Czy po depilacji laserowej można się golić?

Depilacja laserowa jest stosunkowo nową metodą usuwania zbędnego owłosienia, dlatego wokół niej pojawiło się sporo mitów. Nic dziwnego, że zanim zdecydujemy się na depilację laserową, chcemy dowiedzieć się jak najwięcej na jej temat. Zanim udamy się na zabieg, konieczne jest przeprowadzenie konsultacji. Podczas niej specjalista omawia ewentualne przeciwwskazania, ocenia włos. Może także wykonać próbę laserem. Bezpośrednio dzień przed zabiegiem usuwamy włosy z danego miejsca za pomocą maszynki jednorazowej. Nie można ich wyrywać pęsetą czy usuwać woskiem. Trzeba także zrezygnować z opalania się.  Z pewnością o przygotowaniu opowie specjalista w profesjonalnej klinice. Gdy już poddamy się zabiegowi depilacji laserowej, nadal pozostaje wiele pytań. Dokładne zalecenia pozabiegowe przekaże nam kosmetolog w klinice. Jeśli jednak o czym zapomnimy, warto rozwiać wszelkie wątpliwości. Czy po depilacji laserowej można się golić? Jak dbać o skórę? Wyjaśniamy!

Spis treści:

  • Czy między zabiegami depilacji laserowej można się golić?
  • Dlaczego trzeba zachować odstęp między zabiegami?
  • Czy po depilacji laserowej można golić włosy?
  • Golenie po depilacji laserowej – zalecenie
  • Laserowe golenie nóg
  • Czy przed depilacją laserową trzeba się ogolić?
  • Depilacja laserowa zalecenia dotyczące golenia przed i po

Z wpisu dowiesz się, czy można stosować maszynkę do golenia, depilator, wosk między zabiegami depilacji laserowej oraz dlaczego odstęp między zabiegami jest konieczny.

Czy między zabiegami depilacji laserowej można się golić?

W czasie trwania całej serii zabiegów depilacji laserowej możliwe jest korzystanie wyłącznie z jednorazowej maszynki do golenia. Alternatywą jest przycinanie włosów, np. przy użyciu trymera. Co najmniej na miesiąc przed planowanym zabiegiem depilacji laserowej laserem LightSheer Duet należy zrezygnować z depilatora, pęsety oraz wosku. Pamiętajmy, że wyrywając włosy, usuwamy również cebulkę! Wpływa to negatywnie na efekt depilacji laserowej.

Zaleca się, aby w trakcie trwania serii zabiegów usuwania owłosienia rzadko golić włosy. Częste usuwanie owłosienia może dodatkowo wzmacniać włos, czyli wpływać negatywnie na efekt końcowy. Wszystkie tradycyjne metody pozbywania się niechcianego owłosienia mogą osłabiać rezultat depilacji laserowej. To dlatego możemy używać jednorazowej maszynki, jednak możliwe jak najrzadziej.

Dlaczego trzeba zachować odstęp między zabiegami?

Depilacja laserowa to zabieg, który powtarzamy w odstępach co ok. 4-6 tygodni. Maksymalna przerwa wynosi 8 tygodni. Laser diodowy Light Sheer działa na włosy w fazie aktywnego wzrostu. W tym czasie włos zaczyna kiełkować z mieszka, a następnie zwiększa swoją długość poprzez podział komórek u podstawy. Faza ta trwa ok. 4-8 tygodni na ciele. Kolejnym etapem jest faza przejściowa, gdy włos uwalniany jest z brodawki i przesuwa się ku górze. Jest gotowy do wypadnięcia. Ostatnia faza to telogen. Trwa ok. 2-3 miesiące. Po telogenie ponownie następuje anagen, czyli cały cykl rozpoczyna się na nowo. Dwie ostatnie fazy nie są wrażliwe na działanie lasera, gdyż nie absorbują wiązki światła. To dlatego zachowanie odstępów czasowych jest koniecznością. Nie wydłużajmy przerw między zabiegami, gdyż opóźni to ostateczny efekt całej serii zabiegów depilacji laserowej.

Czy po depilacji laserowej można golić włosy?

Przez 2-3 dni po zabiegi depilacji laserowej utrzymuje się lekkie zaczerwienienie oraz możliwy obrzęk. Jest to naturalna reakcja, która znika samoistnie i nie należy się tym niepokoić. Przez kilka dni po zabiegu nie należy stosować kosmetyków na bazie alkoholu, a przez 2 tygodnie też peelingów oraz innych specyfików złuszczających. Najlepiej nawilżać skórę delikatnym kremem. Po zabiegu depilacji laserowej włoski odrastają ku powierzchni skóry, dlatego też wiele osób uważa, że zabieg się nie powiódł. Nic bardziej mylnego. Usuwanie owłosienia jest jak najbardziej wskazane.

Golenie po depilacji laserowej – zalecenie

W czasie trwania całej serii zabiegów usuwania owłosienia zalecanym jest, aby pomiędzy zabiegami włosy golić tak rzadko, jak to tylko możliwe. Częste usuwanie ich może je wzmocnić, a to wpłynie negatywnie na efekt końcowy depilacji laserem – do oczekiwanego efektu niezbędną będzie wtedy bowiem większa liczba spotkań w gabinecie kosmetycznym. Po depilacji laserowej najlepiej odczekać z goleniem pomiędzy zabiegamu do momentu, aż skóra, która może być delikatnie podrażniona po zabiegu wróci do normy, by zapobiec dodatkowym jej podrażnieniom. Zabieg depilacji laserowej jest całkowicie bezpiecznym zabiegiem i nie podrażnia skóry w znacznym stopniu – nie mniej jednak jest to wiązka światła lasera, która wnika w cebulki mieszków włosowych, co działa inwazyjnie na skórę ciała. Jest również różnica między delikatnością skóry w różnych miejscach na ciele. Depilacja nóg nie jest tak dotkliwym zabiegiem jak depilacja np. okolic bikini, gdzie delikatna skóra może być narażona na większe podrażnienia, niż ta na nogach. Jednak w ostatecznym rozrachunku, sam proces depilacji laserowej jest zabiegiem bezpiecznym i bezbolesnym.

Laserowe golenie nóg

Najlepsze efekty depilacji laserowej nóg i usunięcie włosków aż w 95% daje seria zabiegów. Zwykle to 6 – 7 zabiegów w odstępach co 8 – 12 tygodni. Przerwy między zabiegami mają związek z fazą wzrostu włosa. Laser podczas procesu depilacji działa na włoski, które znajdują się w fazie aktywnego wzrostu. Zazwyczaj po pierwszej depilacji usuwanych jest już aż 30% włosków. Zabieg depilacji laserowej jest zabiegiem bezbolesnym, można odczuć jedynie niewielki dyskomfort, który szybko niwelowany jest kompresem z lodem. Zanim rozpoczniesz serię zabiegów, należy zastosować się do kilku zaleceń:
– dzień przed zabiegiem depilacji laserowej należy ogolić włoski maszynką
– miesiąc przed zabiegiem depilacji laserowej konieczne jest zrezygnowanie z każdej formy wyrywania włosków oraz z opalania
– przynajmniej dwa tygodnie przed zabiegiem depilacji laserowej należy zrezygnować z leków i ziół światłoczułych (po konsultacji z lekarzem).

Czy przed depilacja laserowa trzeba się ogolić?

Golenie przed depilacją laserową to zabieg konieczny. Powinno te czynność wykonać się dzień przed zabiegiem albo w dniu zabiegu. Najlepiej zastosować do tego maszynkę jednorazową, jednak musi być ona ostra i ogolić włoski najdokładniej jak to możliwe. Należy pamiętać, aby nie stosować do depilacji przed zabiegiem wosku ani pęsety! Włosy powinny być zgolone, a nie usunięte poprzez wyrwanie. Jeśli jednak Twoja skóra jest skłonna do podrażnień, golenie wykonaj najlepiej dzień przed zabiegiem, aby pozbyć się ewentualnych podrażnień. Co ważne – na pierwszą wizytę z kosmetologiem pozostaw mały obszar nieogolonych włosów – dzięki temu specjalista będzie mógł ocenić kolor oraz grubość Twoich włosów, co jest konieczne do prawidłowego przeprowadzenia zabiegu.

Depilacja laserowa zalecenia dotyczące golenia przed i po

Przed zabiegiem depilacji laserowej skóra miejsc poddawanych depilacji powinna być czysta, świeżo umyta i ogolona. Najlepiej ogolić ją zwykłą maszynką do golenia, jednak musi być ona ostra i nowa, by nie zostawiła widocznych podrażnień na skórze i dokładnie ogoliła włoski. Ogolić się można dzień przed zabiegiem depilacji laserowej, jednak najlepiej wykonać te czynność tego samego dnia.
Po zabiegu depilacji laserowej skóra może być delikatnie podrażniona, dlatego też dobrze, by dać jej jakiś czas odpocząć od dodatkowych możliwości podrażnienia. Kiedy zauważymy, że skóra wraca do swojej pierwotnej postaci, śmiało możemy zgolić pozostałości włosków.

Co należy wykonać przed zabiegiem depilacji laserowej:

• skóra powinna być systematycznie nawilżana, jednak kosmetyki należy odstawić dzień przed zabiegiem
• dobę przed zabiegiem nie pić alkoholu
• przeddzień depilacji należy gładko zgolić owłosienie – nie depilować i nie wyrywać
• nie wolno stosować w dniu zabiegu kremów ani perfum, balsamów czy dezodorantów
• w dniu zabiegu należy dokładnie umyć ciało

Czego nie wolno robić po zabiegu depilacji?
• kąpać się w basenie
• korzystać z sauny
• brać gorącej kąpieli
• opalać się i stosować samoopalacza
• używać preparatów na alkoholu
• stosować peelingów

Po depilacji laserem skóra może być lekko podrażniona, objawy te ustępują najczęściej po kilku godzinach po zabiegu. Nie mniej jednak kluczem do sukcesu by osiągnąć jak najlepszy wynik depilacji laserowej jest zastosowanie się do wszystkim wytycznych dotyczących postępowania przed jak i po zabiegu.

Polecane wpisy
ile-trwa-depilacja-laserowaczy-po-depilacji-laserowej-wrastaja-wloski