Siniaki po zabiegu mezoterapii – dlaczego się pojawiają?

Mezoterapia igłowa polega na wykonaniu mikronakłuć, które wywołują na skórze kontrolowane reakcje zapalne. Efektem zabiegu mogą być drobne siniaki lub krwiaki. Znikają one w kilka dni po wykonaniu zabiegu, lecz co możemy zrobić aby wspomóc proces gojenia? Jak zapobiec powstawaniu siniaków? Wyjaśniamy.

Spis treści:

  • Przyczyny powstawania siniaków
  • Jak zapobiec siniakom?
  • Jak pielęgnować siniaki po mezoterapii?

We wpisie przeczytasz jakie są przyczyny powstawania siniaków, jak im zapobiec oraz jak pielęgnować siniaki powstałe po zabiegu.

 

Przyczyny powstawania siniaków

Siniaki po zabiegach estetycznych to nierzadkie zjawisko, które pojawia się w momencie kiedy skóra pacjenta jest wrażliwa a naczynka delikatne. Siniak, to krew z uszkodzonego naczynia krwionośnego, która dostaje się z tkanki podskórnej. Efektem urazu jest widoczne zasinienie pod skórą. Siniaki u kobiet powstają częściej podczas miesiączki, ponieważ naczynia krwionośne są w tym czasie osłabione i bardziej podatne na uszkodzenie. Łatwo pojawiające się siniaki mogą być także uwarunkowane genetycznie i po prostu dziedziczymy taką cechę po rodzicach. Osłabione naczynka są też wynikiem długotrwałego przyjmowania leków, lub wynikiem choroby wpływającej na osłabienie naczyń krwionośnych. Jeśli naczynka łatwo pękają, może to także oznaczać niedobór witaminy C, której zadaniem jej wzmocnienie ścianek naczyń włosowatych. Możemy ją uzupełnić wzbogacając swoją dietę o czerwoną paprykę, jarmuż, czerwoną kapustę, porzeczki, truskawki, czy pomarańcze. Na stan naczyń pozytywnie wpływa także witamina K, która jest zawarta w brokułach, sałacie, szpinaku czy awokado, oraz rutyna, którą zawiera w największej dawce kasza gryczana oraz aronia.

 

Jak zapobiec siniakom?

Jeżeli wiesz, że masz skłonność do siniaków, na kilka dni przed zabiegiem powinieneś przyjmować preparaty z diosminą. Diosmina ma właściwości przeciwzakrzepowe, regeneracyjne i przeciwzapalne. Do pół godziny po zabiegu ,warto spróbować zimnych okładów. Tkanki do tego czasu są jeszcze opuchnięte, a zimny okład obkurczy naczynia krwionośne i zminimalizuje ryzyko pojawienia się siniaków. Jeżeli minął już dłuższy czas niż pół godziny, powinno zastosować się ciepły okład, który także działa obkurczająco. Do okładu można wykorzystać napary z kasztanowca, żywokostu lekarskiego lub kwiatów arniki górskiej. 

 

Jak pielęgnować siniaki po mezoterapii?

Jeżeli siniaki są mocno widoczne, możemy przyspieszyć ich gojenie na kilka sposobów. Przede wszystkim należy zastosować miejscowo maści lub kremy z witaminą K. Warto sięgnąć po preparaty zawierające arnikę górską, kasztanowca czy żywokostu lekarskiego Wyciągi te zmniejszają obrzęk i wzmacniają naczynia krwionośne. Gdy pojawia się siniak, od razu należy zastosować miejscowo maść – od szybkości reakcji zależy rozwój siniaka. Zadbajmy także o odpowiedni poziom witaminy C, K i rutyny. Siniaki po zabiegu mezoterapii nie goją się długo i z pewnością ulegną całkowitemu wyleczeniu.

Polecane wpisy
Czy mezoterapię można wykonywać latem?Jak się wykonuje zabieg karboksyterapii?