Depilacja IPL czy laser?

Praktycznie na każdym forum internetowym dotyczącym urody można znaleźć dylematy typu – depilacja IPL czy laser Light Sheer.

Każdemu zależy na tym, aby metoda była skuteczna, szybka i bezbolesna. Do wyboru jest wiele innowacyjnych technologii. Niektóre kuszą niską ceną, za to cechują się równie niską skutecznością.

Inne zaś wymagają zastosowania serii zabiegów, za to usuwają owłosienie na zawsze. Wydawać by się mogło, że spór nie ma końca. Faktem jest jednak to, że istnieje technologia, która obecnie nie ma sobie równych.

Z poradnika dowiesz się, czy lepszym wyborem będzie IPL, czy laser, czym różni się zabieg IPL od depilacji laserem oraz która metoda jest lepsza.

Depilacja IPL – co to jest?

W zależności od tego, jakie są parametry emitujące urządzenia, depilacja IPL wywołuje różne działanie na organizm pacjenta. Ten typ depilacji wykorzystuje tak zwaną selektywną fototermolizę, co to znaczy?

Aparat działa tylko na barwnik włosów – dane cebulki włosów, bez obaw o uszkodzenie skóry wokoło włosa. W trakcie wykonywania zabiegu ważne są również przerwy (intense pulsed light), w czasie których  skóra może “odpocząć” i zniwelować nadmierne działanie depilacji IPL. Zabieg ten jest uważany za całkowicie bezpieczny. Co to znaczy? Nie powoduje przegrzania cebulek czy poparzenia skóry wokół włosów na ciele.

LightSheer – co to jest?

Light Sheer (wykorzystanie intense pulsed light i długości fali) jest jednym z najbardziej nowoczesnych sprzętów do depilacji laserowej. Urządzenia Light Sheer są produkowane przez znaną amerykańską firmę Lumenis, która jest liderem w branży kosmetycznej.

Laser ten wyróżnia się głównie swoją budową, dwie różnorodne głowice, które usuwają włoski w precyzyjny sposób. Wiązka LightSheer działa również z zastosowaniem selektywnej fototermolizy. Wiązka lasera bezpośrednio trafia do mieszka włoska, niszcząc jego dany fragment, nie uszkadzając przy tym skóry wokoło. Działanie, więc jest zbliżone do depilacji IPL jednak bardziej skuteczne i bezpieczne.

IPL a laser LightSheer

Warto najpierw wyjaśnić sobie pewne nieścisłości. Jak wskazuje słowo “laser” pochodzące z języka angielskiego, jest to skrót od słów Light Amplification by Stimulated Emissfion of Radiation.

Urządzenie działa przy pomocy uporządkowanej wiązki światła o jednej długości fali. Natomiast IPL nie jest laserem! Z kolei LightSheer jest technologią, która pojawiła się na rynku już w latach 80.

Od tamtej pory jest stale rozwijana, a efekty uzyskane przy pomocy lasera diodowego Light Sheer nie mają praktycznie sobie równych. Od samego początku laser ten gwarantował skuteczne efekty. Jednocześnie funkcjonowały lasery aleksandrytowy, rubinowy, Nd:Yag. Ze względu na to, że zabieg z ich użyciem był inwazyjny i bolesny, zostały wyparte przez laser diodowy.

Światło IPL a Light Sheer – zastosowanie

Zarówno depilacja światłem IPL, jak również LightSheer to zabiegi, które z wykorzystaniem wiązki światła docierają głęboko do wnętrza skóry niszcząc wybrany fragment w mieszku włosowym. Zabiegi te wpływają na usunięcie owłosienia w wybranej partii ciała lub na całym ciele.
Oba zabiegi są uważane za bezpieczne, natomiast z punktu widzenia skuteczności LightSheer – laser diodowy jest uznawany za najbardziej efektywną formę usuwania owłosienia jaka obecnie dostępna jest na rynku. Depilacja laserem diodowym usuwa owłosienie na długi czas.

Depilacja laserem a IPL – skuteczność

W latach 90. pojawiły się urządzenia IPL. Często można spotkać się z tym, że są wymieniane obok klasycznych laserów, jednak należy wyraźnie podkreślić, że nie są laserami. . Wykorzystują działanie niespójnych pulsujących fal świetlnych. Wadą tego typu urządzeń jest to, że nie działają na barwnik włosa, ale także na sąsiadujące tkanki, co może prowadzić do ich uszkodzenia. Faktem jest to, że urządzenia IPL nie dorównują laserom Light Sheer, jeśli chodzi o skuteczność w temacie – depilacja laserowa.

Depilacja IPL a Light Sheer – przeciwwskazania

Zarówno zabieg depilacji IPL, jak i Light Sheer charakteryzują się niezwykłą skutecznością, jednak tak jak w przypadku każdego zabiegu wyróżniamy przeciwwskazania do przeprowadzania tego typu przedsięwzięcia:

 • kologenozy, choroby tkanki łącznej,
 • epilepsja (padaczka) -zabiegi laserowe emitują błyski światła, które mogą wywołać atak,
 • skłonność do przerostowych keloidów – blizny przerostowe,
 • porfiria,
 • nadwrażliwość na płomienie słoneczne,
 • nowotwory i inne choroby skórne,
 • ciąża,
 • uszkodzenia naskórka w miejscu, gdzie miałby być przeprowadzany zabieg,
 • protezy metalowe i implanty w miejscu, gdzie miałby być przeprowadzony zabieg,
 • rozrusznik serca.

Występują również pewne ograniczenia co do wykonywania zabiegów laserowych, te ograniczenia nie powodują wyłączenia z zabiegu, jednak jeśli występuje u Ciebie któreś z poniższych, wówczas nasz specjalista w czasie konsultacji podejmie decyzję o możliwości przeprowadzenia zabiegu, bądź też przełożeniu go na inny termin.
Jakie to są ograniczenia?

 • Żylaki
 • Cukrzyca
 • Łuszczyca
 • Przyjmowanie leków fotouczulających, również ziół – musi być odstęp około 2 tygodni pomiędzy zakończeniem przyjmowania leków, a zabiegiem
 • Karmienie piersią
 • Świeza opalenizna – podrażniona skóra
 • Czerniak w rodzinie
 • Aktywne infekcje
 • Przeprowadzona w miejscu zabiegu wcześniejsza depilacja woskiem – zalecana jest rezygnacja z używania wosku w okresie 4 tygodni przed zabiegiem
 • Brak pełnoletniości – zabieg przed 18 rokiem życia może być wykonywany tylko za zgodą rodziców
 • Zażywanie leków rozrzedzających krew

Lepsza metoda depilacji – IPL a LightSheer

Przede wszystkim zabieg wykonany przez urządzenie IPL nie pozwala trwale usunąć włosków. Często mówi się także, że wiąże się on z większym uczuciem dyskomfortu niż depilacja laserowa diodowym Light Sheer. Trzeba zaznaczyć, że depilacje laserem Light Sheer Duet jest najskuteczniejszą metodą na pozbycie się owłosienia oferowaną obecnie na rynku. Nie daj się „nabrać” na niską cenę. Wybierz klinikę, gdzie stosuje się urządzenia, które posiadają odpowiednie atesty, a zabiegi przeprowadzane są przez wykwalifikowane osoby.

W naszej klinice stosujemy zabiegi laserowe z użyciem depilacji diodowej LightSheer®Duet™ High Speed. Jeśli chcesz poznać szczegóły dotyczące oferowanego przez nas zabiegu zadzwoń do nas bezpośrednio, wówczas omówimy wszystkie możliwe ograniczenia i jeśli nie ma przeciwwskazań przedstawimy Ci szczegółową ofertę z cenami wybranych pakietów oraz umówimy się na konsultację przez zabiegiem. Oferujemy pakiety cenowe w zależności od wielkości wybranej partii ciała: mała partia S – zabieg już od 99 zł, duża partia M – cena już od 149 zł, partia XL – zabieg już od 298 zł. Czas trwania zabiegów zależy od partii ciała na której przeprowadzany jest zabieg. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub poprzez e mail.

IPL a lightsheer – porównanie

Różnica między IPL a Lightsheer polega głównie na skuteczności usuwania owłosienia oraz ilości zabiegów, które potrzebne są do uzyskania pożądanego efektu. Oba urządzenia działają docelowo na barwnik zawarty we włoskach, nie uszkadzając tkanek dookoła. Skuteczność depilacji laserowej laserem Lightsheer sięga 95% – to oznacza, że włoski, które mogą odrosnąć, są pozbawione barwnika i są cienkie, co sprawia, że w zasadzie niewidoczne.
IPL nie są laserami, choć tak często są nazywane. Pacjent jest poddawany zabiegowi naświetlania lampą xenonową. Wadą urządzeń IPL jest to, że wpływają one na miejsca w okolicach mieszków włosowych, nie działają wybiórczo na włos.
Bolesność obu zabiegów uzależniona jest od wrażliwości pacjenta oraz jakości urządzenia. Co do jakości podczas zabiegu, laser LightSheer posiada chłodzącą końcówkę, dzięki której zabieg jest o wiele bardziej komfortowy.
Podsumowując najważniejsze różnice między oboma produktami, ich skuteczność i ilość zabiegów, jaką należy wykonać, jest różna. Podobo na 1 zabieg z użyciem lasera przypadają 3 zabiegi lampami IPL. Zatem różnica w jakości jest znacząca. Dodatkowo u osób poddających się zabiegowi IPL usunięcie całkowitego owłosienia jest utrudnione z racji tego, że działanie IPL różni się znacznie od działania lasera, który punktowo i bardzo precyzyjnie wpływa na cebulki włosów, uszkadzając je skutecznie.

Czy laser IPL jest skuteczny?

Zbieg na trwałe pozbycie się owłosienia najczęściej kojarzony jest tylko z zabiegiem depilacji laserowej – IPL również jest zaliczane do tej grupy. Metoda działania laserem a IPL jest bardzo podobna, jednak depilacja metodą IPL dla wielu osób okazuje się bardziej komfortowa. Technologia IPL wykorzystuje system in Motion – czyli w ruchu, dzięki czemu jest on szybki i komfortowy. Podczas emisji błysków, ciepło przekazywane jest do skóry z dużą częstotliwością, co powoduje niszczenie mieszków włosowych. Dla uzyskania trwałych efektów potrzeba ok. 7 – 10 zabiegów oraz kilka zabiegów utrwalających. Co istotne, depilacja IPL jest całkowicie bezbolesna, a dzięki systemowi In Motion można także niszczyć włosy o jasnym zabarwieniu, nie tylko te ciemne. Jest to zatem metoda niezwykle skuteczna w walce z niechcianym owłosieniem, a koszt depilatora IPL jest równy kilku zabiegom w gabinecie kosmetycznym, z tym, że kiedy już taki depilator zostanie zakupiony, można oszczędzić bardzo wiele na powtórnych zabiegach w profesjonalnych gabinetach.

Depilacja IPL skuteczność tej metody

Trzeba sobie uświadomić, że promieniowanie elektromagnetyczne, w zależności od parametrów. wywiera zupełnie różny wpływ na organizm. IPL emituje taką wiązkę promienia, która oddziałuje tylko na barwnik znajdujący się we włosach – rozgrzewa go do tego stopnia, że cała cebulka ulega zniszczeniu bez ryzyka uszkodzenia otaczającej ją skóry. Zjawisko nazywamy selektywną fototermolizą. Niezwykle istotne są także przerwy między impulsami, które emitowane są do cebulki włosowej. Depilacji IPL jest bezpieczna – unikamy przegrzania tkanek i tym samym poparzenia skóry. Jest również bardzo skuteczna – kilka zabiegów pozwala na usunięcie zbędnego owłosienia z ciała na zawsze, nie powodując przy tym nieprzyjemnych podrażnień ani zaczerwienień skóry, zwłaszcza tej w delikatnych miejscach.

Depilator IPL czy laserowy – jaki wybrać?

Obie technologie wymagają regularnych zabiegów, ponieważ można nimi usuwać włosy znajdujące się w fazie wzrostu. Dzięki urządzeniu IPL można usunąć już po 3-4 zabiegach aż 92 % włosów, co jest znakomitym osiągnięciem. Zabieg IPL jest także szybszy – laser działa punktowo, a IPL ma szersze pole działania, dzięki czemu oddziałuje na większe obszar skóry. Zarówno laser jak i IPL powodują wypadanie włosów znajdujących się w fazie wzrostu. Długoterminowo można ograniczyć wzrost włosków jedynie za pomocą zabiegów wykonywanych regularnie, nie ma innego sposobu na to, by pozbyć się włosków za jednym zamachem. Laser, dzięki sile swojego działania punktowego, lepiej stosować podczas wizyt w gabinetach kosmetycznych, gdzie zabieg na ciele przeprowadzi wyspecjalizowany personel. Natomiast IPL, chociaż ma odrobinę słabsze działanie, można z powodzeniem wykonywać w domu, własnoręcznie, ponieważ zabieg ten jest w pełni bezpieczny.

IPL czy laser – jak podjąć ostateczną decyzję?

• depilacja IPL nie jest tak skuteczna jak ta laserowa – sprawia to różnica w emitowaniu światła przez oba urządzenia, laser jest dokładniejszy, mocniej działa na włoski i ich cebulki, jest zatem skuteczniejszy w działaniu
• oba zabiegi są bezpieczne, jednak tylko depilacja laserowa wykonywana przez profesjonalistę w gabinecie kosmetycznym jest w stanie zapewnić długotrwały efekt. Przed obiema metodami depilacji należy udać się na konsultację ze specjalistą, by mieć pewność, że nie istnieją żadne przeciwwskazania do przeprowadzenia tego typu zabiegu.
• Bolesność obu zabiegów jest podoba – to znaczy znikoma. Zabiegi praktycznie nie bolą wcale. Delikatnie mniej można odczuć zabieg IPL, ponieważ działa on w sposób delikatniejszy dla skóry. Zabiegi IPL są tańsze od zabiegów laserowych, jednak przynoszą słabsze efekty, bo nie są one długotrwałe i konieczne jest powtarzanie co jakiś czas zabiegów na skórze.

Polecane wpisy
czy-laserowe-usuwanie-wlosow-jest-skutecznedepilacja-laserowa-co-po-zabiegu