolnego obszaru ciała.

Metody epilacji laserowej – wady i zalety

Metoda epilacji laserowej mieszka włosowego, jak już wcześniej wspomnieliśmy działa bardziej dogłębnie w porównaniu do metod depilacji, które działają na włoski już wyrastające ze skóry. Spośród dostępnych na rynku metod, wyróżniamy:

 • elektroliza – uszkodzenie mieszków włosowych z wykorzystaniem prądu stałego, brzmi dosyć przerażająco natomiast jest to zabieg całkowicie skuteczny i bezbolesny. Jedyną wadą zabiegu jest czas jego wykonania, każdy mieszek włosowy potrzebuje około 30 sekund na jego całkowite zniszczenie,
 • termozlia – to metoda zbliżona do elektrolizy, ale zamiast prądu stałego do zabiegu wykorzystywany jest prąd zmienny. Czas trwania zabiegu znacząco się zmniejsza, mieszek włosowy niszczony jest w ciągu zaledwie kilku sekund co powoduje, że metoda ta jest mniej czasochłonna niż zabieg termolizy,
 • blend – zabieg łączy wspomniane wcześniej zabiegi termolizy i elektrolizy, co oznacza, że podczas zabiegu wykorzystywany jest zarówno prąd stały, jak i prąd zmienny, takie połączenie okazało się metodą, która daje najbardziej spektakularne efekty, pozbawione wad poprzednich metod.

Jakie są główne różnice między zabiegami epilacji i depilacji?

Główna różnica polega na tym, iż depilacja to usunięcie łodygi włosa wyrastającej ponad skórę zaś epilacja działa na cebulki włosów znajdujące się pod skórą, oraz na włosy w fazie wzrostu. Epilacja laserowa przeprowadzana jest jedynie w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych.

Depilacja jest możliwa do wykonania samodzielnie w domu. Epilacja laserowa jest metodą stałego usuwania owłosienia, po poddaniu się serii zabiegów, nie powoduje również różnego rodzaju uszkodzeń skóry, wrastania włosków, czy wystąpienia uczuleń,  wymaga większego nakładu czasowego ale skutkuje stałym pozbyciem się owłosienia.

Depilacja laserowa natomiast odbywa się szybciej, ale nie daje trwałych efektów.

Epilacja laserowa / depilacja laserowa – cena

Epilacja i depilacja, ich cena i czas trwania zabiegów zależy od wybranej sfery ciała, która ma być poddana depilacji mieszka włosowego.
W naszej klinice ProClinik do wyboru mamy takie opcje jak:

 • mała partia S – obejmuje ceny za pojedynczy zabieg m.in. kolan, linii brzucha, sutków, wąsika – w cenie od 99 zł,
 • duża partia M – dotyczy większej części ciała m.in. bikini całkowite (szpara pośladkowa gratis), brzuch, dłonie, pachy, plecy, kark, cała twarz, baki, przedramiona, uda, szyja – w cenie od 149 zł do 199 zł,
 • partia XL – dotyczy zabiegów na większej części ciała m.in. nogi (łydki i uda + gratis kolana i stopy), ręce (ramiona i przedramiona + gratis dłonie) – w cenie od 298 zł do 399 zł.

Jeśli chcesz zapisać się do nas na zabieg depilacji, zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub do napisania wiadomości e mail.

Depilacja a epilacja

Epilacja to pojęcie o wiele mniej popularne od pojęcia depilacja. Często jednak są one stosowane wymienne, a to podstawowy błąd, ponieważ są to zupełnie inne metody usuwania owłosienia. Oba zabiegi stosuje się w celu usunięcia niechcianych włosków, jednak tylko epilacja zapewnia trwałe efekty. Co istotne, zabieg epilacji wykonuje się tylko i wyłącznie w specjalistycznych gabinetach.

Termin „depilacja” to zupełnie inny rodzaj zabiegu – kryje się pod nim depilacja owłosienia za pomocą maszynki do golenia, depilatora czy kremu do depilacji. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z błędu w nazewnictwie, jakie popełnia. Doskonale znana wszystkim „depilacja laserowa” to w rzeczywistości właśnie „epilacja”. Depilacja nie usuwa włosa poprzez oddziaływanie na jego cebulkę, natomiast epilacja działa właśnie w ten sposób, usuwając owłosienie na stałe.

Co to jest epilacja

Epilacja jest metodą, która usuwa włoski z ich cebulkami. Jest to podstawowa cecha, która odróżnia epilację od depilacji, która pozwala nam na pozbycie się włosów tylko z wierzchniej części naskórka. Wyrwanie włosa wraz z cebulką gwarantuje gładkość skóry na długi czas, czego nie można powiedzieć o depilacji, którą musimy powtarzać co kilka dni, a nawet codziennie, w zależności od jakości owłosienia.

Ciało można epilować na różne sposoby. Najpopularniejszym z nich jest depilacja woskiem, którą można z odrobiną wprawy wykonywać samemu w domu, jednak mowa tu o tak zwanym wosku na zimno. Depilację ciepłym woskiem zazwyczaj wykonuje się w salonach kosmetycznych, ponieważ nieumiejętne posługiwanie się nim może grozić poparzeniem skóry.

Drugim sposobem epilacji jest tak zwana depilacja laserowa. Polega ona na niszczeniu cebulki włosa wiązką lasera i choć metoda ta nie należy do najtańszych, stała się ona popularna zwłaszcza wśród kobiet, ponieważ usuwa owłosienie na stałe.
Inne metody epilacji to:

 • elektrokoagulacja, w której używany jest łuk elektryczny
 • elektroliza i termoliza – wprowadzenie do cebulki włosa igły z prądem
 • fotoepilacja, czyli zastosowanie impulsów świetlnych na cebulki włosów

Epilacja laserowa cena

Ceny epilacji laserowej wahają się w zależności od depilowanej części ciała oraz od rodzaju lasera używanego podczas zabiegu. Różnica w cenie zależy zazwyczaj od wielkości depilowanego obszaru. Depilacja wąsika nad górną wargą będzie znacznie tańsza od depilacji nóg czy pleców. Dlatego też podejmując decyzję o poddaniu się zabiegowi depilacji laserowej najlepiej rozważyć możliwość zakupu pakietu, jeśli takie są dostępne, ponieważ zazwyczaj są one korzystniejsze cenowo niż pojedyncze zabiegi – zwłaszcza, gdy planujemy wykonać ich kilka, nie jeden. Mimo dość wysokiej ceny zabiegów epilacji, są one godne uwagi, ponieważ wykonuje się ich serie tylko raz w celu usunięcia owłosienia na zawsze. W ogólnym rozrachunku raz wydane pieniądze i perspektywa gładkiej skóry na zawsze, to atrakcyjna propozycja dla każdego, kto zdecyduje się na epilację laserem.

Depilacja laserowa co to

Depilacja laserowa to najskuteczniejsza metoda usuwania zbędnego owłosienia na ciele. Umożliwia ona trwałe usunięcie owłosienia, nawet tego obfitego, a także z trudno dostępnych miejsc. Zastosowanie lasera to rewolucyjna metoda w kwestii ogólnie przyjętej depilacji. Jego światło oddziałuje bezpośrednio na włos i melaninę w nim zawartą, a to sprawia, że dochodzi do nieodwracalnego zniszczenia mieszka włosowego i pozbycia się niechcianego owłosienia na zawsze.

Depilacja laserowa cena

Cena za zabieg depilacji laserowej zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od depilowanego miejsca. Im większy obszar poddany depilacji, tym jest ona bardziej kosztowna. Cena zabiegu zależna jest też od tego, w jakim mieście się go poddamy, od rodzaju salonu, z którego będziemy korzystać i od tego, jakim laserem zostanie ona wykonana. Dlatego też, nim zdecydujesz się na zabieg, warto przejrzeć dostępne promocje i pakiety danego salonu – bardzo często są one bardziej opłacalne, niż pojedyncze zabiegi.

Epilacja czy depilacja laserowa – co wybrać

Zabieg depilacji usuwa owłosienie na krótki czas, działa bowiem tylko na włosy, które są na powierzchni skóry. Zabieg epilacji natomiast oddziałuje wiązką światła lasera na mieszki włosowate, niszcząc je na stałe. Co prawda depilacja to znacznie tańsza metoda usuwania owłosienia, można ją wykonywać bez problemu w domu, np. maszynką jednorazową i nie wymaga ona ani konsultacji ze specjalistą od depilacji ani udania się do gabinetu kosmetycznego – jednak jeśli chcemy pozbyć się uporczywych włosów raz na zawsze, warto zainwestować w zabieg epilacji, która jest co prawda o wiele bardziej kosztowna, jednak po sesji zabiegów wykonanych raz, mamy spokój z uporczywym owłosieniem już na zawsze. Zdecyduj, jaka metoda jest dla Ciebie najlepsza!

Polecane wpisy