Pękające naczynka – dlaczego powstają? Jak się ich pozbyć?

Pękające naczynka to mankament urody, z którym boryka się wiele osób. Próbujemy zmniejszyć ich widoczność na wszelkie sposoby – mocniejszym makijażem, kremami i innymi kosmetykami. Niestety jest to problem, który nierzadko wiążę się z rozwojem alergii lub trądziku różowatego. Zamiast tuszować te niedoskonałości, należy trafiać w sedno problemu i skupić się na ich trwałemu usunięciu. W jaki sposób to zrobić i w jakim wieku rozpocząć zabiegi?

Spis treści:

 • Pękające naczynka – dlaczego powstają? (przyczyny w punktach)
 • Pękające naczynka – w jakim wieku powstają?
 • Pękające naczynka – jak się ich skutecznie pozbyć? (laserowe usuwanie naczynek)
 • W poniższym wpisie dowiesz się, z jakich przyczyn powstają pękające naczynka oraz w jakim wieku należy zwrócić uwagę na ich pojawianie się. Przeczytasz także w jaki sposób możesz się ich skutecznie pozbyć.

  Pękające naczynka – dlaczego powstają?

  Pękające naczynka są nie tylko nieestetyczne, ale także świadczą o nadchodzących problemach – nieleczone, mogą prowadzić do trądziku różowatego (pękające naczynka na twarzy) czy nawet do przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych (pajączki na udach i łydkach). Przyczyn powstawania jest kilka, a do najważniejszych z nich należą:

  • nadwaga
  • brak ruchu
  • zaburzenia hormonalne
  • obciążenie genetyczne
  • wiek dojrzewania
  • menopauza
  • ciąża

  Skąd się biorą pękające naczynka?

  Pękające naczynka to problem wielu kobiet niezależnie czy są one w wieku nastoletnim czy dojrzałym. Na kruche naczynka źle wpływa częste opalanie się, wielogodzinne chodzenie na wysokich obcasach, czy pasywny tryb życia. Zmiany najczęściej pojawiają się latem – z powodu ostrego słońca, oraz zimą – pod wpływem mroźnego wiatru. Dzieje się tak, ponieważ naczynka rozszerzają się, a ich ścianki stają się bardziej kruche. Stany zapalne w naczynkach krwionośnych stają się z czasem coraz większe. Z biegiem czasu dochodzi do takiego momentu, że są one nieodwracalne. Medyczna nazwa tego zjawiska to teleangiektazje. 

  Wyróżniamy dwa rodzaje pękania naczynek:

  • siateczki podskórne, które znajdują się w głębokiej warstwie skóry i najczęściej występują na łydkach i udach
  • wenulektazje (potocznie zwane pajączkami), to poszerzone naczynka włosowate, które występują tuż pod skórą i mają kolor niebieskawy lub czerwony

  Pękające naczynka – w jakim wieku powstają?

  Pierwsze pękające naczynka pojawiają się dość wcześnie – następuje to po 20 roku życia. Są one na tyle niewielkie, że nie przywiązujemy do nich uwagi. Pękające naczynka stają się intensywniejsze i bardziej rozległe, między 35-40 rokiem życia. Warto już wtedy zareagować, ponieważ to ostatni moment na skuteczne przeprowadzenie zabiegów usuwających problem naczynek.

  Pękające naczynka – jak się ich skutecznie pozbyć?

  Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się pękających naczynek, jest wykonanie zabiegu ich laserowego usuwania. Polega on na zamknięcie naczynek wiązką lasera. To szybka, skuteczna i bezpieczna metoda. Wiązka światła lasera oddziałuje bezpośrednio na hemoglobinę – czyli pigment krwi – zgromadzony w uszkodzonym naczynku. Jest to zabieg bezinwazyjny i niezwykle precyzyjny. Pozwala na trwałe pozbycie się pękających naczynek i pajączków.

  Polecane wpisy
  Pękające naczynka – jak je wzmocnić?