W jakim wieku można rozpocząć zabiegi depilacji laserowej?

Uporczywe owłosienie to problem nie tylko osób dorosłych. W okresie dojrzewania, kiedy kształtuje się gospodarka hormonalna organizmu, może dochodzić do występowania bujnego owłosienia we wstydliwych miejscach. Młode osoby zastanawiają się w tym okresie, czy depilacja pomoże im uporać się problemem nadmiernego owłosienia? W jakim wieku można rozpocząć zabiegi depilacji laserowej? Odpowiadamy na pytania.

 

Spis treści:

  • Kiedy pojawia się pierwsze owłosienie i jaki jest jego charakter?
  • W jakim wieku można rozpocząć zabiegi depilacji laserowej?
  • Depilacja laserowa od ilu lat
  • Od jakiego wieku depilacja laserowa jest bezpieczna
  • Depilacja laserowa w jakim wieku powszechnie się ją stosuje
  • Kiedy pojawia się pierwsze owłowsienie

We wpisie dowiesz się kiedy pojawia się pierwsze owłosienie, jaki jest jego charakter oraz przeczytasz, w jakim wieku można rozpocząć zabiegi depilacji laserowej. 

 

Kiedy pojawia się pierwsze owłosienie i jaki jest jego charakter?

Proces dojrzewania jest zależny od różnych predyspozycji. Mają na niego wpływ uwarunkowania genetyczne, typ karnacji czy gospodarka hormonalna. Pierwsze owłosienie u dziewczynek pojawia się około 12-13 roku życia, u chłopców jest to wiek 13-15 lat. Mniej więcej po upłynięciu dwóch lat od pojawienia się owłosienia, u chłopców pojawia się także zarost na twarzy. Nie ma konkretnych ram zamykających wiek dojrzewania, ponieważ każde dziecko przechodzi je bardzo indywidualnie. Okres dojrzewania to jeden z najbardziej burzliwych okresów życia człowieka, w którym ciało nieustannie zmienia się i rozwija. Z czasem pojawiają się pierwsze włosy na ciele, ulegają one wzmocnieniu i przyciemnieniu – stają się coraz bardziej widoczne i krępujące. Bardziej świadomi swojego ciała nastolatkowie zastanawiają się nad sposobami walki z niechcianym owłosieniem. Usunięcie włosów skuteczną metodą depilacji laserowej, wydaje się najbardziej skutecznym rozwiązaniem. Czy jednak nastolatkowie mogą poddawać się zabiegowi depilacji laserowej?

 

W jakim wieku można rozpocząć zabiegi depilacji laserowej?

Młode osoby decydują się na zabieg depilacji laserowej w momencie, kiedy owłosienie zaczyna im przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu i zaczynają sprawiać poważny dyskomfort. Golenie włosków domowymi i ogólnodostępnymi metodami jak np. maszynka do golenia, jedynie wzmacniają włoski i są rozwiązaniami krótkotrwałym. Teoretycznie zabiegowi depilacji laserowej można poddawać się w dowolnym przedziale wiekowym. Jednak u młodych osób, jest to decyzja wymagająca większego przemyślenia. Osoby pełnoletnie mogą swobodnie poddać się zabiegowi, nastolatkowie poniżej 18 roku życia, muszą pojawić się na konsultacji i zabiegu wraz z opiekunem prawnym i posiadać zgodę na wykonanie depilacji. Ciało nastolatka stale przechodzi dynamiczne zmiany hormonalne. Najlepszym rozwiązaniem jest przeczekać ten etap życia, aż ciało całkowicie wyreguluje procesy dojrzewania, a poziom hormonów ustabilizuje się. Co istotne, próg bólu u osób młodszych jest dużo niższy niż u osoby dorosłej, więc depilacja laserowa dla nastolatka będzie dużo bardziej bolesna, niż w przypadku dorosłego klienta. W przypadku dziewczynek warto także zaczekać do momentu regularnego miesiączkowania, ponieważ nieustabilizowane hormony w organizmie mogą spowodować odrastanie włosów w miejscach poddanych laserowej depilacji.

Depilacja laserowa od ilu lat

Depilacja laserowa nie jest wskazana u dzieci, taki zabieg może dziecku znacznie zaszkodzić. Młody, dopiero co rozwijający się organizm ma jeszcze całkowicie rozregulowany poziom hormonów w organizmie, przez co taki zabieg może bardziej wyrządzić krzywdę dziecku niż pomóc w tym kosmetycznym problemie. Należy również pamiętać, że skóra dziecka jest bardzo delikatna, przez co taki zabieg może doprowadzić do podrażnień, zaczerwienień, a nawet reakcji alergicznych. W związku z tym mimo wszystko lepszym rozwiązaniem dla dziecka jest zwykła maszynka do golenia, a z samym zabiegiem depilacji laserowej lepiej poczekać do wieku nastoletniego. Co to oznacza? W przypadku dziewczynek jest to okres, kiedy zaczynają regularnie miesiączkować, burza hormonalna w wieku nastoletnim sprzyja pojawieniu się owłosienia pomimo wykonanych zabiegów, co u osób z uregulowaną gospodarką hormonalną zdarza się niezwykle rzadko. Zwykle u dorosłych taki zabieg powtórzony kilkukrotnie osłabia owłosienie na tyle skutecznie (szczególnie u osób o silnym owłosieniu), że o depilacji mogą spokojnie zapomnieć na kilka lat.

Od jakiego wieku depilacja laserowa jest bezpieczna

Zabieg depilacji laserowej mogą zatem wykonać spokojnie nastolatkowie, którzy przeszli już etap “burzy hormonalnej”. Należy jednak pamiętać, że przed 18 rokiem życia zabieg ten musi być wykonany jedynie za zgodą rodziców. Depilacja laserowa jest niezwykle skutecznym i bezpiecznym zabiegiem, a rodzice nastolatków, którzy borykają się z bujnym owłosieniem jako konsekwencjami etapu dorastania, nie muszą się martwić o zdrowie ich pociech. Zabieg depilacji laserowej jest całkowicie bezinwazyjny, nie trzeba się zatem obawiać o ryzyko wystąpienia powikłań, oczywiście przy zachowaniu przeciwwskazań do zabiegu. W tym celu przy pierwszej wizycie nasz kosmetolog przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad, zakwalifikowanie do zabiegu oznacza jego bezpieczeństwo i bezpieczeństwo Państwa dziecka. Warto również w kwestii bezpieczeństwa wybrać salon kosmetyczny, który charakteryzuje się najlepszym sprzętem, wykwalifikowanym personelem medycznym oraz jak najlepszymi opiniami w internecie. Depilacja laserowa u nastolatków powinna być przeprowadzona wyłącznie w warunkach komfortowych, tak aby to pierwsze doświadczenie z zabiegami kosmetycznymi nie tylko przyniosło stosowne efekty, ale było również jak najlepiej zapamiętane przez nastolatka.

Depilacja laserowa, w jakim wieku powszechnie się ją stosuje

Teoretycznie zabieg usuwania owłosienia można wykonać w każdym wieku, jednak jak już wcześniej wspomnieliśmy u osób młodszych (w okresie szczytowym dojrzenia), wskazania do takiego zabiegu są nieuzasadnione. Stan owłosienia u osób, których gospodarka hormonalna jest nadal nieunormowana, podlega znaczącym zmianom, włosy mogą być słabsze, a następnie w bardzo krótkim czasie stają się grubsze, ciemniejsze i pojawiają się w większej ilości. W okresie dojrzewania ciało zmienia się tak intensywnie, że mimo wszystko warto poczekać z zabiegiem, aż stan ten się unormuje. Dodatkowo warto wspomnieć, że w okresie dojrzewania próg odczuwania bólu jest silniejszy i zabiegi, które normalnie są bezbolesne dla osób po przejściu okresu dojrzewania i osób dojrzałych, dla młodych osób w okresie “burzy hormonalnej” mogą okazać się bolesne. Młodzież odbiera takie zabiegi bardziej intensywnie, ma słabszy próg bólu, co powoduje, że uczucie to może być odbierane nawet jako ból. Zalecamy, więc odczekanie z takim zabiegiem do momentu uregulowania gospodarki hormonalnej, czyli u młodych kobiet do momentu uregulowania miesiączki. Ciężko określić wiek nastoletni, w którym taki zabieg będzie już lepiej przyjęty, to kwestia indywidualna, warto w takiej sytuacji umówić się do nas na wizytę, a kosmetolog po przeprowadzeniu wstępnej rozmowy doradzi Państwu i dziecku najskuteczniejszą metodę, adekwatną do wieku i rozwoju młodego organizmu.

Kiedy pojawia się pierwsze osłowsienie

Pierwsze owłosienie, jak już wcześniej wspomnieliśmy, to temat niezwykle indywidualny dla każdego dziecka, może pojawiać się ono w różnym wieku. Jeśli jednak staje się problemem, wówczas z pewnością warto umówić się na indywidualną rozmowę z wykwalifikowanym kosmetologiem. Zapraszamy do zapisów na depilację laserem w proclinic.

 

Polecane wpisy