Jak działa kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy stał się popularnym i skutecznym środkiem w walce o młodą i gładką skórę. Jest to związek chemiczny, który znajduje się praktycznie w każdym fragmencie naszego ciała – szczególnie wewnątrz skóry. Skutki starzenia się skóry i upływającego czasu można z powodzeniem zniwelować za pomocą kwasu hialuronowego, szeroko stosowanego w kosmetyce estetycznej. Wykorzystuje się go także w medycynie, okulistyce, ginekologii czy reumatologii, w celu leczenia chorób takich jak choroby oczu lub reumatoidalne zapalenie stawów. Poza szerokim zastosowaniem w gabinetach medycyny estetycznej, ma on także wiele właściwości prozdrowotnych. Wykorzystuje się go także do produkcji kosmetyków, które możesz spotkać w drogerii. Jak działa kwas hialuronowy? Jakie jest jego zastosowanie? Wyjaśniamy.

Spis treści:

  • Czym jest kwas hialuronowy?
  • Jak działa kwas hialuronowy?
  • Jakie pełni funkcje w organizmie?
  • Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce

We wpisie dowiesz się, czym jest kwas hialuronowy, jak działa kwas hialuronowy oraz jakie pełni funkcje w organizmie. Przeczytasz także, jakie jest zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce.

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest występującym w ciele człowieka oraz wszystkich organizmów żywych polisacharydem. Naturalnie w organizmie ludzkim występuje w formie hialuronianu sodu czyli soli sodowej. Jego największe stężenie czyli ponad 50%, znajduje się w skórze. Jest także składnikiem mazi stawowej oraz ciała szklistego oka. Jest to także istotny element płynów ustrojowych i tkanki łącznej w ciele człowieka. Kwas hialuronowy zawarty jest także w ściankach naczyń krwionośnych w układzie krążenia. Co ciekawe, jego nazwa pochodzi od greckiego słowa hyalos, które oznacza szkło. Kwas hialuronowy występuje w trzech formach: nieusieciowionej, częściowo usieciowionej oraz usieciowionej. Każda z tych form, cechuje się odmienną gęstością oraz umiejętnością wiązania wody, w związku z czym wykorzystuje się je do przeprowadzania różnych zabiegów. Kwas hialuronowy nieuseiciowiony wykorzystuje się do zewnętrznego nawilżania skóry, a kwas usieciowiony, do modelowania kształtu twarzy.

Jak działa kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy posiada kilka istotnych właściwości, ze względu na które jest wysoce cenionym w kosmetyce i medycynie estetycznej składnikiem. Przede wszystkim cechuje się on zdolnością wiązania znaczącej ilości wody. Około 1 gram kwasu potrafi związać nawet 6 litrów wody! Dzięki obecności kwasu hialuronowego skóra jest odpowiednio nawilżona, a układ kostno-stawowo-mięśniowy może poprawnie funkcjonować. Kwas hialuronowy wspomaga tworzenie nowych włókien kolagenowych, które są bezpośrednio odpowiedzialne za jędrną, napiętą i sprężystą skórę. Jako składnik mazi stawowej wpływa na prawidłowy ruch stawów oraz odpowiada za sprężystość chrząstek. Kwas hialuronowy jest także ważnym surowcem odpowiadającym za prawidłowe działanie ciałka szklistego oka. Jest to także składnik filmu łzowego. Kwas hialuronowy zastosowany na wierzchnią warstwę skóry działa jak płaszcz ochronny i osłania skórę przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych.

Jakie pełni funkcje w organizmie?

Kwas hialuronowy w skórze występuje w formie biopolimeru, a w towarzystwie kolagenu stanowi jej główny budulec. Ponad połowa kwasu hialuronowego obecnego w ludzkim ciele jest usytuowana w przestrzeni międzykomórkowej oraz skórze właściwej. Główną funkcją kwasu hialuronowego jest utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia tkanki skórnej. Gdy wraz z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w organizmie spada, dochodzi do niszczenia włókien kolagenowych i elastynowych w skórze. Skutkiem tego procesu jest wiotczejąca skóra, pojawiające się zmarszczki oraz przesuszenie naskórka. Jeżeli coraz częściej zaczynają dokuczać nam stawy i dochodzi do ich zwyrodnienia oznacza to, iż stężenie kwasu hialuronowego w chrząstkach zmniejsza się i powoduje ich utrudnione funkcjonowanie.

Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce

Kwas hialuronowy jest szeroko wykorzystywany do tworzenia wielu preparatów nawilżających, balsamów, kosmetyków do demakijażu, toników, kremów i innych produktów do pielęgnacji twarzy i ciała. Jego cenne właściwości wiązania cząsteczek wody, skutecznie nawilżają skórę i blokują jej odparowywanie z powierzchni skóry. Ilość kwasu hialuronowego w organizmie zmniejsza się po 25 roku życia i nasila się wraz z wiekiem. W konsekwencji skóra podlega wolniejszym procesem regeneracji i nie nadąża z wytwarzaniem nowych włókien kolagenowych. Kwas hialuronowy spotkamy także w gabinetach medycyny estetycznej, zwłaszcza w formie usieciowionej. Kwas w formie żelu szybko wchłania się w skórę i działa na nią przeciwstarzeniowo. W medycynie estetycznej służy głównie do:
– wypełniania zmarszczek na obszarze twarzy
– spowolnienia efektów starzenia się skóry
– poprawienia owalu twarzy
– ujędrnienia i rozświetlenia skóry
– wygładzenie zmarszczek na dekolcie i szyi
– korekty wybranych obszarów ciała jak policzki, piersi, usta
– dogłębnego nawilżania skóry
Ryzyko powikłań lub alergii po zastosowaniu kwasu hialuronowego w zabiegach kosmetycznych jest minimalne, ponieważ jest to substancja bezpieczna, naturalnie występująca w ciele człowieka.

Polecane wpisy