Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu laserowego leczenia żylaków

Siedzący tryb pracy, częste poruszanie się na wysokich obcasach, brak systematycznej aktywności fizycznej – to czynniki które mają bezpośredni wpływ na rozwój żylaków. Niewydolność żylna to choroba dotykają coraz szerszą część społeczeństwa, która wynika z zastoju oraz cofania się krwi w kończynach dolnych. Istnieją jednak sposoby aby przeciwdziałać powstawaniu żylaków i skutecznie je leczyć. Laserowe leczenie żylaków to nowoczesna metoda, która stanowi doskonałą alternatywę dla zabiegów chirurgicznych. Jest to rozwiązanie bezpieczne, mniej inwazyjne a po jego wykonaniu istnieje minimalne ryzyko powikłań. Co wyróżnia laseroterapię żylaków to fakt, że pacjent może bezpośrednio po zabiegu przejść do normalnego funkcjonowania. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu laserowego leczenia żylaków? Odpowiadamy.


Spis treści:

  • Jak wygląda zabieg laserowego leczenia żylaków?
  • Zalety laserowego leczenia żylaków
  • Jakie są wskazania do zabiegu?
  • Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
  • Jak się przygotować do zabiegu?

We wpisie dowiesz się, jak wygląda zabieg laserowego leczenia żylaków i jakie są zalety tego typu zabiegu. Dowiesz się także, jakie są przeciwwskazania i wskazania do przeprowadzenia laserowego leczenia żylaków, oraz w jaki sposób należy się przygotować przed zabiegiem.

Jak wygląda zabieg laserowego leczenia żylaków?

Ta metoda leczenia żylaków jest dużo mniej inwazyjna, niż tradycyjny zabieg chirurgiczny. Leczenie żylaków za pomocą laseroterapii, polega na podskórnym doprowadzeniu światłowodu do wnętrza zmienionej chorobowo żyły. Całość badania odbywa się pod stałą kontrolą obrazu USG, który jest możliwy dzięki kamerze znajdującej się na końcu światłowodu. Po uruchomieniu lasera, światło uwalniane jest do wnętrza żyły, a energia światła zostaje pochłonięta przez wodę i hemoglobinę zawartą we krwi i wytworzenie energii cieplnej. Powoduje ona zniszczenie ścian żyły i zamknięcie naczynia. Uszkodzony fragment żyły zostaje wyłączony z krwioobiegu, a światłowód lasera powoli wyjmuje się z wnętrza żyły. Dostarczana w trakcie całego procesu energia powoduje zamknięcie i zniszczenie zmienionego chorobowo naczynia i eliminację niedrożnego odcinka naczynia krwionośnego.

Zalety laserowego leczenia żylaków

Istotną zaletą laserowego leczenia żylaków, dla których pacjenci szczególnie chętnie podejmują się leczenia, jest z pewnością brak okresu rekonwalescencji oraz hospitalizacji po zabiegu. Według chirurgów przeprowadzających zabieg laserowego leczenia żylaków, powoduje ona niewielki dyskomfort i mniejsze dolegliwości, niż w przypadku klasycznego zabiegu leczenia żylaków. Najczęściej stosowanym podczas operacji znieczuleniem jest znieczulenie miejscowe, które charakteryzuje się wyższym stopniem bezpieczeństwa niż znieczulenie ogólne. Czas zabiegu jest także bardzo krótki – przebiega on w czasie 1,5-2h w zależności od zaawansowania choroby pacjenta. Kolejną zaletą jest brak nacięć i blizn po zabiegu. Laserowe leczenie żylaków cechuje się także niskim ryzykiem wystąpienia powikłań. Po zabiegu można od razu wrócić do codziennych czynności, jednak odradza się przeciążenie kończyn i nadmierny wysiłek.

Jakie są wskazania do zabiegu?

Aby zakwalifikować się do leczenia oraz aby zwiększyć skuteczność zabiegu, przed jego wykonaniem należy skonsultować się z lekarzem. Przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z pacjentem, w celu określenia indywidualnego przebiegu leczenia. Do laserowego leczenia żylaków uwzględniani są pacjenci cierpiący na niewydolność żylną oraz patologiczny refluks żył powierzchownych w obrębie żył odstrzałkowej i odpiszczelowej. Pacjenci mogą uskarżać się na ból i puchnięcie kończyn – zwłaszcza po wysiłku lub długotrwałym przebywaniu w pozycji siedzącej.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Laserowe leczenie żylaków jest zabiegiem bezpiecznym, wykonywanym w warunkach ambulatoryjnych, istnieje jednak grupa pacjentów, którzy nie powinni podejmować się tego typu zabiegu. Do najważniejszych przeciwwskazań należą:
– zaburzenia krzepliwości krwi
– aktywna terapia antykoagulantami
– zapalenie żył powierzchniowych oraz zakrzepica żył głębokich
– choroby nowotworowe
– ciążą
– miażdżyca, szczególnie tętnic kończyn dolnych
– choroby serca, takie jak niewydolność krążenia, choroby płuc
– uczulenie na środki znieczulające
– zakrzepy lub zrosty skutecznie zwężające światło żyły
– niekorzystny kształt naczynia krwionośnego (zbyt kręte naczynie)
– ogólny ciężki stan zdrowia pacjenta

Jak się przygotować do zabiegu?

Do zabiegu laserowego leczenia żył, należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy wykonać badanie USG Doppler, żył i tętnic kończyn dolnych. Do innych badań, jakie może zlecić lekarz przed wykonaniem zabiegu należą: określenie grupy krwi z czynnikiem Rh, morfologia krwi z rozmazem, czas krzepnięcia, elektrolity, oraz poziom kreatyniny i glukozy we krwi. Przed wykonaniem zabiegu należy wyposażyć się w pończochę, gwarantującą II poziom kompresji. Do zabiegu należy przystąpić na czczo, a w dniu zabiegu spożywać dużo płynów. Warto przybyć do kliniki w towarzystwie osoby towarzyszącej, która zapewni wygodny powrót do domu po zabiegu.

Polecane wpisy