Wielu naszych pacjentów zwraca się  do nas w celu  ujędrnienia, rozpromienienia  czy zagęszczenia skóry, ponieważ żaden z kremów nie przyniósł wymarzonego efektu. Nie ulega wątpliwości, że  zabiegami estetycznymi cieszącymi się ostatnio największą popularnością są  mezoterapia igłowa i osocze bogatopłytkowe. Na czym polegają te zabiegi i komu są dedykowane?

Czym jest mezoterapia igłowa?

Mezoterapia igłowa jest nieinwazyjnym zabiegiem polegającym na miejscowym dostarczeniu substancji aktywnych do skóry właściwej w celu rewitalizacji, regeneracji i opóźnienia procesów starzenia. Koktajle witaminowe  z kwasem hialuronowym (bo to z nich najczęściej korzystamy), działają optymalnie, ponieważ docierają bezpośrednio do skóry właściwej, omijając przy tym nieprzepuszczalną dla wielu składników warstwę rogową naskórka. Dzięki temu pierwsze efekty takie jak: dotlenienie, nawilżenie i rozpromienienie skóry widać bardzo szybko. Dodatkowo stosowana podczas mezoterapii technika mikronakłuć powoduje tak zwany kontrolowany stan zapalny, stymulując przy tym  komórki do produkcji kolagenu i elastyny a także poprawiając mikrokrążenie.

Kosmetolog za pomocą cienkiej igły wprowadza odpowiednio dobrany preparat w odstępach mniej więcej 0,5 cm- 1,5 cm. Zabieg jest praktycznie bezbolesny ponieważ wykonuje się go  w znieczuleniu miejscowym. Efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu natomiast  najlepsze rezultaty osiąga się po wykonaniu serii minimum 3 zabiegów w odstępach 4 tygodni.

Metodę tę stosuje się w celu odbudowy, odżywienia, odmłodzenia i nawilżenia skóry. Mezoterapia igłowa przynosi także doskonałe efekty w leczeniu łysienia oraz przy walce z cellulitem i rozstępami. Wielką zaletą zabiegu  jest to, że pacjent może od razu wrócić do życia codziennego, pamiętając o ochronie przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym.

Zabiegowi nie mogą poddać się kobiety ciężarne i w okresie  laktacji. Przeciwwskazaniem do zabiegu są także stany zapalne skóry, choroby wirusowe, bakteryjne i grzybicze, a także alergia, na któryś ze składników podawanego koktajlu. Z zabiegów mezoterapii nie mogą skorzystać osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne, mające skłonności do powstawania bliznowców  oraz zażywające antybiotyki i leki rozrzedzające krew.

Osocze bogatopłytkowe czym tak naprawdę jest wampirzy lifting

Osocze bogatopłytkowe nazywane inaczej „wampirzym liftingiem” jest zabiegiem bardzo podobnym do mezoterapii igłowej. Sposób podania substancji jest niemal identyczny z tą różnicą, że zamiast koktajlu witaminowego wykorzystuje się tu w pełni autologiczny materiał. Podczas zabiegu  pobiera się pacjentowi ok. 8ml  krwi a następnie oddziela się  erytrocyty (krwinki czerwone)  od osocza  w specjalnej wirówce.  Oddzielone  płytki krwi znajdujące się w osoczu są niezwykle ważne, ponieważ zawierają czynniki wzrostu, które  stymulują  odnowę naskórka i pobudzają komórki do produkcji kolagenu i elastyny.  Poprawia się mikrokrążenie skóry, gdyż tworzą się nowe naczynia krwionośne.

Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego poleca się  osobom ze skórą  sucha, zmęczoną, wiotką, o niejednolitym kolorycie. Jest też doskonałym pomysłem dla  osób z workami i cieniami pod oczami, cellulitem czy rozstępami. Dla uzyskania najlepszych efektów  poleca się serię minimum 3 zabiegów.

Mimo, że osocze jest biokompatybilne i nie wywołuje alergii istnieje kilka przeciwwskazań do zabiegu. Jest to  tak jak w przypadku mezoterapii igłowej ciąża i laktacja, choroby wirusowe, bakteryjne i grzybicze. Dodatkowo małopłytkowość, posocznica, niedobór fibrynogenu, przewlekłe schorzenia wątroby, leczenie antykoagulantami oraz stosowanie aspiryny i niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Mezoterpia czy osocze bogatopłytkowe, którą terapię wybrać?

Wybór konkretnej metody jest sprawą ciężką do jednoznacznego określenia. Obie terapie mają podobne wskazania i przeciwwskazania chociaż te drugie ,w przypadku osocza są bardziej rozległe. Wykwalifikowany kosmetolog po przeprowadzeniu dermokonsultacji będzie w stanie określić, która metoda dla konkretnego pacjenta jest lepsza. Nie jest powiedziane również, że obie te terapie wzajemnie się wykluczają. W niektórych przypadkach najlepsze efekty u pacjentów występują przy połączeniu obu tych metod. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który zabieg jest lepszy. Przed podjęciem leczenia wskazane jest zatem, aby pacjent skonsultował się z wykwalifikowanym specjalistą, który po wykluczeniu przeciwwskazań wybierze odpowiednią metodę.