Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym

Trądzik różowaty, to choroba skóry o charakterze przewlekłym, która może pojawić się w każdym wieku, jednak przeważnie z trądzikiem różowatym zmagają się kobiety. To stan zapalny skóry, który zazwyczaj obejmuje środkową część twarzy i charakteryzuje się występowaniem rumienia, rozszerzonych naczynek krwionośnych oraz krostek.

Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym nie należy do najprostszych. Samo rozpoznanie choroby jest stosunkowo łatwe – gdy zauważysz pierwsze oznaki choroby, warto udać się na konsultację do dermatologa. W skutecznym leczeniu trądziku różowatego, są w stanie pomóc odpowiednio wybrane zabiegi kosmetyczne. Które zabiegi pomagają zniwelować trądzik różowaty i jak wygląda ich przebieg? Odpowiadamy.

Spis Treści

We wpisie dowiesz się, jakie są przyczyny trądziku różowatego, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym, oraz jakie zabiegi kosmetyczne pomogą w leczeniu trądziku.

Przyczyny trądziku różowatego

Początek trądziku różowatego, objawia się wzmożoną ilością pękających naczyń krwionośnych oraz zaczerwieniem skóry. Zaostrzenie choroby jest spowodowane głównie stresem lub nadmierną ekspozycją na słońce, ale nie tylko.

Do głównych przyczyn powstawania trądziku różowatego zaliczamy:

 • predyspozycje genetyczne
 • ciężkostrawną dietę
 • częste spożywanie alkoholu
 • gwałtowne zmiany temperatur
 • długotrwałe promieniowanie UV na skórę
 • zaburzenia endokrynologiczne (np. choroby tarczycy lub zaburzenia miesiączkowania)
 • przyjmowanie leków obniżających poziom cholesterolu
 • zakażenia bakteryjne

Zabiegi kosmetyczne na trądzik różowaty

Aby szybko i skutecznie wyleczyć skutki spowodowane trądzikiem różowatym, warto sięgnąć po niektóre zabiegi medycyny estetycznej. Przed rozpoczęciem zabiegów należy zasięgnąć porady dermatologa, który pomoże określić skalę problemu i dobrać odpowiedni rodzaj oraz ilość zabiegów.

 • Pierwszym zabiegiem, który pozwoli na poprawę stanu skóry dotkniętej trądzikiem różowatym, jest peeling chemiczny.
  Polega on na zastosowaniu kwasu o odpowiednim stężeniu, którego działanie pozwala zniwelować różne problemy skórne poprzez jej złuszczenie. Peeling chemiczny jest zalecany dla osób, które cenią sobie nieinwazyjną metodę pielęgnacji, oraz naturalną ochronę przeciwstarzeniową skóry.
 • Inny zabieg dedykowane dla osób zmagających się z trądzikiem to laserowe leczenie trądziku. W naszej klinice zabieg wykonywany jest przy użyciu lasera Nd-Yag, który ma działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne, co przyczynia się do zapobiegania nawrotom trądziku różowatego.

Działanie lasera usuwa z powierzchni skóry bakterie odpowiedzialne za powstawanie trądziku, oraz zmniejsza ilość sebum produkowanego przez skórę. Jest to jedna z najskuteczniejszych sposobów leczenia trądziku.

 • Innym zabiegiem który z pewnością sprawdzi się przy trądziku różowatym jest laserowe zamykanie naczynek.

 

Polega ono na działaniu światła lasera wewnątrz naczynia i jego zamianę w energię cieplną, która powoduje usunięcie barwnika znajdującego się w naczyniu krwionośnym. Działa ono nie tylko na zamykanie naczynek, ale także na leczenie widocznego na twarzy rumienia.

Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym

Do leczenia trądziku różowatego poza zabiegami medycyny estetycznej, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja skóry, dieta oraz leki przepisane przez lekarza dermatologii. Leczenie trądziku różowatego opiera się na zastosowaniu terapii ogólnej lub terapii miejscowej.

 • Terapia miejscowa przebiega przy użyciu środków takich jak metronidazol, erytromycyna, klindamycyna czy kwas azelainowy.
 • Świetne efekty są widoczne również po zastosowaniu retinolu, witaminy C lub substancji imidazolowych.
 • Terapia ogólna polega na zastosowaniu antybiotykoterapii, w której najlepszą skutecznością cechują się leki takie jak tetracyklina, erytromycyna i limecyklina.

Leczeniem trądziku powinien zajmować się doświadczony dermatolog lub kosmetolog, nigdy nie należy samodzielnie podejmować żadnych działań. Ważna jest także odpowiednia pielęgnacja skóry… od wewnątrz.

Dieta osoby chorującej na trądzik różowaty, powinna składać się z dużej ilości warzyw, owoców oraz witaminy B, C oraz PP. Należy unikać spożywania dań o skrajnie wysokich lub niskich temperaturach, które mogą zaostrzać chorobowy stan skóry.

Ponadto z diety należy wykluczyć ciężkostrawne, ostre i kwaśne potrawy, oraz alkohol, mocną kawę i herbatę. Powodują one znaczne pogorszenie stanu skóry.

Przy trądziku zaleca się picie naparów ziołowych z rumianku, szałwii oraz bratka. Należy odpowiednio nawadniać organizm, dostarczać mu odpowiedniej ilości błonnika, produktów pełnoziarnistych oraz warzyw strączkowych. Unikajmy produktów mocno przetworzonych, bogatych w cukier i tłuszcze nasycone.

Polecane wpisy