Te części ciała zdradzają twój wiek – odmładzanie skóry twarzy, szyi i dekoltu

Starzenie skóry to proces znacznie rozciągnięty w czasie, który polega na postępowaniu procesów zaniku i rozpadu kluczowych elementów odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność skóry. Zdolności regeneracyjne skóry z czasem maleją, a komórki skóry nie nadążają z produkcją nowych, co skutkuje pojawieniem się zmarszczek, utratą napięcia skóry i spowolnieniem zdolności regeneracyjnych.
Istnieją pewne obszary na ciele człowieka, które są bardziej podatne na widoczne oznaki starzenia. Jest to spowodowane większym narażeniem tych obszarów na działanie czynników zewnętrznych, oraz charakterystyczną cienką i delikatną skórą. Które części ciała najbardziej zdradzają wiek? Czy można przywrócić skórze młody wygląd? Odpowiadamy.

Spis Treści

Przyczyny starzenia się skóry
Te części ciała zdradzają twój wiek
Skuteczne zabiegi na odmłodzenie skóry dłoni, szyi, twarzy i dekoltu

We wpisie dowiesz się, jakie są główne przyczyny starzenia się skóry, które części ciała najbardziej zdradzają twój wiek oraz jakie zabiegi są skutecznie odmładzają skórę z oznakami starzenia.

Przyczyny starzenia się skóry

Starzenie się skóry to proces złożony, na który mają wpływ zróżnicowane czynniki środowiskowe, hormonalne i genetyczne. Do przebiegu fizjologicznego starzenia skóry dochodzi zarówno w naskórku, w skórze właściwej, jak i w tkance podskórnej Czynniki wpływające na procesy starzenia, dzielimy na czynniki wewnętrzne oraz zewnętrzne.

 • Czynnikiem wewnętrznym, który wpływa na starzenie skóry, są wszelkie procesy związane z kolagenem, który odpowiada za jej młody i sprężysty wygląd.
 • Wraz z upływem czasu, produkcja kolagenu i elastyny w organizmie ulega spowolnieniu, a ich ilość w skórze staje się mniejsza, co skutkuje utratą jędrności i elastyczności skóry.
 • Spada także aktywność fibroblastów, czyli komórek tkanki właściwej, oraz obniża się poziom kwasu hialuronowego.
 • Do innych czynników wewnętrznych odpowiedzialnych za starzenie skóry zaliczamy problemy na tle hormonalnym, nadmierny stres oraz uwarunkowania genetyczne.

 

Głównymi czynnikami zewnętrznymi, negatywnie wpływającymi na stan skóry, jest szkodliwe promieniowanie UV – naturalne oraz ze sztucznych źródeł, palenie tytoniu, nadmierne spożycie alkoholu, oraz nieprawidłowa dieta i pielęgnacja skóry.

Te części ciała zdradzają twój wiek

Upływ czasu najszybciej zauważymy w miejscach na ciele, gdzie skóra jest delikatna, cienka i wrażliwa. Do takich miejsc należą dłonie, szyja, twarz, dekolt czy… stopy. Skóra w tych miejscach jest bardziej podatna na utratę nawilżenia oraz na pojawiające się podrażnienia. Brak systematycznego nawilżenia tych obszarów, skutkuje szybszym postępowaniem procesu starzenia się skóry. Skóra twarzy jest najczęściej narażona na oddziaływanie szkodliwego promieniowania UV, mogą się na niej także tworzyć przebarwienia posłoneczne.

Starzenie skóry twarzy najczęściej objawia się poprzez powstawanie zmarszczek w okolicy oczu, bruzd nosowo-wargowych oraz na czole. Szybkiemu starzeniu podlegają także dłonie. Skóra dłoni jest niezwykle cienka – cieńsza nawet od skóry twarzy, więc jej pielęgnacja jest kluczowa, aby nie dopuścić do utraty nawilżenia i w konsekwencji pojawienia się zmarszczek oraz utraty jędrności.

Dodatkowo, skóra dłoni posiada niewielką ilość gruczołów łojowych, które bezpośrednio odpowiadają za nawilżenie i natłuszczenie skóry. Najczęstszym powodem szybszego starzenia się skóry na szyi i dekolcie, jest skupienie codziennej pielęgnacji jedynie na obszarze twarzy, co skutkuje dysproporcją między stanem skóry twarzy a dekoltu. Często zapominamy o pielęgnacji szyi wskutek czego, efekty starzenia pojawiają się na niej dużo szybciej niż na twarzy.

Częścią ciała, która skutecznie zdradza nasz wiek są także stopy, które podobnie jak dłonie, są wyposażone w niewielka ilość gruczołów łojowych. podskórnej

Skuteczne zabiegi na odmłodzenie skóry dłoni, szyi, twarzy i dekoltu

Medycyna estetyczna oferuje wiele skutecznych zabiegów, które są w stanie spowolnić i zniwelować widoczne procesy starzenia. Ich intensywność oraz przebieg różni się między sobą, jednak gwarantowane efekty są zawsze takie same – skóra zyskuje na jędrności i elastyczności, zagęszcza się, a zmarszczki i przebarwienia zostają zniwelowane.

Wszystkie zabiegi można stosować zarówno na skórę twarzy, dekoltu, jak i szyi.

 • Do zabiegów, które idealnie nadają się dla skóry z oznakami starzenia, należy fotoodmładzanie laserowe. Jest to delikatna metoda regeneracji skóry, polegająca na użyciu lasera frakcyjnego.
  Światło lasera poprawia koloryt skóry, zmniejsza pory i sprawia, że skóra staje się bardziej napięta.
 • Innym zabiegiem, który przynosi spektakularne efekty jest lifting skóry fotona 4D, który składa się z czterech etapów. Każdy z nich skupia się na działaniu lasera na innym obszarze twarzy, w tym także wnętrza jamy ustnej. Widoczne efekty są dostrzegalne już po wykonaniu jednego zabiegu!
 • Kolejnym zabiegiem, który upora się z wszelkimi zmarszczkami i zwiotczałą skórą jest resurfacing skóry twarzy. To precyzyjna metoda peelingu frakcyjnego, polegająca na usuwania wierzchniej warstwy skóry.
  Zabieg wykonywany jest niezwykle bezpiecznym laserem Fotona Spectro SP, a jego efekty to zwiększenie elastyczności skóry, wyrównanie jej kolorytu, oraz co najważniejsze – spłycenie wszelkich zmarszczek i bruzd z okolicy twarzy, szyi i dekoltu.
Polecane wpisy