Kobiece ciało zmienia się nie tylko wraz z wiekiem. Wiedzą to szczególnie kobiety, które przeszły ciężki poród lub rodziły wielokrotnie – pojawia się wówczas problem utraty napięcia pochwy. To naturalne zjawisko może zmniejszyć satysfakcję seksualną (obojga partnerów), wprawić w zakłopotanie i odebrać pewność siebie. Każda kobieta powinna czuć się swobodnie rozmawiając z lekarzem ginekologiem na ten temat. Obecnie dostępnych jest wiele skutecznych metod leczenia luźności pochwy.

Laserowe obkurczanie pochwy – dla kogo przeznaczony jest zabieg?

Jeszcze do niedawna kobiety borykające się z problemem luźnej pochwy mogły go rozwiązać jedynie operacyjnie. Dziś jest dostępna o wiele bardziej bezpieczna, nieinwazyjna metoda laserowa Intimalase. Dlaczego kobiety decydują się na zabieg laserowego obkurczania pochwy? Nie chodzi tylko o lepszy seks. Istnieje wiele powodów, dla których kobiety poddają się zabiegowi – i nie mają one nic wspólnego z seksem.

Niektóre z tych przyczyn to wypadanie tamponów, blizny otaczające pochwę, doświadczanie “trzaskającego” dźwięku podczas zajęć jogi lub podczas chodzenia oraz minimalizacja ryzyka – tak częstego problemu – wysiłkowego nietrzymania moczu (SUI). Jednak prawdą jest, że po zabiegu laserowego obkurczania pochwy poprawia się jakość życia seksualnego.

Na czym polega laserowe ujędrnianie pochwy?

Zabieg wykonywany jest laserem Er:YAG Fotona Spectro SP. Wiązka światła kierowana jest do wejścia pochwy, aby doprowadzić do ogrzania tkanek i stymulacji kolagenu. W kontakcie z wyższą temperaturą kolagen kurczy się. Tkanki stają się wówczas mniejsze, bardziej elastyczne i napięte. Takie działanie lasera nazywanie jest fototermicznym, nieablacyjnym obkurczeniem pochwy. Mówiąc inaczej – pochwa staje się ciaśniejsza i odmłodzona.

To zabieg całkowicie bezpieczny, który nie niesie ryzyka powikłań. Plusem zabiegu jest również czas trwania – zazwyczaj trzeba wykonać jeden zabieg, a cała procedura zajmuje około 40-60 minut. Efekt laserowego obkurczania pochwy utrzymuje się przez kilka lat lub do następnego porodu.

Jak przygotować się do zabiegu laserowego obkurczania pochwy?

Jeśli zmagasz się z luźnością pochwy, pierwszym krokiem powinno być udanie się do ginekologa. Nie obawiaj się, że spotkasz się z niezrozumieniem, pamiętaj, że lekarz na co dzień rozmawia z kobietami o tym problemie. Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie badania ginekologicznego, badania moczu oraz cytologii.

Laserowe obkurczanie pochwy – jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Choć zabieg Intimalase jest w pełni bezpieczny, trzeba pamiętać, że nie każda kobieta może się mu poddać. Podczas konsultacji ginekolog wyklucza ewentualne przeciwwskazania.

Zabiegu nie można wykonać:

  • w czasie menstruacji,
  • u kobiet ciężarnych,
  • w czasie karmienia piersią,
  • przy infekcjach pochwy,
  • gdy występuje niezdiagnozowane krwawienie,
  • przyjmowanie leków wrażliwych na promieniowanie,
  • po rozpoznaniu chorób ogólnoustrojowych, nowotworowych i zakrzepowo-zatorowych.