Posłoneczne zmiany pigmentacyjne – jak skutecznie się ich pozbyć?

Procesy starzenia skóry to naturalne zjawisko, którego biegu nie można zatrzymać – jednak można je skutecznie opóźnić. W wieku 25-30 lat zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki wokół oczu i ust, a skóra zaczyna tracić swoją jędrność i elastyczność. Proces starzenia zachodzi u każdego człowieka indywidualnie i jest uzależniony od prowadzonego trybu życia, czy uwarunkowań genetycznych. Jednym z czynników zewnętrznych, który w dużym stopniu wpływa na starzenie się skóry jest promieniowanie słoneczne. W wyniku jego działania powstają liczne przebarwienia skórne, które dodatkowo postarzają wygląd skóry. Posłoneczne zmiany pigmentacyjne – jak skutecznie się ich pozbyć? Odpowiadamy.

Spis treści:

  • Wpływ promieni UV na starzenie skóry
  • Jak pozbyć się posłonecznych zmian pigmentacyjnych?

We wpisie dowiesz się, jaki jest wpływ promieni słonecznych na starzenie się skóry oraz jak skutecznie pozbyć się powstałych przebarwień.

Wpływ promieni UV na starzenie skóry

Częste i systematyczne przebywanie na słońcu bez zapewnienia skórze odpowiedniej ochrony, niesie za sobą bardzo niekorzystne dla skóry skutki. Szkodliwe promienie UV wnikają do jej głębszych warstw, powodując mikrouszkodzenia włókien kolagenowych i elastynowych, czyli włókien odpowiadających bezpośrednio za jędrność i elastyczność skóry. Jeżeli skóra jest długotrwale wystawiona na działanie słońca, na jej powierzchni w dużej ilości pojawiają się zmiany, których nawet intensywne procesy regeneracyjne zachodzące w naskórku nie są w stanie zneutralizować. Melanina to naturalny pigment odpowiadający za kolor włosów, skóry i tęczówek człowieka. Powstające na skórze zmiany pigmentacyjne są sygnałem, że proces rozkładu melaniny pod skórą jest zaburzony. Dodatkowo promieniowanie słoneczne przyczynia się do przyspieszonego powstawania i pogłębiania zmarszczek.

Jak pozbyć się posłonecznych zmian pigmentacyjnych?

Efekty starzenia spowodowane promieniowaniem słonecznym nie są na szczęście nieodwracalne. Sięgając po odpowiednie zabiegi medycyny estetycznej można zniwelować lub całkowicie pozbyć się efektów starzenia skóry. Jednym z zabiegów, który świetnie radzi sobie ze zmianami pigmentacyjnymi jest fotoodmładzanie. To łagodna metoda regeneracji skóry za pomocą działania światła lasera frakcyjnego. Wysoka skuteczność zabiegu oraz jego wielopłaszczyznowe efekty sprawiają, że jest to jeden z najczęściej stosowanych zabiegów na poprawę stanu skóry. Za jednym zamachem pozwala pozbyć się przebarwień skóry, jej wyraźnego zwiotczenia i rozszerzonych porów. Fotoodmładzanie powoduje także zamknięcie naczynek krwionośnych i pobudza tkankę do pełnej regeneracji.

Innym zabiegiem, który idealnie sprawdzi się w rozjaśnieniu posłonecznych zmian pigmentacyjnych jest resurfacing skóry twarzy. To najgłębiej działająca metoda peelingu frakcyjnego. Zabieg powoduje zagęszczenie skóry, poprzez kontrolowane jej nagrzanie i utworzenie mikrouszkodzeń naskórka. Skutkiem tego jest szybsza regeneracja skóry, która pod wpływem działania lasera, stymuluje produkcję nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Resurfacing twarzy sprawdzi się najlepiej dla osób ze zmianami potrądzikowymi, przebarwieniami spowodowanymi działaniem promieni słonecznych lub naturalnymi procesami starzenia skóry oraz dla skóry z widocznymi zmarszczkami i bruzdami.

Polecane wpisy