Fotoodmładzanie czy resurfacing – którą metodę wybrać?

Fotoodmładzanie czy resurfacing? Zabieg fotoodmładzania polega na wykorzystaniu światła lasera nd-yag. Jest to metoda bezinwazyjnego odmładzania skóry. Idealna dla cer wrażliwych, z rozszerzonymi naczynkami i rumieniem, brakiem jędrności oraz zmarszczkami. Poprzez naświetlanie skóry uzyskujemy efekt podgrzania tkanek, co powoduje pobudzenie fibroblastów do zwiększonej produkcji kolagenu. Podczas zabiegu dochodzi również do pochłaniania światła lasera przez hemoglobinę w naczyniach. Prowadzi to do obkurczania naczyń oraz do ich rozpadu, dzięki czemu stają się niewidoczne. Po zabiegu nie ma okresu rekonwalescencji. Można od razu wrócić do codziennych aktywności. Zaleceniami po zabiegu są: unikanie sauny i basenu przez okres 7-14 dni, unikanie intensywnych ćwiczeń do 7 dni oraz unikanie kąpieli słonecznych podczas serii zabiegowej i miesiąc po zabiegu. Zabieg zaleca się wykonać 5 razy co 2 tygodnie.

Na czym polega zabieg resurfacingu?

Zabieg resurfacingu polega na mikrouszkadzaniu skóry poprzez wykorzystanie lasera er-yag. Jest to zabieg odpowiedni na blizny potrądzikowe, przebarwienia, zmarszczki oraz poprawienie jędrności skóry. Powstałe podczas zabiegu małe uszkodzenia otacza zdrowa skóra, co powoduje że czas regeneracji jest szybszy niż w klasycznym peelingu laserowym. Podgrzanie skóry powoduje tak samo, jak w fotoodmładzaniu pobudzenie fibroblastów.

Jak wygląda skóra po zabiegu fotoodmładzania/resurfacingu?

Po zabiegu skóra jest delikatnie obrzęknięta i zaczerwieniona, jak po nadmiernym opalaniu. Po 3-4 dobach skóra zaczyna się drobno płytkowo złuszczać. Dzięki temu uzyskujemy gładkość skóry oraz wyrównanie kolorytu.

Okres rekonwalescencji po zabiegu resurfacingu/fotoodmładzania

Okres rekonwalescencji trwa 7 dni. Po zabiegu należy: unikać makijażu do okresu złuszczenia, unikać basenu i sauny przez okres 7 dni, a także kąpieli słonecznych przez okres miesiąca. Zabieg zaleca się wykonać 3 razy co 4-6 tygodni, w zależności od reakcji skóry i intensywności zabiegu.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do zabiegu fotoodmładzania/resurfacingu?

Jeśli chodzi o laserowe odmładzanie, przeciwwskazaniami do obydwu zabiegów są: ciąża, laktacja, rozrusznik serca, zażywanie antybiotyków, leków sterydowych, choroby wirusowe, bakteryjne, grzybicze, świeża opalenizna, wykonywanie peelingów do 2 tygodni przed zabiegiem, używanie kremów z retinolem, zażywanie ziół światłouczulających tj. dziurawiec, koper włoski, szałwia, epilepsja, cukrzyca oraz niektóre choroby skóry np. łuszczyca.

Na jakie efekty można liczyć?

Obydwa zabiegi dają rewelacyjne efekty, jednak jest to uzależnione od skóry pacjenta oraz od tego jaki efekt chcemy uzyskać. W celu dobrania zabiegu najlepiej zgłosił się na konsultację do kosmetologa, który pomoże nam w podjęciu odpowiedniej decyzji.

Polecane wpisy
kosmetyczne zabiegi przed ślubemodchudzanie głowicą endermologii