Popękane naczynka to nie tylko problem estetyczny. Lekceważenie ich może prowadzić do poważnych konsekwencji. Najczęściej pajączki na nogach mogą informować o słabej wydolności żył. Rozszerzone naczynka w okolicach twarzy mogą prowadzić do powstania trądziku różowatego –  przewlekłej choroby skóry. Skóra z rozszerzonymi naczynkami nazywana jest cerą naczyniową. Szczególnie często występuje ona u kobiet dojrzałych, ale również u młodych osób.

Przyczyn pękania i rozszerzania naczynek jest kilka. Wynika to głównie z predyspozycji genetycznych, zaburzeń hormonalnych i krążeniowych czy schorzeń przewodu pokarmowego. Na delikatne naczynka niekorzystnie wpływa również zbyt długa ekspozycja na słońce, wielogodzinne stanie na obcasach i siedzący tryb życia. Zmiany uwydatniają się mroźną zimą lub upalnym latem.

Zabieg laserowego zamykania naczyń krwionośnych:

 • jest bezpieczną i szybką metodą na pozbycie się tego problemu,
 • mogą skorzystać z niego wszystkie osoby, które zmagają się
  z drobnymi żylakami  i nieestetycznymi zmianami naczyniowymi na nogach (pajączkami) oraz twarzy.

Laserowe zamykanie naczynek – na czym polega zabieg?

Zamykanie naczynek polega na zasklepieniu światła naczynia z obu stron. Energia  zostaje pochłonięta przez barwnik – hemoglobinę, co prowadzi do wytworzenia dużej ilości ciepła i wysuszenia ścian naczyń krwionośnych, a w następstwie do ich zniszczenia.


Niestety nie można oczekiwać, że już po pierwszym zabiegu wszystkie naczynka zostaną usunięte. Czasami potrzebnych jest kilka sesji. Dlatego najczęściej rekomendujemy od 3-4 zabiegów 
(w zależności od okolicy, z której chcemy pozbyć się zmian).

Zabieg nie niesie za sobą żadnych powikłań i można wykonać go w każdą porę roku. Podczas wykonywania zabiegu, można odczuwać tylko lekkie ukłucie w miejscu strzału lasera. Efektem ubocznym, który może utrzymać się do kilku godzin po zabiegu, jest najczęściej siniak lub obrzęk w okolicy, gdzie naczynko było naprawdę duże. Można zniwelować objawy stosując maści łagodzące.

Laserowe zamykanie naczynek – przeciwwskazania

Warto wspomnieć o przeciwwskazaniach, które są bardzo istotne:

 • Przede wszystkim miesiąc przed zabiegiem nie zaleca się korzystania z solarium, stosowania zabiegów złuszczających skórę (peelingi chemiczne/laserowe)
 • Od 7-14 dni przed zabiegiem, w miarę możliwości, powinno odstawić się również leki tj. antykoagulanty, leki i zioła fotouczulające.
 • W dniu zabiegu nie należy spożywać alkoholu.

Laserowe zamykanie naczynek – postępowanie po zabiegu

Po zabiegu laserowego zamykania naczyń krwionośnych bardzo istotne jest prawidłowe postępowanie ze skórą:

 • Rekomendowane jest unikanie toników na bazie alkoholu, peelingów oraz innego rodzaju podrażnień skóry, wynikających chociażby ze stosowania gąbek.
 • Kluczową wskazówką do prawidłowej pielęgnacji cery naczyniowej jest unikanie promieniowania UV.
 • Najlepiej stosować filtry z wysoką zawartością SPF.
 • Należy chronić skórę przed nadmierną wilgocią oraz zimnem, przez stosowanie kremów ochronnych w okresie zimowym. Istotne jest również utrzymywanie odpowiedniej ilości witamin w organizmie – szczególnie warto wzmacniać skórę stosując kremy przeznaczone do cery naczyniowej, zawierające witaminę K.

Jak widzisz, zabiegi laserowego zamykania naczynek są bezpieczne, skuteczne i mogą pomóc Ci uporać się z niechcianymi defektami skóry. Pamiętaj, że z nami jesteś w dobrych rękach!