Depilacja laserowa i leki – co odstawić? Co brać?

Depilacja laserowa, to niezwykle popularny wśród klientów zabieg kosmetyczny o wysokiej skuteczności. Podejmują się go zarówno kobiety jak i mężczyźni, którzy cenią sobie wygodę i estetykę wyglądu. Zabieg depilacji jest możliwy na praktycznie każdym obszarze skóry i co najważniejsze, przy zastosowaniu odpowiedniej ilości powtórzeń daje trwałe efekty! Zanim jednak poddasz się zabiegowi depilacji laserowej pamiętaj, że do wykonania zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania. Jednym z nich jest zażywanie konkretnego typu leków. Bierzesz leki i zastanawiasz się, które z nich możesz brać przed zabiegiem a które trzeba będzie odstawiać? Może całkowicie trzeba będzie zrezygnować z zabiegu depilacji laserowej? Wyjaśniamy.

Spis treści:

 • Jakie leki należy odstawić?
 • Co z lekami przeciwbólowymi?
 • Czy mogę brać antybiotyki?
 • Depilacja laserowa przeciwwskazania leki
 • Depilacja laserowa a leki antydepresyjne
 • Depilacja laserowa leki
 • Depilacja laserowa a leki przeciwbólowe
 • Depilacja laserowa a leki hormonalne

We wpisie dowiesz się, jakie leki należy odstawić, a jakie można brać podczas planowania i wykonywania zabiegu laserowej depilacji.

Jakie leki należy odstawić?

Aby poddać się zabiegowi laserowej depilacji, należy wcześniej odpowiednio się przygotować. Termin w jakim należy wprowadzić w życie pewne zmiany, to około 3-4 tygodnie przed planowaną datą zabiegu. Zmiana przyzwyczajeń będzie polegała głównie na odstawieniu konkretnych herbat i ziół – niektóre pozycje mogą być zaskakujące. Część z nich, to popularnie stosowane suplementy diety czy herbaty wyszczuplające. Ich odstawienie jest kluczowe ze względu na właściwości fotouczulające, które mogą wywoływać niepożądane skutki zabiegu laserem. Przed depilacją laserową należy unikać mieszanek ziół o działaniu detoksykującym, odchudzającym i oczyszczającym. Zioła których należy unikać przed zabiegiem depilacji laserowej, to:
– pokrzywa
– bratek
– skrzyp
– nagietek
– dziurawiec
– melisa
– mięta
– rumianek
– waleriana
– lubczyk
– kminek
– bergamotka
– arcydzięgiel
Jeżeli stosujesz mieszanki ziołowe, które nie zawierają powyższych składników, także powinieneś skonsultować ich spożywanie z kosmetologiem, przygotowującymi cię do zabiegu depilacji. Zioła te znajdują się przeważnie w mieszankach przeznaczonych do wzmocnienia włosów, paznokci czy ogólnej poprawy kondycji.

Co z lekami przeciwbólowymi?

Nie tylko zioła są przeciwwskazaniem do przeprowadzenia laserowej depilacji. Zabieg nie dojdzie do skutku, jeżeli na 2 dni przed nim zastosujesz leki przeciwbólowe takie jak: ketonal, ibuprofen, aspiryna, ibuprom czy pyralgina. Jeśli z jakichś względów przed zabiegiem potrzebujesz zastosować leki przeciwbólowe, sięgnij po takie, których skład opiera się na paracetamolu.

Czy mogę brać antybiotyki?

Kolejnym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia depilacji laserowej, jest stosowanie niektórych antybiotyków. Nie zaleca się zażywania antybiotyków zawierających azytromycynę, tetracyklinę czy kotrimoksazol. Antybiotyki zawierające podane substancje należy ukończyć co najmniej 4 tygodnie przed planowaną datą zabiegu. Inne leki których stosowanie nie jest zalecane przed zabiegiem depilacji, to leki przeciwnadciśnieniowe, leki na serce, leki moczopędne, przeciwbakteryjne, przeciwreumatyczne, czy sulfonamidy.

Depilacja laserowa przeciwwskazania leki

Jak już wcześniej wspomnieliśmy zabieg depilacji laserowej wymaga odpowiedniego przygotowania. Należy odstawić wymienione przez nas wcześniej zioła i leki, które często też kryją się w suplementach diety, należy więc dokładnie przejrzeć brane regularne leki i suplementy i odstawić je na okres najlepiej 3 tygodni przed zabiegiem.

Należy pamiętać, że bardzo wiele dostępnych suplementów diety posiada w swoim składzie właśnie wymienione przez nas wcześniej zioła. Musimy zwrócić na to szczególną uwagę.

Depilacja laserowa a laki antydepresyjne

Leki antydepresyjne wchodzą w reakcje z innymi lekami o podobnym działaniu i z niektórymi lekami, które stosuje się w medycynie. Ze względu na wysokie ryzyko wystąpienia przebarwień, przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych to jedno z kluczowych przeciwwskazań do wykonywania zabiegów laserowych, w tym depilacji laserowej. W celu uniknięcia niepożądanych reakcji u osób, które decydują się na zabieg depilacji laserowej, należy zrezygnować ze stosowania kosmetyków o dużej zawartości wyciągów roślinnych, o czym powinna wiedzieć każda kompetentna osoba wykonująca zabieg depilacji i tym samym poinformować klienta o możliwym zagrożeniu przed wykonaniem zabiegu.

Kolejna kwestia, dość kontrowersyjna, to obawa związana ze stanem psychicznym pacjenta. Stereotypowe postrzeganie chorób psychicznych, w tym depresji sprawia, że niektóre kosmetyczki traktują swoje klientki jak osoby niezrównoważone czy nawet niebezpieczne. Jest to bardzo niesłuszne podejście. Przede wszystkim należy docenić fakt, że osoba poddająca się zabiegowi laserowemu przyznaje się do zażywania leków antydepresyjnych, ponieważ jest to nadal dla większości osób temat bardzo osobisty, a wręcz wstydliwy.

Przyjmując leki antydepresyjne można korzystać z większości zabiegów kosmetologicznych oprócz takich jak laserowe, silnie złuszczające oraz te z wysokim stężeniem retinolu. Każdy klient, przed przystąpieniem do zabiegu, powinien być poinformowany o ryzyku wystąpienia powikłań pozabiegowych oraz powinien podpisać zgodę na wykonanie zabiegu.

Depilacja laserowa leki

Osoby, które decydują się na zabieg laserowy, powinny przede wszystkim zapoznać się z listą “produktów zakazanych”, których należy unikać przed zabiegiem depilacji. Na liście tej znajdują się przede wszystkim znale leki oraz zioła, o czym większość z nas nie ma pojęcia, decydując się na zabieg kosmetologiczny. Zioła i mieszanki ziołowe, które mają działanie detoksykujące i odchudzające, takie jak wspomniane przez nas wcześniej dziurawiec, skrzyp, bratek, melisa, pokrzywa, mięta, rumianek, kminek, arcydzięgiel, lubczyk, bergamotka, herbata figura i tym podobne, mają właściwości fotouczulające, a to dyskwalifikuje ich spożywanie przed zabiegiem laserowym. Również suplementy stosowane na poprawę włosów, paznokci i skóry, takie jak belissa czy skrzypovita są na liście produktów zakazanych.

Co z innymi lekami, takimi jak np. antybiotyki? One także znajdują się na liście przeciwwskazań, jednak ich stosowanie należy zakończyć nie później niż 2 tygodnie przed zabiegiem, by był on dla nas bezpieczny. To jednak nie wszystko. Na liście zakazanych leków są także takie jak:

 • leki nasercowe
 • przeciwreumatyczne
 • przeciwciśnieniowe
 • sulfonamidy
 • leki tiazydowe
 • środki moczopędne
 • leki przeciwwymiotne
 • leki przeciwbakteryjne
 • szczepionki (np.przeciw grypie)
 • pochodne retinoidów (również maści)

Depilacja laserowa a leki przeciwbólowe

Kolejnymi lekami, o których warto wspomnieć ponownie, ponieważ klienci czesto o tym zapominaja – nie można stosować przed zabiegiem kosmetologicznym leków przeciwbólowych. Są to m.in: ibum, ibuprom, aspiryna, ketonal czy pyralginium, ale również wiele innych. Tego typu leki trzeba odstawić 2 tygodnie przed zabiegiem. Jeśli musimy zażyć z jakiegoś powodu lek przeciwbólowy przed zabiegiem, możemy sięgnąć po bezpieczny apap. Nie jest on przeciwwskazany do spożycia.

Depilacja laserowa a leki hormonalne

Wiele kobiet zadaje sobie na pewno przed zabiegiem depilacji laserowej pytanie, czy leki hormonalne, w tym antykoncepcyjne, mają jakikolwiek wpływ na sam zabieg i jego przebieg. Jeśli chodzi o leki antykoncepcyjne, nie wpływają one w żaden sposób na zabieg depilacji. Inaczej sytuacja wygląda, kiedy mowa o lekach hormonalnych na tarczycę. Osoby, które przyjmują tego typu leki na stałe, powinny liczyć się z tym, że depilacja laserowa może przynieść gorszy efekt niż u osób, które nie stosują tego typu farmaceutyków.

 

Polecane wpisy