Pielęgnacja skóry zimą – czy robisz to dobrze?

O cerę należy zadbać szczególnie zimą, kiedy to różnice temperatur mocno się wahają, a nasza skóra jest narażona na mróz, wiatr oraz wysuszające działanie ogrzewania i klimatyzacji. Czynniki te powodują utratę wody oraz nadmierne wysuszenie się skóry.  Właśnie dlatego stosowane przez nas kremy powinny mieć bogatą konsystencję.
 

Kremy, które powinnaś stosować zimą

 

Kosmetolodzy rekomendują używanie kremów, które po nałożeniu pozostawiają na cerze film ochronny. Bardzo istotne jest odpowiednie nawilżanie, nawet z natury tłustej cery.

Pamiętajmy również o tym, że także podczas zimy nasza skóra potrzebuje ochrony przed promieniowaniem UV. Natłuszczanie naskórka jest niewątpliwie najbardziej istotnym elementem zimowej pielęgnacji.

Dzięki natłuszczeniu naskórka:

  • skóra jest elastyczna
  • miękka i gładka
  • bariera lipidowa naskórka zostaje zregenerowana i uzupełniona.

Utrzymanie odpowiedniej wilgotności w warstwie rogowej naskórka, to kolejny mechanizm, który pozwala nam zachować odpowiedni stan skóry. Umożliwiają to przede wszystkim substancje higroskopijne (mające właściwości wiązania i zatrzymywania wody).

Zaliczamy do nich głównie:

  • glicerynę
  • pantenol
  • mocznik

Wyjątkiem jest naturalny kwas wiążący wodę w skórze właściwej, którego duże cząsteczki nie przenikają w głąb naskórka, natomiast ze względu na jego silne działanie nawilżające warto stosować kremy z jego zawartością, chociażby dla odpowiedniego utrzymania nawilżenia powierzchni naskórka.

Na dzień polecamy kremy z naturalnymi składnikami, tj.: wosk pszczeli, parafina, wazelina. Od pewnego czasu dość popularna stała się również aromaterapia, w której wykorzystywane są olejki eteryczne, substancje otrzymywane z surowców roślinnych. Stosowanie tego zabiegu zmniejsza ilość zmarszczek, poprawia elastyczność oraz koloryt skóry.

Aromaterapię można wprowadzać za pomocą dróg oddechowych lub skórę. Olejki eteryczne można stosować jako dodatek do kąpieli.

Wszelkie kosmetyki na dzień, które stosujemy zimą, oprócz składników natłuszczająco-nawilżających, powinny zawierać również filtry słoneczne. Choć największe promienie UV występują latem, to w zimie ochrona przed tym czynnikiem jest również bardzo ważna. Obecnie na rynku możemy znaleźć mnóstwo kosmetyków z filtrem. Chroniąc skórę przed promieniami UV, nie zapomnijmy o ochronie ust. Przed każdym wyjściem na zewnątrz, pamiętajmy o nałożeniu na nie sztyftu ochronnego, zapobiegającemu pierzchnięciu i wysychaniu.

Zabiegi medycyny estetycznej, które możesz wykonać zimą!

Zima to dobry czas na zabiegi złuszczające, których ze względu na zbyt intensywne słońce, nie można wykonywać latem. Złuszczanie laserem lub mezoterapią igłowa, daje dobre efekty, gdy trapią Cię powiększające się zmarszczki,  przebarwienia lub widocznie rozszerzone pory.

Zaplanuj indywidualną serię zabiegów, dzięki czemu na wiosnę będziesz cieszyć się promienistą, rozświetloną, jednolitą i gładką cerą.

Zabiegów złuszczających nie polecamy wykonywać w przypadku bardzo ostrej zimy i silnych mrozów, ale w tym czasie możesz wykonać domową kurację kwasami AHA lub BHA, a także retinolem. Pamiętaj, by nadmiernie nie przesuszyć skóry.

Gdy stanie się zbyt zaczerwieniona i złuszczająca się, zatraci wszelkie bariery ochronne przed mrozem i wiatrem.
Zimą warto dbać nie tylko o skórę twarzy, dłoni oraz ust. W okresie zimy istotna jest ochrona skóry całego ciała. Nie tylko w okresie letnim wymaga ona kompleksowej regeneracji.

Polecane wpisy
osocze-bogatopłytkowe-zabiegi-odmładzającelikwidowanie-rozstępów-po-ciąży