Peeling – przed czy po depilacji?

Przed udaniem się na zabieg depilacji laserowej, ważne jest odpowiednie przygotowanie. Usuwanie niepożądanych włosów z różnych partii ciała, wiąże się z podjęciem pewnych czynności. Zastosowanie się do zaleceń gwarantuje największą efektywność zabiegu. Jak wyglądają najważniejsze kroki przed depilacją laserową, oraz prawidłowa pielęgnacja skóry po zabiegu?

Spis treści:

 

  • Przygotowanie do zabiegu depilacji laserem
  • Pielęgnacja po zabiegu depilacji
  • Pielęgnacja skóry po depilacji laserowej
  • Peeling po depilacji – zalecenia
  • Peeling po depilacji laserowej – przeciwskazania
  • Peeling przed depilacją – zalety
  • Jaki peeling przed depilacją zastosować

 

 

We wpisie przeczytasz jak przygotować się do zabiegu depilacji laserowej, jak pielęgnować skórę bezpośrednio po zabiegu i kiedy należy wykonać peeling skóry.

Przygotowanie do zabiegu depilacji laserem

Depilacja laserowa jest w pełni bezpieczną i bezinwazyjną metodą, lecz warunkiem jest zastosowanie się do kilku zaleceń.

Krok 1: Skonsultuj się ze specjalistą i przekonaj się, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Dotarcie światła lasera pod skórę może wywołać skutki niepożądane, dlatego przed zabiegiem musisz upewnić się, czy nie masz infekcji bakteryjnej, grzybiczej lub wirusowej, lub czy nie chorujesz na określoną chorobę skóry.

Krok 2: Nie wystawiaj depilowanego obszaru ciała na działanie promieni słonecznych, na co najmniej 3 tygodnie przed zabiegiem. Nie korzystaj z solarium, sauny i nie używaj samoopalaczy. Jeżeli przebywasz na słońcu, stosuj odpowiednie filtry na skórę przeciwko promieniowaniu UV. Podczas opalania dochodzi do zwiększenia ilości melaniny, a wiązka światła lasera podczas zabiegu działa na nią bezpośrednio. Zbyt wysoka zawartość melaniny w skórze, może powodować dyskomfort podczas przeprowadzanego zabiegu.

Krok 3: Zadbaj o odpowiednie złuszczenie starego naskórka. Peeling skóry należy wykonać na co najmniej 3 tygodnie przed zabiegiem. Może to być naturalny peeling kawowy, peeling chemiczny lub scrub do ciała, z dodatkowymi składnikami nawilżającymi naskórek. Wystrzegaj się jednak kosmetyków, które mogą zawierać retinol, kwasy owocowe i izotretynoinę.

Krok 4: Zadbaj o odpowiednie nawilżenie skóry. Miejsce poddane depilacji nie może być przesuszone i podrażnione. Aplikowanie kosmetyków nawilżających, odstawiamy dopiero na dzień przed zabiegiem.

Krok 5: Nie stosuj kremów oraz nie pij ziół fotouczulających (tj. dziurawiec i nagietek). Przed zabiegiem depilacji nie należy zażywać leków przeciwdepresyjnych, psychotropów lub sterydów.

Krok 6: Dzień przed zabiegiem należy ogolić maszynką włosy na obszarze, który ma być poddany depilacji laserowej. Należy zrobić to dokładnie, ponieważ pozostawione włoski wystające ponad warstwę skóry, mogą być przyczyną oparzenia naskórka podczas zabiegu. Skóra w miejscu zabiegu powinna być czysta, bez stosowania na nią kremu, balsamu, perfum czy dezodorantu.

Pielęgnacja po zabiegu depilacji

Jeżeli jesteś tuż po zabiegu depilacji, powinieneś zastosować się do kilku wskazówek. Jest to niezbędne, aby depilacja była jak najbardziej efektywna i bezpieczna dla skóry.

Krok 1: Po zabiegu nie korzystaj z sauny oraz nie bierz gorących kąpieli.

Krok 2: Zrezygnuj z kąpieli na basenie zamkniętym i otwartym.

Krok 3: Unikaj kosmetyków do pielęgnacji ciała, które mają w składzie alkohol.

Krok 4: Zaprzestań stosowania peelingów, które mogą prowadzić do podrażnienia wrażliwego po zabiegu naskórka. Po upływie 1-2 tygodni, możesz wprowadzić peeling z powrotem do pielęgnacji.

Krok 5: Nie zażywaj kąpieli słonecznych i nie stosuj samoopalacza przez 2 tygodnie po zabiegu.

Pielęgnacja skóry po depilacji laserowej

Bez względu na to, czy jesteś po depilacji laserowej, mechanicznej, chemicznej, woskiem czy po prostu zwykłą maszynką proces dbania o skórę po zabiegu wygląda bardzo podobnie – po każdym zabiegu musisz odpowiednio zadbać o skórę. Właściwie dobrana pielęgnacja po wykonanym zabiegu jest również gwarancją skuteczności depilacji, braku podrażnień, szybszego powrotu skóry do gładkiej, bezkrostkowej formy i pięknego wyglądu.
Skóra po depilacji zasługuje na odpoczynek i czas, w którym będzie mogła zregenerować odpowiednio naskórek.

Zbyt często stosowane zabiegi mogą doprowadzić naskórek do podrażnień, zaczerwienień, mogą dodatkowo pojawiać się problemy z wrastającymi włoskami i stanem zapalnym skóry, z tego właśnie względu po zabiegu depilacji laserowej nasz kosmetolog ustala odpowiednio długą przerwę, w trakcie której naskórek ma czas na pełną regenerację. W czasie tej przerwy niezalecana jest depilacja mechaniczna, woskiem, tym bardziej chemiczna, a wychodzące włoski należy usunąć zwykłą maszynką do golenia.

Peeling po depilacji – zalecenia

Aby skóra otrzymała odpowiednią pielęgnację, zalecane jest wykonywanie peelingu na skórze, która była poddana depilacji, ale również w miejscach, na których nie stosowaliśmy depilacji laserowej. Peeling należy zastosować najlepiej w okresie 1-2 tygodni po zabiegu, następnie wrócić do regularnych jego stosowań np. 1-2 razy w tygodniu, co skutecznie zapobiega wrastaniu włosków w skórę.
Po wykonanym zabiegu ważne jest również odpowiednie nawilżenie skóry, zarówno od środka, czyli po prostu picie wody, najlepiej 2 litry wody dzień przed i w dzień zabiegu, jak również zastosowanie odpowiednich kremów nawilżających i balsamów. Najlepsze kremy nawilżające w swoim składzie zawierają alantoinę, wyciąg z rumianku, D-panthenol. Te składniki sprawią, że skóra będzie odpowiednio nawilżona i miła w dotyku, a podrażnienia po zabiegu zostaną odpowiednio złagodzone. Kremy te usprawniają również proces gojenia naskórka, dzięki czemu skóra szybciej powraca do naturalnego, zdrowego wyglądu.

Peeling po depilacji laserowej – przeciwskazania

Po depilacji laserowej skóra jest niezwykle wrażliwa, podatna na wszelkie działania zewnętrzne, z tego też względu zalecane jest unikanie odkrywania miejsc depilowanych na działanie promieni słonecznych, korzystanie z sauny, gorących kąpieli, chlorowanych basenów, stosowanie kosmetyków z alkoholem w składzie, samoopalacza i peelingu. Czas regeneracji naskórka to 1-2 tygodni, zalecane jest jednak zastosowanie się do górnej granicy – 2 tygodni. Po tym okresie można wrócić do stosowanie peelingu, kremów i kąpieli zarówno słonecznych, jak i w chlorowanym basenie.

Peeling przed depilacją – zalety

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w przypadku depilacji laserowej zalecane jest wykonanie peelingu na 3 tygodnie przed zabiegiem. Można użyć wówczas peelingu naturalnego, chemicznego lub z dodatkami np. z nawilżaczem. Należy się jednak wystrzegać kosmetyków np. z retinolem, kwasem owocowym i izotretynoiną.
Nie jest zalecane użycie peelingu przed samym procesem depilacji laserowej. Peeling złuszcza naskórek, ściąga wierzchnią jego warstwę, przez co skóra robi się bardziej wrażliwa i podatna na uszkodzenie, zatem zastosowanie peelingu przed samym zabiegiem może doprowadzić do większej podatności na ból w czasie zabiegu depilacji laserowej.

Jaki peeling przed depilacją zastosować

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zastosowanie peelingu przed samym zabiegiem depilacji laserowej jest nie wskazane, można go jednak zastosować na 3 tygodnie przed zabiegiem, wówczas najlepiej zrobić odświeżający peeling całego ciała, który odświeży skórę i zlikwiduje martwy naskórek z wierzchniej jej warstwy.
Jeśli masz dodatkowe pytania, wówczas warto je skonsultować z naszym kosmetologiem na pierwszej wizycie przed zabiegiem. Zapraszamy do kontaktu z naszym profesjonalnym salonem Proclinic we Wrocławiu.

Polecane wpisy
Co daje laser diodowy?