Czy posiadanie tatuażu jest przeciwwskazaniem do depilacji laserowej?

Tatuaże to popularna wśród klientów ozdoba ciała, której obecność rodzi pytania na temat skuteczności przebiegu depilacji laserowej. Czy posiadacze tatuaży, mogą poddawać się zabiegowi depilacji laserowej? Zwłaszcza jeżeli tatuaż znajduje się w kilku miejscach lub na większym obszarze skóry? Odpowiadamy.

Spis treści:

  • Działanie lasera na tatuaż
  • Czy można depilować skórę z tatuażem?
  • Czy wytatuowane osoby muszą całkowicie zrezygnować z depilacji?

We wpisie dowiesz się, jakie jest działanie wiązki lasera na tatuaż oraz czy można poddać się depilacji laserowej, na fragmencie ciała pokrytym tatuażem.

Czy można depilować skórę z tatuażem?

Depilacja laserowa w miejscu tatuażu, jest niestety niewskazana. Jest to bezpośrednio związane ze sposobem działania lasera. Nowoczesne lasery emitują wiązki fal lasera o określonej długości i mocy, która dociera do wnętrza włosa. Wewnątrz włosa zostaje pochłonięta przez melaninę, czyli naturalny barwnik występujący w ludzkiej skórze, włosach i tęczówce oka. Światło lasera przenosi się z włosa do jego cebulki i korzeni, a następnie podgrzewa je do takiej temperatury, że ulegają zniszczeniu. Degradacja cebulki włosa pozwala na stałe pozbyć się owłosienia z dowolnej partii ciała. Światło lasera oddziałuje bezpośrednio na melanię, dlatego skuteczne efekty depilacji pojawiają się zwykle u osób z ciemnymi włosami i jasną karnacją. Im skóra wokół cebulki włosa jest ciemniejsza, tym trudniej jest o precyzyjną selekcję barwnika przez wiązkę lasera. Z tego powodu świeża opalenizna i rozległe tatuaże w miejscu depilacji, są przeciwwskazaniem do zabiegu.

Działanie lasera na tatuaż

Promienie lasera trafiające w wytatuowany obszar skóry, są pochłaniane przez pigment obecny w tuszu. Może to przynieść niekorzystny skutek na wygląd tatuażu – jego nieregularne rozjaśnienie lub przebarwienie. Depilacja laserowa wytatuowanego miejsca na skórze, niesie za sobą ryzyko powikłań w postaci oparzenia i podrażnienia skóry. Powstałe w wyniku poparzenia strupki, mogą odrywać się od skóry wraz z zawartym w niej barwnikiem tatuażu. Ryzyko uszkodzenia tatuażu oraz powierzchni skóry są na tyle realne, iż nie praktykuje się depilacji laserowej skóry na której znajduje się tatuaż.

Czy wytatuowane osoby muszą całkowicie zrezygnować z depilacji?

Tatuaż nie jest przeciwwskazaniem do wykonania depilacji laserowej skóry wokół niego, jednak należy unikać naświetlania samego tatuażu. Jeśli tatuaż jest niewielkich rozmiarów, bądź znajduje się na niewielkim obszarze skóry która ma być poddana depilacji, osoba posiadająca tatuaż nie musi całkowicie zrezygnować z zabiegu depilacji laserowej. Depilacja będzie przeprowadzona z wykluczeniem miejsca występowania ozdoby, poprzez zabezpieczenie barwnika w odpowiedni sposób. W tym celu stosuje się specjalne preparaty chroniące barnik i tworzące na skórze filtr ochronny, lub białą kredę odbijająca światło lasera. Można także zastosować opatrunek i całkowicie zakleić obszar skóry pokryty tatuażem. Przede wszystkim, przeciwwskazaniem jest uszkodzenie lub podrażnienie naskórka, wszelkiego rodzaju infekcje i świeżo opalona skóra. Posiadając tatuaż, nie musisz rezygnować z marzenia o idealnie gładkiej skórze!

Polecane wpisy