Laserowe usuwanie przebarwień – na czym polega?

Nowoczesna medycyna estetyczna oferuje zupełnie nowe zabiegi, które mogą poszczycić się jeszcze wyższą skutecznością, a jednocześnie niższą bezinwazyjnością. Jednym z nich jest usuwanie laserowe przebarwień. Jak przebiega? Światło lasera nagrzewa tkankę zawierającą melaninę, czyli ciemny barwnik. W efekcie przebarwienia najpierw ciemnieją, a dopiero później następuje etap łuszczenia. Trwa on ok. 2 tygodnie. W przypadku, gdy przebarwienia są głębokie, może wystąpić konieczność powtórzenia zabiegu. Należy wtedy odczekać ok 6 do 8 tygodni. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu?

Spis treści:

  • Na czym polega laserowe usuwanie przebarwień?
  • Usuwanie przebarwień laserem – postępowanie po zabiegu

Z wpisu dowiesz się, jak przygotować się do zabiegu laserowego usuwania przebarwień oraz dla kogo jest odpowiedni ten zabieg z zakresu medycyny estetycznej.

Na czym polega laserowe usuwanie przebarwień?

Możemy borykać się z różnymi rodzajami przebarwień. Przykładowo, plamy typu cafe Au lait występują od urodzenia. Jak je rozpoznać? To jasnobrązowe plamki, które są ciemniejsze niż naturalny odcień skóry. Często możemy się również spotkać z piegami. Piegi powstają na skutek zwiększenia ilości melaniny. Wywołane są ekspozycją na UV. Mogą być również związane z uwarunkowaniami genetycznymi. Laser będzie również odpowiednim wyborem, gdy naszym problemem są plamy soczewicowate, posłoneczne.

Choć pozbywanie się przebarwień za pomocą lasera jest bardzo skuteczne, nie każdy może się na nie zdecydować. Do przeciwwskazań zaliczamy: ciążę, rozrusznik serca, epilepsję, cukrzycę, niektóre choroby skóry, stosowanie niektórych leków, sterydy, świeżą opaleniznę, leki fotouczulające, niektóre zioła, niektóre zmiany wirusowe. To dlatego tak ważna jest konsultacja z kosmetologiem w celu wykluczenia przeciwwskazań.

Usuwanie przebarwień laserem – postępowanie po zabiegu

Przed zabiegiem przez 4 tygodnie unikamy opalania. Nie stosujemy również kosmetyków złuszczających skórę. Na tydzień przed zabiegiem laserowym rezygnujemy z picia alkoholu. Jeśli na co dzień przyjmujemy sterydy, antykoagulanty, leki światłouczulające, odstawiamy je na 14 dni przed zabiegiem.

Po zabiegu nie można stosować toników na bazie alkoholu, spirytusu. Zabronione jest również używanie mydła. Nie podrażniamy skóry ręcznikiem czy gąbką. Do leków możemy powrócić po 14-30 dniach. Powstrzymujemy się również od korzystania z sauny, gorących kąpieli przez 2 tygodnie. Nie opalamy się przez miesiąc po przeprowadzonym zabiegu. Nie zaleca się także wykonywania ćwiczeń fizycznych przez tydzień. Jeśli twarz była poddawana zabiegowi, stosujemy krem z filtrem.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości odnośnie do postępowania pozabiegowego, kolor przebarwienia budzi nasz niepokój, chcemy zapytać o zalecenia, zachęcamy do kontaktu z kosmetologiem w celu uzyskania dodatkowych informacji. Skóra zazwyczaj jest zaczerwieniona, zmiany skórne zaczynają się złuszczać. Jest to naturalny proces. Jeśli jednak problem związany z przebarwieniami budzi nasze wątpliwości, zawsze można skorzystać z konsultacji.

Polecane wpisy
depilacja-laserowa-łuku-brwiowegoktóre-części-ciała-mogą-być-objęte-laserową-depilacją