Depilacja laserowa a problemy z hormonami

Depilacja laserowa nadmiernego owłosienia jest zabiegiem, który znacząco wpływa na zwiększenie komfortu życia oraz codziennego utrzymywania higieny. Na depilację laserową chętnie decydują się zarówno kobiety jak i mężczyźni, niezależnie od wieku oraz prowadzonego stylu życia. Problem nadmiernego owłosienia to nie tylko kwestia wygody, ale także zdrowia. Co w przypadku, jeśli pragniesz skorzystać z zabiegu depilacji laserowej lecz borykasz się z problemami hormonalnymi? Czy depilacja laserowa będzie skuteczna na owłosienie wywołane zaburzeniami hormonalnymi? Wyjaśniamy.

Spis Treści

W wpisie dowiesz się, na czym polega depilacja laserowa, oraz czym charakteryzują się schorzenia nadmiernego owłosienia.

Przeczytasz, czy depilacja będzie skuteczna na owłosienie wywołane zaburzeniami hormonalnymi, oraz jak zaplanować depilację laserową w przypadku hirsutyzmu.

Na czym polega laserowa depilacja?

Podczas zabiegu depilacji laserowej, wykorzystuje się proces fotodepilacji, który składa się z kilku etapów. Wykorzystywany w naszej klinice laser diodowy Light Sheer DUET, jest w pełni bezpieczny, a sam zabieg jest przeprowadzany przez doświadczonych kosmetologów. Depilację poprzedza konsultacja kosmetologiczna, w ramach której odbywa się szczegółowy wywiad, a stan skóry oraz włosów zostaje poddany dokładnej ocenie.

Do koloru oraz grubości włosa pacjenta, zostaje dobrana długość fali lasera oraz odpowiednia ilość zabiegów. Sam zabieg, polega na pochłonięciu światła lasera przez melaninę zawartą we włosie oraz jego cebulce. Ciepło lasera uszkadza mieszek włosowy oraz znajdujące się dookoła komórki, które są odpowiedzialne za proces tworzenia nowego włoska.

Depilacja jest wysoce skuteczna w wypadku grubszych i ciemniejszych włosków, które posiadają zwiększoną ilość melaniny.

Schorzenia nadmiernego owłosienia

Częstym schorzeniem z jakim zmagają się kobiety, to problem nadmiernego owłosienia. Wynika z zaburzeń gospodarki hormonalnej, a ich bezpośrednią przyczyną jest wysoki poziom hormonu męskiego, czyli testosteronu.

Rozróżniamy dwa rodzaje schorzeń związanych z nadmiernym owłosieniem.

  • Pierwszym z nich jest hirsutyzm, który charakteryzuje się występowaniem ciemnych, grubszych włosków w miejscach owłosienia typowym dla mężczyzn – klatce piersiowej, na twarzy, lub brzuchu.Główną przyczyną odpowiedzialną za rozwój hirsutyzmu, jest podwyższone stężenie androgenów. Hirsutyzm może być także przyczyną wielu innych chorób. Leczenie tego schorzenia wiążę się z terapią farmakologiczną oraz różnymi metodami usuwania zbędnego owłosienia.

 

  • Kolejnym schorzeniem nadmiernego owłosienia jest hipertrichoza. To zaburzenie, które objawia się nadmiernym owłosieniem na dowolnym obszarze ciała, które może występować zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

 

  • Inną przyczyną pojawienia się nadmiernego owłosienia może być zbyt wysoki poziom prolaktyny w organizmie, czyli hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową. Towarzyszą temu nieregularne miesiączki, trądzik, drażliwość i stany depresyjne.

Czy depilacja laserowa będzie skuteczna na owłosienie wywołane zaburzeniami hormonalnymi?

Schorzenia nadmiernego owłosienia nie są przeciwwskazaniem do przeprowadzenia laserowej depilacji ciała. Osoby zmagające się z nadmiernym owłosieniem wywołanym zaburzeniami hormonalnymi, nie muszą rezygnować z wykonania zabiegu depilacji laserowej. Jednak wiążą się z nimi pewne ograniczenia, z których warto zdawać sobie sprawę przed planowaniem zabiegów.

Warunkiem przystąpienia do kuracji, jest uregulowanie gospodarki hormonalnej.

Działanie lasera pozwala na skuteczne i trwałe usunięcie zbędnych włosków. Należy podkreślić, iż w tym wypadku niezbędne będzie zwiększenie ilości zabiegów, w celu osiągnięcia zamierzonych efektów.

Ponadto, na skutek zaburzeń, po zakończonej kuracji mogą pojawiać się nowe mieszki włosowe, których pozbycie się będzie wymagało wznowienia kuracji. Warto zdawać sobie sprawę, że rozwój włosków jest wieloetapowy, a każdy z nich rośnie we własnym tempie.

Podczas przeprowadzania zabiegu depilacji laserowej część włosków będzie znajdowała się w fazie wzrostu, a część w fazie uśpienia, przez co laser nie zadziała na wszystkie włoski równomiernie. By depilacja była wysoce skuteczna, należy wykonać kilka zabiegów, których ilość pozwoli na zniszczenie wszystkich cebulek włosów.

Depilacja laserowa przy hirsutyzmie – postępowanie

Aby poprawnie zdiagnozować przyczynę nadmiernego owłosienia u pacjenta, niezbędne jest wykonanie badań krwi, zbadanie poziomu hormonów płciowych oraz badanie ultrasonografem. Badania powinny być wykonane w określonym dniu cyklu menstruacyjnego.

  • Zdiagnozowanie hirsutyzmu będzie wymagało leczenia farmakologicznego, a depilacja laserowa będzie stanowiła uzupełnienie całej terapii.

 

  • Nadmierne owłosienie może wynikać nie tylko z zaburzeń gospodarki hormonalnej – wyróżniamy także hirsutyzm idiopatyczny w którego przypadku, poziom hormonów w organizmie jest prawidłowy.

 

  • Nadmierne owłosienie występuje bez względu na poziom hormonów, a jego przyczyną może być nadwrażliwość cebulek włosów na hormony męskie lub predyspozycje genetyczne.

 

  • Jeżeli pacjent boryka się z nadmiernym owłosieniem związanym z gospodarką hormonalną, może bez problemu poddać się zabiegom depilacji laserowej.

 

Należy mieć na uwadze, że może być konieczna większa ilość zabiegów, o zwiększonej częstotliwości.

Polecane wpisy