Czym zajmuje się kosmetolog? Jak wygląda konsultacja?

Konsultacja u kosmetologa to popularna profilaktyka, stosowana szczególnie przed wykonaniem zabiegu z zakresu medycyny estetycznej lub kosmetologii. Wybierając się do kosmetologa na wizytę, wielu pacjentów zastanawia się, czy musi specjalnie przygotować się na spotkanie. Jak będzie wyglądał wywiad? Jakie informacje powinniśmy mieć pod ręką? Odpowiadamy.

Spis treści:

  • Czym zajmuje się kosmetolog?
  • Jak przygotować się do konsultacji?
  • Jak wygląda konsultacja?

We wpisie dowiesz się, czym zajmuje się kosmetolog, jak przygotować się do pierwszej wizyty u kosmetologa, oraz jak przebiega konsultacja.

Czym zajmuje się kosmetolog?

Kosmetolog posiada rozbudowaną wiedzę z zakresu funkcjonowania organizmu człowieka, dermatologii i odpowiedniej pielęgnacji skóry. Jego wiedza opiera się na podejściu medycznym, a współczesna kosmetologia czerpie z wiedzy z zakresu chemii, medycyny, dermatologii, alergologii i biologii. Jest to zatem zawód wymagający wiedzy interdyscyplinarnej i obszernej. Zawód kosmetologa dotyczy zagadnień takich jak medycyna estetyczna i jest z nimi ściśle powiązana. Kosmetolog w swojej pracy, najczęściej ma do czynienia z zaburzeniami w sferze dermatologicznej. Do zagadnień jakimi zajmuje się najczęściej kosmetolog możemy zaliczyć:
– zapobieganie rozwojowi zmian i defektów skórnych
– utrzymywanie skóry w najlepszej kondycji, przez jak najdłuższy okres czasu
– profilaktyka opóźniająca postępowanie procesów starzenia się
– opracowywanie składów preparatów kosmetycznych
– dopasowanie typu i parametrów zabiegu do rodzaju skóry
– znajomość rodzajów skóry i sposobu na ich prawidłową pielęgnację
– wpływ promieniowania UV skórę

Jak przygotować się do konsultacji?

Najczęstszą przyczyną wizyt u kosmetologa, jest uzyskanie rzetelnej informacji na temat prawidłowej pielęgnacji twarzy i ciała. Wizyta u profesjonalnego kosmetologa nie tylko pomoże określić typ cery pacjentki, ale także opracować poprawna drogę jej pielęgnacji. Kosmetolog zasugeruje najlepsze dla pacjenta zabiegi oraz preparaty, które pomogą jak najdłużej zachować młody i zdrowy wygląd skóry. Jeśli planujesz zabieg w obrębie twarzy, na wizytę u kosmetologa nie będzie ci potrzebny makijaż. Jeżeli nie masz wyjścia i musisz przyjść na wizytę w makijażu, nie martw się – zostanie on zmyty na miejscu, w gabinecie kosmetologa. Jeśli konsultacja dotyczy zabiegów na ciało takich jak depilacja laserowa, nie należy depilować obszaru skóry, który chcemy poddać zabiegowi. Kosmetolog będzie mógł bez przeszkód przeprowadzić próbę laserową i precyzyjnie dopasować częstotliwość wiązki lasera do typu włosa pacjentki.

Jak wygląda konsultacja?

Pierwsza wizyta rozpoczyna się od wypełnienia ankiety i przeprowadzenia szczegółowego wywiadu z pacjentem. To niezwykle istotny dla kosmetologa etap, ponieważ jest on w stanie na podstawie dostarczonych informacji, wykluczyć bądź potwierdzić wskazania do wykonania wybranego przez pacjenta zabiegu. Będą to pytania dotyczące przyjmowanych leków, występujących alergii, przebytych chorób i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Kosmetolog oceni dokładnie stan i rodzaj skóry pacjenta, aby dokładnie określić parametry wybranego zabiegu. Każdy zabieg jest indywidualnie dopasowany do skóry i karnacji pacjenta, tak aby przyniósł jak najlepsze efekty. To dobra okazja na zadanie nurtujących cię pytań dotyczących zabiegu i rozwiania wszelkich wątpliwości. Doświadczony kosmetolog, z pewnością wyczerpująco odpowie na twoje pytania.

Polecane wpisy