Czy depilacja laserowa jest rakotwórcza?

Dopiero od niedawna coraz więcej kobiet i mężczyzn decyduje się na depilację laserową. Mimo wszystko, choć jest to metoda niewątpliwie innowacyjna, do której stosuje się renomowany sprzęt medyczny (laser LightSheer Duet), ma długą historię. Pierwsze zabiegi usuwania owłosienia laserem wykonywano już na początku lat 60. ubiegłego wieku. Początkowo nie były one ani zbyt bezpieczne, ani precyzyjne. Stąd powstało wiele mitów dotyczących tej formy depilacji. Czy depilacja laserowa jest rakotwórcza?

Spis treści:

 

 • Czy depilacja laserem jest bezpieczna?
 • Depilacja laserowa a podrażnienia
 • Czy depilacja laserowa jest rakotwórcza?
 • Czy depilacja laserowa jest szkodliwa?
 • Czy depilacja laserowa jest szkodliwa dla zdrowia?
 • Czy depilacja laserowa bikini jest szkodliwa?
 • Depilacja laserowa powoduje raka – czy aby na pewno?
 • Depilacja laserowa a nowotwór

 

 

Z wpisu dowiesz się, czy depilacja przy pomocy lasera jest bezpieczna, czy po zabiegu usuwania owłosienia występują podrażnienia oraz jaki jest związek pomiędzy depilacją laserową a nowotworem.

Czy depilacja laserem jest bezpieczna?

W 1983 roku naukowcy stworzyli laser o odpowiedniej długości fal i optymalnym czasie trwania impulsu. Sprzęt ten usuwał włosy, a jednocześnie nie uszkadzał skóry. Przez lata przeprowadzono wiele testów i badań. Efektem jest urządzenie, które zostało zaakceptowane przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. Jest zatem bezpieczne i skuteczne. Sama depilacja laserowa jest zabiegiem nieinwazyjnym, o ile będziemy przestrzegać zaleceń kosmetologa. Profesjonalne gabinety depilacji laserowej oferują bezpłatne konsultacje przed zabiegiem. Podczas wizyty specjalista omawia przeciwwskazania, informuje, jak przygotować się do zabiegu depilacji laserowej oraz jak postępować po zabiegu. Wykonuje się również próbę laserową. Depilacja laserowa będzie bezpieczna, o ile wybierzemy profesjonalny gabinet ze sprzętem medycznym, np. laserem LightSheer Duet. Ważne jest oczywiście doświadczenie personelu.

Depilacja laserowa a podrażnienia

Aby zabieg usuwania owłosienia – depilacji laserowej nie skutkował podrażnieniami skóry, konieczne jest przestrzeganie kilku zaleceń. Nie można się opalać, stosować samoopalaczy, balsamów brązujących na kilka tygodni przed i po zabiegu. Konieczne jest zrezygnowanie z leków i ziół światłouczulających, np. leków psychotropowych, retinoidów, sterydów, antybiotyków. Nie należy wykonywać zabiegów złuszczających i peelingów. Po zabiegu skóra może być delikatnie zaczerwieniona, dlatego trzeba ją odpowiednio pielęgnować. Nie stosujemy kosmetyków zawierających alkohol. Chronimy skórę przed promieniowaniem słonecznym, stosując kremy z filtrami UVA, UVB. O szczegółowych wytycznych opowie kosmetolog.

Czy depilacja laserowa jest rakotwórcza?

Można spotkać się z opinią, że zabiegi laserowe powodują raka. Oczywiście jest to mit. Bardzo możliwe, że wziął się stąd, iż choroba nowotworowa należy do przeciwwskazań do wykonywania zabiegu depilacji laserowej. Jak twierdzą lekarze, energia emitowana przez urządzenie może stymulować ogniska nowotworowe oraz sprzyjać przerzutom. Nie ma jednak wystarczających dowodów na poparcie tej tezy. Należy jednak podkreślić, że depilacja laserowa jest zabiegiem bezpiecznym dla osób zdrowych.

Czy depilacja laserowa jest szkodliwa?

Depilacja laserowa i pozbywanie się owłosienia w taki sposób to zabieg bezinwazyjny. Zabieg depilacji laserowej nie powoduje uszkodzeń ani podrażnień skóry, może być zatem wykonywany w tak wrażliwych miejscach jak pachy czy bikini lub górna warga. Czy depilacja laserowa jest bezpieczna? Tak, jest to zabieg bezpieczny dla naszego zdrowia, nie ma przeciwwskazań, by wykonywać ją w celu usunięciu włosków. Niestety zabieg usuwania owłosienia – depilacji laserowej nie jest bezbolesny. Podczas naświetlania można odczuwać niewielki dyskomfort objawiający się szczypaniem bądź pieczeniem. To, w jaki sposób będziemy odczuwać te dolegliwości jest zależny od naszej odporności na ból – jest to kwestia indywidualna.

Zabieg usuwania zbędnego owłosienia za pomocą profesjonalnego lasera to najskuteczniejsza metoda na pozbycie się  niechcianego owłosienia z wybranej części ciała, dający długotrwałe i zadowalające efekty. Zabieg usuwania włosków za pomocą depilacji laserowej jest dostępny dla kobiet jak i mężczyzn, którzy marzą o estetycznej, gładkiej skórze.

Czy depilacja laserowa jest szkodliwa dla zdrowia?

Lasery stosowane do depilacji nie emitują szkodliwego promieniowania i nie docierają głębiej niż kilka centymetrów pod skórę. Jeśli zabieg depilacji laserowej wykonamy urządzeniem certyfikowanym, w salonie z personelem, który jest wyspecjalizowany do wykonywania depilacji laserowej, nie stanowi on żadnego zagrożenia dla zdrowia. Dodatkowa konsultacja kosmetologiczna oraz odpowiednie dopasowanie parametrów lasera do Twojej skóry skutecznie minimalizują ryzyko uszkodzenia nabłonka skóry.

Kiedy możesz bezpiecznie podejść do zabiegu depilacji laserem?
1. brak świeżej opalenizny słonecznej – nie opalaj się przynajmniej przez miesiąc przed wykonaniem zabiegu
2. skóra nie może być sucha i podrażniona
3. brak podrażnień skórnych spowodowanych urazem – przychodzimy na zabieg bez ran i zadrapań

Jakie są przeciwwskazanai do depilacji laserowej?

 • Przede wszystkim świeza opalenizna, opalona skóra jest zaczerwieniona i uszkodzona, zabieg depilacji w takim momencie może uszkodzić skórę w jeszcze większym stopniu.
 • Leki światłouczulające – przyjmowanie leków, które powodują reakcje uczulające na słońce. Takie leki np. antybiotyki do leczenia trądzika, leki antydepresyjne i zioła np. dziurawiec powodują również nadwrażliwość na światło lasera, w związku z tym zabieg w takich sytuacja nie jest zalecany.
 • Ciąża – ciąża jest okresem szczególnej wrażliwości, ciało kobiety częso jest nadwrażliwe na wszelkie bodźce bólowe. Zabiegi z wykorzystaniem lasera, mimo iż nie są zbyt bolesne u kobiet w ciąży są niezalecane, ze względu na czystą zapobiegawczość, szczególnie w pierwszym symetrze.
 • Nowotwory – osoby chore na nowotwór często przyjmują leki, przy których lepiej nie stosować zabiegów światłoczułych. W takich sytuacjach zawsze zalecamy konsultacje z lekarzem.
 • Infekcje wirusowe, bakteryjne oraz grzybice w miejscu w którym na byc wykonana laseroterapia. Skóra po przebytych chorobach miejscowych jest bardziej podatna na wszelkie uszkodzenia, szczególnie w przypadku zmian grzybiczych. W takiej sytuacji zalecane jest najpierw zastosowanie leczena grzybicznego, nastęnie po wyleczeniu danego miejsca konsultacja z kosmetologiem.
 • Używanie środków samoopalających – środki samoopalające, bronzery, doustne środki oplające skóre to środki, które tworzą dodatkową barierę na skórze. Przed zabiegiem skóra powinna być oczyszczona, pozbawiona wszelkich kremów itd.
 • Rude włosy, siwe, włody blond w miejscu, które ma być poddane zabiegowi – zabieg depilacji laserowej w takiej sytuacji może byc mało skuteczny, ponieważ włoski są delikatne przez co mało odporne na działanie zabiegów depilacji.

Czy depilacja laserowa bikini jest szkodliwa?

Czy depilacja laserowa jest bezpieczna? Depilacja laserowa miejsc intymnych jest aktualnie jednym z najpopularniejszych zabiegów pośród depilacji ciała. Pomimo tego, że trwałe usuwanie owłosienia tą metodą zdążyło się już przyjąć, należy pamiętać, by odpowiednio zadbać o skórę zarówno po jak i przed zabiegiem depilacji – zwłaszcza decydując się na zabieg depilacji laserowej okolic intymnych. Aby odpowiednio zadbać o skórę delikatnych okolic intymnych możemy zainwestować w dostępne na rynku produkty przystosowane do okolic bikini, które są odżywcze i przywracają ochronę hydrolipidową skóry. Pomagają one wrócić do kondycji po zabiegu laserowego usuwania owłosienia z okolic bikini.

Depilacja laserowa powoduje raka – czy aby na pewno?

Niejednokrotnie zdarza się, że osoby, które zostały dotknięte nowotworem łączą te smutną wiadomość z uprzednio wykonanym zabiegiem depilacji. Warto jednak w tej sytuacji trzymać się faktów, ponieważ nie ma żadnych dowodów na kancerogenne oddziaływanie promieni lasera używanych do depilacji skóry. Wiązka promieni laserowych to wiązka promieni światła, którego znacznie większą dawkę przyjmujemy każdego dnia podczas choćby spaceru. Następnie, w głębi włosa, wiązka światła zamieniana jest na ciepło, które również nie ma wpływu na powstanie nowotworu. Można więc śmiało uznać, że depilacja laserowa jest bezpieczna dla zdrowia – oczywiście dla osób, które nie mają ku niej żadnych przeciwwskazań. Zapraszamy do kontaktu z nasym gabinetem medycyny estetycznej.

Polecane wpisy
Jak golić bikini żeby nie było krostek?Karboksyterapia: hit czy kit?