Worki pod oczami sprawiają, że twarz wygląda na wiecznie zmęczoną. To częsta przypadłość, która wynika przede wszystkim z niewystarczającej ilości snu, stresu i niezdrowych nawyków żywieniowych. Worki pod oczami można zlikwidować. Należy zacząć od wprowadzenia nowych nawyków pielęgnacji skóry, a następnie pomyśleć o specjalistycznych zabiegach, które nierzadko okazują się jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się opuchlizny pod oczami.

Przyczyny powstawania worków pod oczami

Skóra pod oczami jest dużo bardziej wrażliwa i delikatna niż ta, która pokrywa resztę ciała. Ma mało komórek tłuszczowych, przez co szybciej pojawiają się na niej zmarszczki. Wraz z wiekiem osłabia się również jej naturalny drenaż. To właśnie zastoje limfatyczne są odpowiedzialne za zastoje limfatyczne, worki i opuchliznę wokół oczu.

Niektórym osobom obrzęk skóry pod oczami towarzyszy od dzieciństwa, co wynika z uwarunkowań genetycznych. Jednak jeśli worki pojawiają się okresowo, ich przyczyną może być:

  • niezdrowy styl życia – nieodpowiednia dieta i ilość snu, przemęczenie, palenie tytoniu, picie alkoholu, brak aktywność fizycznej;
  • nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne;
  • kąpiele w gorącej wodzie;
  • antykoncepcja hormonalna;
  • choroby: anemia, alergie, odwodnienie, cukrzyca, choroby serca, nerek czy tarczycy.

Jak zlikwidować worki pod oczami – domowe sposoby

Jeżeli opuchlizna nie ma nic wspólnego ze stanem chorobowym, można samodzielnie sobie z nią poradzić. Jak usunąć worki pod oczami? W pierwszej kolejności należy wprowadzić zmiany w nawykach. Następnie trzeba zadbać o przywrócenie skórze odpowiedniej cyrkulacji krwi i limfy. Jak to zrobić?

  • Wprowadź do diety produkty, które pobudzą metabolizm komórkowy i wspomogą proces utraty nadmiaru wody z organizmu. Są nimi np.: ogórki, szpinak, pomidory, seler.
  • Zadbaj o właściwą pielęgnację skóry wokół oczu. Stosuj lekkie, beztłuszczowe kremy wspomagające przepływ krwi i limfy, najlepiej w formie żelu. Najlepsze będą te, które zawierają witaminę C i L, kofeinę, retinol, wyciąg z miłorzębu japońskiego, arniki. Nakładając je, pamiętaj aby jedynie lekko wklepać preparat, bez naciągania skóry.
  • Delikatnie masuj skórę wokół oczu.
  • Pomocne będą chłodne okłady na powieki, np. z plastrów ziemniaka, który zawiera potas redukujący obrzęki lub naparów ze pietruszki czy świetlika. Takie okłady sprawiają, że naczynia krwionośne i limfatyczne obkurczają się, przez co ilość zalegającego w nich płynu zmniejsza się. 

Mezoterapia igłowa i karboksyterapia – zabiegi na worki pod oczami

Gdy domowe sposoby zawodzą, warto skorzystać ze specjalistycznych zabiegów, które szybko przywrócą skórze zdrowy wygląd. Jednymi z najbardziej sprawdzonych i popularnych są mezoterapia igłowa oraz karboksyterapia.

Mezoterapia igłowa to zabieg, który polega na podawaniu bezpośrednio do skóry preparatów, które poprawiają mikrokrążenie i zapobiegają zastojom limfatycznym. W ich skład wchodzą witaminy, aminokwasy, peptydy oraz wyciągi roślinne (np. z rozmarynu). Mezoterapia igłowa dogłębnie odżywia skórę wokół oczu, napina ją, ujędrnia i rozświetla. Aby efekty były w pełni satysfakcjonujące należy wykonać serię 3-5 zabiegów. Rezultaty są zauważalne już po pierwszym!

Karboksyterapia to również zabieg igłowy, ale wykorzystujący dwutlenek węgla jako substancję leczniczą. Metoda ta jest znana i ceniona od lat ze względu na dużą skuteczność redukcji worków i cieni pod oczami, którą potwierdzają badania kliniczne. Podczas podawania dwutlenku węgla do skóry wzrasta jego stężenie, co organizm odbiera jako stan niedotlenienia. Wówczas natychmiast aktywuje czynniki wzrostu, co prowadzi do wytworzenia nowych sieci naczyń, poprawy mikrokrążenia i stymulacji produkcji kolagenu i elastyny. Skóra staje się jędrna, a worki i cienie pod oczami znikają. W przypadku karboksyterapii również należy wykonać serię zabiegów, aby osiągnąć pełne rezultaty.