Mezoterapia igłowa czy mezoterapia składnikiem rewitalizującym, którą metodę wybrać?
Wielu naszych pacjentów zwraca się do nas w celu ujędrnienia, rozpromienienia czy zagęszczenia skóry, ponieważ żaden z kremów nie przyniósł wymarzonego efektu. Nie ulega wątpliwości, że zabiegami estetycznymi cieszącymi się ostatnio największą popularnością są mezoterapia igłowa i mezoterapia składnikiem rewitalizującym. Na czym polegają te zabiegi i komu są dedykowane?
Czym jest mezoterapia igłowa?
Mezoterapia igłowa jest nieinwazyjnym zabiegiem polegającym na miejscowym dostarczeniu substancji aktywnych do skóry właściwej w celu rewitalizacji, regeneracji i opóźnienia procesów starzenia. Koktajle witaminowe z kwasem, który wiążę wodę w skórze, działają optymalnie, ponieważ docierają bezpośrednio do skóry właściwej. Omijają przy tym nieprzepuszczalną dla wielu składników warstwę rogową naskórka. Dzięki temu pierwsze efekty takie jak: dotlenienie, nawilżenie i rozpromienienie skóry widać bardzo szybko.
Dodatkowo stosowana podczas mezoterapii technika mikronakłuć powoduje tak zwany kontrolowany stan zapalny, stymulując przy tym komórki do produkcji kolagenu i elastyny a także poprawiając mikrokrążenie.
Kosmetolog za pomocą cienkiej igły wprowadza odpowiednio dobrany preparat w odstępach mniej więcej 0,5 cm- 1,5 cm. Zabieg jest praktycznie bezbolesny ponieważ wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu natomiast najlepsze rezultaty osiąga się po wykonaniu serii minimum 3 zabiegów w odstępach 4 tygodni.
Metodę tę stosuje się w celu odbudowy, odżywienia, odmłodzenia i nawilżenia skóry. Mezoterapia igłowa przynosi także doskonałe efekty w leczeniu łysienia oraz przy walce z cellulitem i rozstępami. Wielką zaletą zabiegu jest to, że pacjent może od razu wrócić do życia codziennego, pamiętając o ochronie przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym.
Zabiegowi nie mogą poddać się kobiety ciężarne i w okresie laktacji. Przeciwwskazaniem do zabiegu są także stany zapalne skóry, choroby wirusowe, bakteryjne i grzybicze, a także alergia, na któryś ze składników podawanego koktajlu. Z zabiegów mezoterapii nie mogą skorzystać osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne, mające skłonności do powstawania bliznowców oraz zażywające antybiotyki i leki rozrzedzające krew.
Mezoterapia składnikiem rewitalizującym, czym tak naprawdę jest wampirzy lifting?
Jest zabiegiem bardzo podobnym do mezoterapii igłowej. Sposób podania substancji jest niemal identyczny z tą różnicą, że zamiast koktajlu witaminowego wykorzystuje się tu w pełni autologiczny materiał.
Podczas zabiegu pobiera się pacjentowi ok. 8 ml krwi a następnie oddziela się erytrocyty od plazmy w specjalnej wirówce. Oddzielone płytki krwi znajdujące się w plazmie są niezwykle ważne, ponieważ zawierają czynniki wzrostu, które stymulują odnowę naskórka i pobudzają komórki do produkcji kolagenu i elastyny. Poprawia się mikrokrążenie skóry, gdyż tworzą się nowe naczynia krwionośne.
Zabieg z wykorzystaniem plazmy poleca się osobom:
- ze skórą sucha, zmęczoną, wiotką, o niejednolitym kolorycie
- jest też doskonałym pomysłem dla osób z workami i cieniami pod oczami
- z cellulitem czy rozstępami. Dla uzyskania najlepszych efektów poleca się serię minimum 3 zabiegów
Mimo, że specjalny składnik rewitalizujący jest biokompatybilny i nie wywołuje alergii istnieje kilka przeciwwskazań do zabiegu. Jest to tak jak w przypadku mezoterapii igłowej ciąża i laktacja, choroby wirusowe, bakteryjne i grzybicze. Dodatkowo małopłytkowość, posocznica, niedobór fibrynogenu, przewlekłe schorzenia wątroby, leczenie antykoagulantami oraz stosowanie aspiryny i niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Mezoterpia igłowa czy składnikiem rewitalizującym, którą terapię wybrać?
Wybór konkretnej metody jest sprawą ciężką do jednoznacznego określenia. Obie terapie mają podobne wskazania i przeciwwskazania, chociaż te drugie, w przypadku plazmy są bardziej rozległe. Wykwalifikowany kosmetolog po przeprowadzeniu dermokonsultacji będzie w stanie określić, która metoda dla konkretnego pacjenta jest lepsza. Nie jest powiedziane również, że obie te terapie wzajemnie się wykluczają. W niektórych przypadkach najlepsze efekty u pacjentów występują przy połączeniu obu tych metod. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który zabieg jest lepszy. Przed podjęciem leczenia wskazane jest zatem, aby pacjent skonsultował się z wykwalifikowanym specjalistą, który po wykluczeniu przeciwwskazań wybierze odpowiednią metodę.