Jaka jest różnica między depilacją laserową a fotodepilacją?

Różnica pomiędzy depilacją laserową a fotodepilacją, jest ciągle poruszanym tematem przez klientów. Aby lepiej zrozumieć rozbieżność między tymi dwoma zabiegami, należy bliżej przyjrzeć się przebiegowi każdego z nich. Jaka jest różnica między depilacją laserową a fotodepilacją? Wyjaśniamy.

 

Spis treści:

  • Czym jest depilacja laserowa?
  • Czym jest fotodepilacja?
  • Główne różnice między zabiegami
  • Fotodepilacja a depilacja laserowa
  • Depilacja laserowa czy fotodepilacja – na jaki zabieg się zdecydować
  • Fotodepilacja a depilacja laserowa różnica
  • Depilacja ipl a depilacja laserowa
  • Depilacja laserowa efekt
  • Fotodepilacja efekty

We wpisie dowiesz się jakie są różnice między zabiegiem depilacji laserowej oraz fotodepilacji. Przeczytasz także czym charakteryzuje się każdy z tych zabiegów.

 

Czym jest depilacja laserowa?

Depilacja laserowa polega na oddziaływaniu skupionej wiązki światła, na melaninę zawartą we włosie, dlatego grube i ciemne włosy idealnie poddają się zabiegowi. Wiązka światła lasera dociera do cebulki włosa, niszcząc ją wraz z korzeniami. Dochodzi do uszkodzenia mieszka włosowego a następnie jego zaniku. Depilacja laserem cechuje się bardzo wysoką skutecznością. Przed zabiegiem należy odbyć konsultację z kosmetologiem, który wykluczy wszelkie przeciwwskazania do zabiegu oraz dobierze odpowiednią częstotliwość i moc wiązki lasera, do typu karnacji i koloru włosów klienta. Przed zabiegiem wykonuje się także próbę laserową, aby sprawdzić czy wybrane parametry są skuteczne. Depilacja laserowa gorzej działa na włosach siwych oraz jasnych i cienkich. Nie powinna być przeprowadzana na opalonej skórze, ponieważ może powodować jej uszkodzenie lub oparzenie. Miesiąc przed zabiegiem depilacji należy zrezygnować z wszelkiego rodzaju depilacji, aby umożliwić intensywne wykształcenie się cebulek włosów. Na dzień przed depilacją laserową włosy należy dokładnie ogolić, nie pozostawiając wystających ponad skórę włosków. Po depilacji należy intensywnie nawilżać skórę i obchodzić się z nią bardzo delikatnie. Nie należy narażać skóry na promieniowanie słoneczne.

 

Czym jest fotodepilacja?

Fotodepilacja polega na usuwaniu niechcianego owłosienia, za pomocą impulsu świetlnego. Zabieg ten działa na wszystkie rodzaje włosów, niezależnie od ich koloru. Czas trwania fotodepilacji jest dużo krótszy niż inne tego typu zabiegi. Aby był wysoce skuteczny, należy przeprowadzić około 3-10 zabiegów w zależności od rodzaju włosów i karnacji klienta. Inaczej nazywana jest metodą IPL, co w skrócie oznacza Intense Pulsed Light, czyli intensywnie pulsujące światło. Polega ono na naświetleniu lampą ksenonową miejsca na skórze i uszkodzenie nasady włosa. Zabieg IPL opóźnia odrastanie włosów o kilka tygodni. Zabieg można przeprowadzać w domu przy użyciu słabszego urządzenia dofotodepilacji. Jednak będzie on zdecydowanie mniej skuteczny, niż profesjonalny zabieg wykonany w klinice.

Główne różnice między zabiegami

Podstawową różnicą pomiędzy laserem a technologią IPL, jest skuteczność usuwania owłosienia oraz ilość zabiegów potrzebna do satysfakcjonującego efektu depilacji. Laser diodowy usuwa owłosienie na zawsze – po odpowiednio dobranej ilości zabiegów, włosy przestają odrastać. Fale lasera do depilacji mają taką samą długość, a co za tym idzie, działają jedynie na melaninę znajdującą się w cebulce włosa, pozostawiając tkankę wokół włosa w nienaruszonym stanie. Depilacja laserem, może być wykonywana tylko przez osobę do tego upoważnioną. Fotodepilacja pozwala skutecznie pozbyć się także jasnych włosków, co nie jest możliwe w przypadku depilacji laserowej. Jednak fotodepilacja wymaga przeprowadzenia większej ilości zabiegów, oraz nie usuwa włosów w stopniu trwałym. Może być przeprowadzana w warunkach domowych.

Fotodepilacja a depilacja laserowa

Na czym polega różnica między zabiegiem depilacji laserowej a fotodepilacją IPL? Przede wszystkim na tym, że IPL nie jest laserem, jest to tak zwana fotodepilacja czyli w tłumaczeniu: intensywnie pulsujące światło. Metoda ta jest na tyle powszechna, że można ją stosować samodzielnie w domu przy użyciu specjalnych depilatorów dostępnych na rynku jak i w gabinetach kosmetycznych. Natomiast zabieg laserem diodowym można wykonać wyłącznie w salonie kosmetycznym. Fale lasera mają zawsze te samą długość, dlatego też działają tylko na włos i jego barwnik, nie szkodząc przy tym innym tkankom dookoła depilowanego miejsca. IPL nie działa wybiórczo na włos, a jego podstawową wadą jest to, że fale, które wysyła, mają różną długość w przeciwieństwie do lasera, przez co mogą podrażniać okolice miejsca poddawanego zabiegowi.

Widzimy zatem, że podstawowa różnica między zabiegami laserem a fotodepilacją IPL, to skuteczność i bezpieczeństwo. Kolejną istotną różnicą jest to, że laser usuwa niechciane włoski na zawsze, natomiast IPL wymaga kilkunastu powtórzeń, a do tego włoski mogą niestety odrosnąć.

Depilacja laserowa czy fotodepilacja – na jaki zabieg się zdecydować

Zarówno depilacja laserowa jak i fotodepilacja IPL zyskały wielu zwolenników. Długość utrzymywania się efektów po zabiegach zależy od bardzo wielu czynników, między innymi od tego, jaką posiadamy grubość włosa oraz jaką mamy karnację. Zabieg depilacji laserowej usuwa niechciane owłosienie na zawsze, natomiast fotodepilacja jest zabiegiem, który zapewnia gładką skórę do ok. 1 roku i  zdecydowanie wygrywa z woskiem, domowym depilatorem czy zwykłą maszynką do golenia.

Jeśli jesteś osobą, której zależy na długoterminowej gładkości skóry, zdecyduj się na depilację laserową.

Fotodepilacja a depilacja laserowa różnica

Różnica pomiędzy depilacją wykonywaną laserem, a fotodepilacją IPL tkwi przede wszystkim w skuteczności usuwania włosków jak i w ilości potrzebnych zabiegów, by uzyskać satysfakcjonujące rezultaty. Na jeden zabieg depilacji laserowej potrzeba trzech zabiegów fotodepilacji IPL, aby otrzymać ten sam efekt. Ponadto fala laserowa działa bezpośrednio na sam włos i zawarty w nim barwnik, nie podrażniając dzięki temu naskórka. IPL wysyła natomiast wiele długości fal jednocześnie i działa na melaninę zawartą we włosie, a dodatkowo rozgrzewa okoliczne tkanki, co może skutkować podrażnieniem skóry.

Depilacja IPL a depilacja laserowa

Urządzenia wykorzystujące laserowe usuwanie owłosienia to w dzisiejszych czasach produkty łatwo dostępne. Czy to zabieg w salonie kosmetycznym czy wykonany samodzielnie w domu – oba sprawią, że Twoja skóra stanie się gładka i pozbawiona niechcianych na niej włosków. Jak jednak wybrać między metodą fotodepilacji IPL, a depilacją laserową? Czy aby poddać się depilacji zawsze należy udać się do gabinetu kosmetycznego, czy zabieg wykonany w domu może być równie skuteczny?

Profesjonalne zabiegi laserowe przeprowadzone w gabinecie kosmetycznym przez kompetentną osobę na pewno są w efekcie bardziej precyzyjne. Wiązka światła lasera koncentruje się tylko na mieszku włosa, przez co zabieg przynosi nieco lepsze efekty, niż zabieg fotodepilacji IPL, gdzie pulsujące światło o szerokim spektrum jest mniej precyzyjne. Pamiętajmy jednak, że najistotniejszym elementem całego procesu depilacji jest rodzaj włosa, jaki posiadamy, jego kolor i grubość – te czynniki wpływają na skuteczność zabiegu zdecydowanie bardziej, niż sam rodzaj światła lasera do depilacji czy fotodepilatora IPL.

Depilacja laserowa efekt

Pierwsze efekty wykonania zabiegu depilacji laserowej widać już po kilkunastu dniach od przeprowadzenia zabiegu, wszystko zależy od koloru włosa i jego grubości. O wiele lepsze rezultaty zabiegu zobaczą osoby o ciemnych i grubych włosach, klienci o jasnej skórze i posiadający jasne włosy mogą liczyć po wykonanym zabiegu tylko na przerzedzenie i osłabienie włosków. Co ważne, włosy o kolorze siwym, rudym oraz bardzo jasnym blond nie reagują w ogóle na zabiegi depilacji laserowej, a to dlatego, że posiadają zbyt mało barwnika, na który oddziałuje wiązka światła lasera.

Fotodepilacja efekty

Na efekty zabiegu fotodepilacji IPL nie trzeba czekać zbyt długo, ponieważ widać je już po pierwszym zabiegu. Po paru tygodniach od wykonania depilacji można zauważyć już gładkie prześwity między odrastającymi włoskami, które poniekąd same wypadają, a ponieważ mieszki włosowe ulegają zniszczeniu, bardzo wiele włosów już nigdy nie odrasta ponownie. Fotodepilacja osłabia także samą strukturę włosów.

Polecane wpisy