Na czym polega laserowe leczenie żylaków?

Żylaki to dolegliwość, z którą w większym stopniu zmagają się kobiety. Jest to jedna z najczęstszych chorób układu krwionośnego. Niewydolność żylna skutkuje powstawaniem żylaków kończyn dolnych, które w rzeczywistości są jednym z najłagodniejszych skutków tego schorzenia.

Tworzą się one w wyniku zmniejszenia drożności naczyń krwionośnych i wzrostu ciśnienia wewnątrz żył. Występowania żylaków kończyn dolnych, nie można bagatelizować i warto reagować już na wczesnym etapie choroby. Z objawami niewydolności żylnej, z pewnością upora się zabieg laserowego leczenia żylaków. Na czym polega laserowe leczenie żylaków? Wyjaśniamy.

Spis Treści

We wpisie dowiesz się, jakie są przyczyny powstawania żylaków, czym się one charakteryzują, oraz jak przygotować się do zabiegu laserowego leczenia żylaków. Przeczytasz także, na czym polega laserowe leczenie żylaków oraz jakie są zalecenia po zabiegu.

Żylaki kończyn dolnych – charakterystyka i przyczyny powstawania

Żylaki kończyn dolnych to zmienione chorobowo fragmenty żył, które są łatwo wyczuwalne pod skórą i przybierają postać wypukłych guzków. Żylaki to skutek zastoju żylnego oraz wzrostu ciśnienia krwi, co w konsekwencji powoduje deformowanie cienkich ścianek żył.

Pierwszą fazą choroby są żylaki położone blisko powierzchni skóry, nazywane żylakami pierwotnymi. Mogą się one rozwinąć także w głębiej położonych żyłach. Krew płynąca żyłami jest transportowana z dołu do góry, co jest możliwe dzięki pracy mięśni nóg – stymulują one krew i tłoczą ją w kierunku serca. Cały proces odbywa się jednak w momencie, gdy mięśnie nóg pracują. Jeżeli większość dnia spędzamy w pozycji siedzącej i zażywamy mało ruchu, krew gromadzi się w kończynach i rozciąga naczynia.

Jeżeli gromadzenie się krwi wewnątrz kończyn jest długotrwałe, może dojść do powstania zakrzepów oraz niszczenia zastawek, odpowiedzialnych za zapobieganie cofanie się krwi z góry na dół.

Czynniki wpływające na powstawanie żylaków kończyn dolnych, to siedzący tryb życia, brak regularnej aktywności fizycznej, częste kąpiele w ciepłej wodzie, nieodpowiednia dieta, otyłość, przebyta terapia hormonalna, ciąża oraz poród.

Jak przygotować się do zabiegu laserowego leczenia żylaków?

Do zabiegu laserowego leczenia żylaków, należy się odpowiednio przygotować. To świetna alternatywa dla chirurgicznej operacji żylaków, wymaga jednak przeprowadzania kilku badań.

Podczas wywiadu kwalifikującego do zabiegu, pacjent powinien posiadać

  • dokładne badanie USG Doppler, żył i tętnic kończyn dolnych.
  • Inne badania, które są zlecane w zależności od zaawansowania schorzenia u pacjenta, to podstawowe badania krwi oraz układu krzepnięcia.
  • Przed pierwszym zabiegiem przeprowadzany jest dokładny wywiad z pacjentem – każdy przypadek należy traktować indywidualnie.
  • Do zabiegu zostają zakwalifikowani pacjenci z niewydolnością żylną i obecnym refluksem w obrębie żył powierzchniowych.

W dniu wykonania zabiegu należy przyjmować dużo płynów, a na 2 godziny przed samym zabiegiem pozostać na czczo.

Należy pozbyć się owłosienia z powierzchni kończyny poddawanej zabiegowi laserowego leczenia żylaków. Warto zadbać o to, aby w dniu zabiegu towarzyszyła nam osoba, która zapewni nam wygodny transport do domu.

Na czym polega laserowe leczenie żylaków?

  • Zabieg odbywa się w sposób wewnątrznaczyniowy, a do jego przeprowadzenia stosujemy laser EVLT. Zabieg polega na podskórnym wprowadzeniu światłowodu lasera do wnętrza żyły, w której zdiagnozowano niewydolność. Końcówka światłowodu znajduje się pod stałą kontrolą obrazu USG.

 

  • Następnie energia lasera jest dostarczana do wnętrza żyły, poprzez doprowadzony światłowód. Energia jest transportowana w miejsce występowania niedrożności i zostaje pochłonięta przez hemoglobinę oraz wodę znajdujące się we krwi. Proces naświetlania skutkuje ich natychmiastowym rozgrzaniem. Powstała w ten sposób energia cieplna, oddziałuje na ściankę naczynia krwionośnego i zamyka jego światło.

 

  • Światłowód zostaje powoli wycofany z wnętrza żyły, przy jednoczesnym stałym dostarczaniu energii lasera do jej wnętrza. Wywołany energią uraz termiczny, prowadzi do zniwelowania chorego naczynia krwionośnego, a finalnie do zamknięcia całego niedrożnego odcinka żyły.

 

Jest to metoda mniej inwazyjna niż chirurgiczne metody usuwania żylaków i cechuje się mniejszym stopniem występowania komplikacji pozabiegowych. Sam zabieg trwa pomiędzy 1,5-2 godzin, a czas rekonwalescencji po zabiegu jest krótki.

Zalecenia po zabiegu laserowego leczenia żylaków

Po zabiegu może utrzymywać się sztywność oraz obrzęk w obrębie miejsca operacji. Przez okres około 10 dni może występować uczucie ciągnięcia oraz bolesność.

Ból spowodowany jest stanem zapalnym powstałym podczas udrażniania żyły. Jest to standardowa reakcja na zabieg. Aby zniwelować dyskomfort spowodowany objawami pozabiegowymi, można sięgnąć po doustne leki przeciwbólowe oraz stosować okłady chłodzące.
Polecane wpisy