Jak rozpoznać i leczyć żylaki nóg?

Jak rozpoznać i leczyć żylaki nóg? Żylaki nóg pojawiają się zazwyczaj jako objaw przewlekłej niewydolności żylnej – wad zastawek w żyłach. Częściej występują u kobiet. Są nie tylko problemem natury estetycznej, ale również zdrowotnej. Dlaczego powstają żylaki nóg, jakie są objawy i metody leczenia?

Przyczyny powstawania żylaków – skąd się biorą żylaki?

Żylaki kończyn dolnych są charakterystycznymi poszerzonymi, wydłużonymi żyłami. Szacuje się, że w Polsce problem ten dotyczy aż 47% kobiet i 37% mężczyzn. Przyczyny tworzenia się żylaków są złożone. Można je podzielić na:

 • żylaki pierwotne – powstają na skutek czynników genetycznych, które sprawiają, że ściany naczyń krwionośnych nie są wystarczająco odporne na rozciąganie. Gdy zwiększa się ciśnienie krwi, żyły poszerzają się. To prowadzi do niewydolności żylnych zastawek, co z kolei powoduje cofanie się krwi, a konsekwencji dalszy wzrost ciśnienia i poszerzanie naczyń.
 • żylaki wtórne – pojawiają się gdy dochodzi do upośledzenia przepływu krwi przez naczynia układu głębokiego, np. w zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych.

Co powoduje żylaki nóg? Dlaczego żylaki się pojawiają?

Ryzyko pojawienia się żylaków wzrasta wraz z wiekiem. Jednym z głównych powodów, przez który dochodzi do przewlekłej żylnej niewydolności jest brak ruchu. Bez wątpienia osoby narażone na nadwagę lub otyłość są bardziej narażone na pojawienie się żylaków. Wprowadzając regularną aktywność fizyczną można opóźnić rozwój choroby.

Czynnikami, które sprzyjają powstawaniu żylaków są:

 • nadwaga i otyłość,
 • długotrwałe przebywanie na stojąco i praca w pozycji siedzącej,
 • brak ruchu,
 • wysoka temperatura otoczenia, gorące kąpiele, przebywanie w saunie
 • podnoszenie i dźwiganie ciężarów,
 • długotrwałe siedzenie w pozycji z podkurczonymi nogami,
 • urazy nóg,
 • ciąża,
 • antykoncepcja hormonalna,
 • choroby: nowotwory, choroby układu krążenia, zakrzepica żył.

Jak rozpoznać żylaki nóg – najczęstsze objawy żylaków

Pierwsze objawy niewydolności żylnej to: uczucie ciężkości nóg, nawracające skurcze łydek, obrzęk w okolicy kostek i stóp, pieczenie skóry. W nocy może pojawiać się tzw. zespół niespokojnych nóg.

Zmiany na skórze – czy zawsze oznacza to żylaki?

Zmiany na skórze są najwcześniejszym objawem żylaków. Można wówczas zauważyć poszerzone naczynka włosowate w kolorze ciemnoczerwonym lub sinoniebieskim, czyli pajączki na nogach. Czasem tworzą one siateczkowate skupiska i pojawiają się w okolicy kostek lub pod kolanami. Żylaki mają postać wypukłości skóry wzdłuż żył. Wokół widoczne są zaczerwienienia.

Aby rozpoznać żylaki należy wykonać badanie USG Doppler, dzięki któremu można ocenić stan zastawek żylnych, skrzeplin oraz stopień zwężenia naczyń.

Jak leczyć żylaki nóg? Skuteczne metody leczenia żylaków nóg

Metoda i skuteczność leczenia żylaków nóg są uzależnione od stopnia ich zaawansowania. Im szybciej zostanie wdrożone leczenie, tym wyższa skuteczność. Metody, które stosuje się obecnie to:

 • leczenie uciskowe – polega na stosowaniu specjalnych uciskowych pończoch lub bandażowaniu nóg;
 • laserowe leczenie żylaków – to nowoczesna metoda, która wykorzystuje światło lasera w celu zamknięcia światła naczynia żylnego. Energia lasera doprowadza do zniszczenia chorego naczynia na kolejnych poziomach, tak że ostatecznie cały niewydolny odcinek naczynia zostaje zamknięty. Metoda ta ma niższy odsetek komplikacji i jest dobrze znoszona przez pacjentów. Ponadto czas rekonwalescencji jest krótki, a zabieg zapewnia dobre rezultaty kosmetyczne;
 • leczenie obliteracyjne – to tzw. skleroterapia, polegająca na podaniu specjalnego środka, który wywołuje mocny stan zapalny w miejscu podania, a w konsekwencji zamknięcie światła naczynia.
 • leczenie farmakologiczne – leki stosowane w leczeniu żylaków mają charakter wspomagający i łagodzący objawy. Działają przeciwzapalnie i wzmacniają naczynia żylne. Stosuje się tu głównie diosminy, hesperydyny, rutyny.
 • leczenie operacyjne – polega na usunięciu żylaków metodą tradycyjną lub przez wymrażanie. Operacji poddaje się zwykle zaawansowane zmiany – duże żylaki ze skrzeplinami i stanem zapalnym.

Jak widać, istnieje kilka sposobów na to, aby skutecznie pozbyć się żylaków. Należy podkreślić, że na zabiegi decydujemy się wyłącznie w renomowanej klinice. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że zabieg będzie bezpieczny i przyniesie oczekiwane rezultaty. Opinie o danej klinice można sprawdzić oczywiście w Internecie. Dobrym źródłem informacji będą fora internetowe lub media społecznościowe. Zadowoleni pacjenci to najlepsza możliwa rekomendacja.

Polecane wpisy
Worki pod oczami