Fakty i mity na temat peelingów chemicznych

Peeling chemiczny daje szerokie możliwości leczenia wszelkiego rodzaju problemów skórnych. Do najbardziej popularnych zaburzeń ze strony skóry, z którymi skutecznie poradzi sobie peeling chemiczny, zaliczamy różnego rodzaju trądzik, nieestetyczne zmiany w pigmentacji skóry, pojawiające się zmarszczki czy nadmierną produkcję sebum. Peeling chemiczny to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie naturalne, nieinwazyjne zabiegi kosmetyczne. Czynniki aktywne zawarte w peelingu, dobierane są indywidualnie do problemu z jakim boryka się pacjent oraz do jego stanu i rodzaju skóry. Peeling chemiczny można z powodzeniem stosować na całe ciało, ale także w obrębie skóry twarzy, szyi i dekoltu – czyli obszarów najbardziej narażonych na pierwsze widoczne oznaki starzenia i działanie szkodliwego promieniowania UV. Jakie fakty i mity na temat peelingów chemicznych, przeczytasz w internecie? Wyjaśniamy.

Spis treści:

  • Peeling chemiczny – wykonuj tylko latem
  • Nie stosuj peelingu jeśli borykasz się ze zmianami na skórze
  • Tylko lekarz może wykonać peeling chemiczny
  • Peeling chemiczny nie nadaje się do każdego typu skóry
  • Zabieg jest bolesny
  • Peeling należy wykonywać przed depilacją i nałożeniem samoopalacza

We wpisie przeczytasz, jakie popularne fakty i mity można przeczytać na temat peelingu chemicznego i jak mają się one do rzeczywistości.

Peeling chemiczny – wykonuj tylko latem

Jednym z bardziej popularnych mitów na temat peelingu medycznego jest stwierdzenie, iż nie należy wykonywać go w okresie letnim. Istnieje możliwość przeprowadzenia peelingu chemicznego latem, bez obaw o stan skóry i możliwe działanie niepożądane, lecz jest to ściśle uzależnione od rodzaju i siły działania wykonywanego peelingu. Peelingi chemiczne, które lepiej wykonywać poza okresem letnim, to te o działaniu silnie złuszczającym, oparte na działaniu kwasu glikolowego, pirogronowego, czy retinolu. Skóra po takim zabiegu jest niezwykle wrażliwa, co przy narażeniu na działanie promieni słonecznych, może prowadzić do powstawania przebarwień i poparzenia delikatnej skóry. Pozostałe zabiegi, do których przeprowadzenia wykorzystuje się łagodne substancje czynne są całkowicie bezpieczne i nie posiadają działania fotouczulajcego, tak więc można je z powodzeniem stosować nawet latem.

Nie stosuj peelingu jeśli borykasz się ze zmianami na skórze

To mit, że peelingu chemicznego nie możemy wykonywać przy zmianach skórnych. Większość z zabiegów jest dedykowana właśnie likwidacji nieestetycznych zmian skórnych i pozostałości po nich. Co istotne, nie każde zmiany skórne nadają się do wykonania peelingu chemicznego. Widoczne uszkodzenie naskórka, jego zaczerwienienie, stan zapalny, wysypka lub opryszczka, to główne przeciwwskazania do przeprowadzenia peelingu medycznego. Zabieg mógłby spowodować zaostrzenie zmian skórnych oraz pogorszyć ogólny stan cery. Peeling chemiczny z powodzeniem pomoże zniwelować zmiany, takie jak blizny potrądzikowe, łojotok lub przebarwienia posłoneczne. O stanie skóry pacjenta i ewentualnej rezygnacji z przeprowadzenia zabiegu, decyduje wyszkolona osoba, która wykonuje zabieg.

Tylko lekarz może wykonać peeling chemiczny

To mit. Peeling chemiczny może wykonywać wykwalifikowany kosmetolog i lekarz medycyny estetycznej. Jest to zależne od rodzaju zastosowanej substancji czynnej. Jedynie jeżeli do przeprowadzenia zabiegu stosujemy silnie złuszczający preparat, który oddziałuje nie tylko wierzchnią warstwę skóry, ale również na skórę właściwą, wtedy to lekarz medycyny estetycznej powinien wykonać zabieg, gdyż wymagana jest tutaj jego niezbędna wiedza i doświadczenie.

Peeling chemiczny nie nadaje się do każdego typu skóry

Ze względu na szerokie spektrum możliwości jakie dają różne rodzaje peelingów, kosmetolog jest w stanie z powodzeniem dobrać peeling o odpowiednim działaniu, do każdego rodzaju cery. Rozróżniamy peelingi o działaniu powierzchniowym, niezwykle delikatnym dla skóry, oraz o działaniu głęboko złuszczającym, które działają na głębokie warstwy naskórka. Różnorodność zastosowanych składników i możliwość zmiany ich stężenia, umożliwiają rozwiązywanie wielu problemów skórnych. Dobroczynne działanie peelingu chemicznego mogą więc doświadczyć pacjenci o cerze normalnej, trądzikowej jak i naczynkowej.

Zabieg jest bolesny

Mimo, że to jest to mit, pacjenci posiadają indywidualny próg odczuwanego bólu co może powodować, że dla części z nich zabieg będzie bardziej nieprzyjemny niż dla pozostałych. Komfort zabiegu jest uzależniony od rodzaju wybranego peelingu oraz typu cery pacjenta. Podczas przeprowadzania zabiegu pacjent może odczuwać pieczenie, mrowienie lub szczypanie, jednak sam zabieg nie jest bolesny. Jeżeli pacjent ma niską tolerancję na ból, istnieje możliwość chłodzenia miejsca zabiegowego.

Peeling należy wykonywać przed nałożeniem samoopalacza

Jest to fakt. Peeling należy wykonać przed nałożeniem wszelkich substancji brązujących na skórę. Należy w pierwszej kolejności pozbyć się martwego naskórka, a dopiero potem równomiernie rozprowadzić samoopalacz. Stosując samoopalacz po peelingu, zmniejszamy ryzyko powstawania plam na powierzchni skóry.

Polecane wpisy