Peeling laserowy – ratunek dla cery trądzikowej

Peeling laserowy czyli oczyszczanie skóry laserem, jest idealnym rozwiązaniem dla osób zmagających się z różnego rodzaju trądzikiem. Trądzik jest jednym z najczęściej występujących schorzeń skóry. Kojarzy nam się głównie z wiekiem dojrzewania, ale niestety dotyka coraz częściej także dorosłych. Jest to związane z zanieczyszczeniami powietrza, szybkim tempem życia w stresie i w wysokim stopniu przetworzonym jedzeniem. Peeling laserowy pozwala na wyrównanie struktury skóry, reguluje wydzielanie sebum i zmniejsza rozszerzone pory. 

Spis treści:

 • Rodzaje trądziku
 • Peeling laserowy – jak działa?
 • Efekty peelingu laserowego

Z wpisu dowiesz się jakie istnieją rodzaje trądziku, jak działa peeling laserowy oraz jakie są jego efekty.

Rodzaje trądziku

Trądzik pospolity jest to choroba o typie przewlekłym, na którą choruje 8% populacji. Charakteryzuje się występowaniem zaskórników otwartych i zamkniętych, grudek i krostek. Przyczyn trądziku jest kilka: zwiększona produkcja łoju, zablokowanie aparatu włosowo-łojowego, kolonizacja bakteryjna czy reakcja zapalna. Wpływ mają tutaj także czynniki genetyczne i zaburzona gospodarka hormonalna. 

Wyróżniamy kilka typów trądziku:

 1. trądzik młodzieńczy – największe nasilenie w wieku dojrzewania, z czasem sam ustępuje
 2. ropowiczy – występują ropne torbiele a gojąc się pozostawia blizny
 3. gojenie skupiony – występuje najczęściej u mężczyzn
 4. bliznowcowy – wokół ran trądzikowych tworzą się blizny
 5. z ciężkim przebiegiem – występuje u młodych mężczyzn, towarzyszy mu gorączka, wysokie OB, bóle stawów czy leukocytoza

Objawy należy skonsultować z lekarzem który ustali jak ma przebiegać leczenie. Skonstruuje plan prawidłowej pielęgnacji skóry, przepisze niezbędne leki lub poleci konkretne zabiegi. Jednym z zabiegów polecanych przy trądziku jest peeling laserowy. 

Peeling laserowy – jak działa?

Peeling laserowy działa nieporównywalnie lepiej niż peelingi mechaniczne, enzymatyczne czy chemiczne. Można go stosować na obszarze szyi, dekoltu i twarzy. Działanie peelingu laserowego to odparowanie wierzchniej warstwy naskórka i odsłonięcie zdrowej warstwy skóry, pod wpływem działania wiązki lasera. Kontrolowane uszkodzenia skóry pobudzają fibroblasty (komórki skóry właściwej) do szybszego wytwarzania włókien kolagenowych i elastynowych. Co bardzo ważne, użyciu lasera podlegają jedynie stany niezapalne. Głębokość peelingu jest ustalana indywidualnie do każdego pacjenta. Sam zabieg jest bezbolesny a czas rekonwalescencji krótki. Peeling laserowy daje stałe efekty, należy go zastosować około 2-4 razy, w odstępie 2-4 tygodni. Po zabiegu niezbędne jest używanie filtra, który chroni wrażliwą po zabiegu skórę, przed szkodliwym promieniowanie UV.

Efekty peelingu laserowego

Do najważniejszych efektów peelingu laserowego możemy zaliczyć:

 • zmniejszenie lub usunięcie blizn (w zależności od ich zaawansowania oraz ilości zabiegów)
 • wyrównanie struktury skóry
 • rozjaśnienie przebarwień pozapalnych po trądziku
 • zmniejszenie lub usunięcie blizn
 • wyrównanie kolorytu skóry
 • spłycenie zmarszczek i ubytków
 • zwężenie porów
 • regulacja wytwarzania sebum
 • poprawa napięcia i kondycji skóry
Polecane wpisy
Pękające naczynka – jak je wzmocnić?Peeling laserowy – przeciwwskazania, zalecenia