Czy depilacja laserowa jest bezpieczna dla zdrowia?

Depilację można podzielić na zabiegi czasowe: golenie przy pomocy jednorazowej maszynki, usuwanie mechaniczne, czyli depilacja woskiem, depilacja depilatorem, a także na metody chemiczne: kremy do depilacji i metody trwałe: depilacja laserowa. Permanentne metody usuwania owłosienia cieszą się rosnącą popularnością. Depilacja laserowa wykorzystuje innowacyjne urządzenia w tym medyczny laser diodowy LightSheer Duet. Dzięki niemu możliwe jest pozbycie się do 95% niechcianego owłosienia z wybranej partii ciała. W gabinetach, w których stosuje się nowoczesne lasery medyczne, zabieg nie jest niekomfortowy. Laser LightSheer Duet jest wyposażony w dwie głowice. Dzięki nakładce chłodzącej dyskomfort jest zredukowany do minimum. Ze względu na to, że depilacja laserem jest stosunkowo nową metodą, narosło wokół niej wiele mitów. Niektórzy zastanawiają się nad tym, czy depilacja laserowa jest bezpieczna dla zdrowia. Wyjaśniamy wszelkie kwestie.

Spis treści:

  • Depilacja laserowa a bezpieczeństwo
  • Jak działa depilacja laserowa?
  • Skuteczność depilacji laserowej
  • Jak wygląda skóra po zabiegu depilacji laserowej?

Z wpisu dowiesz się, czy depilacja laserowa jest bezpieczna dla zdrowia, jak wygląda zabieg i na czym polega oraz jaka jest jego skuteczność.

Depilacja laserowa a bezpieczeństwo

Warto na samym wstępie podkreślić, że depilacja laserowa jest zupełnie nieinwazyjną metodą depilacji. Oczywiście istnieją przeciwwskazania do zabiegu, o których opowiada kosmetolog podczas indywidualnych konsultacji, jednak jest to bezpieczna metoda. Nie powoduje podrażnień skóry, uszkodzeń. Depilację laserową można wykonywać nawet w delikatnych i wrażliwych miejscach, np. strefa bikini, pachy, górna warga. Wiązka światła lasera przenika przez skórę, a następnie skutecznie niszczy mieszki włosowe. Nie uszkadza delikatnej struktury naskórka. Zabieg nie jest zupełnie bezbolesny i można odczuwać delikatny dyskomfort. Może pojawić się np. szczypanie lub pieczenie. Nowoczesny laser diodowy Light Sheer Duet redukuje jednak to uczucie. Dodatkowo skóra jest chłodzona przez kosmetologa, który przykłada zimne kompresy tzw. cold pack, aby zminimalizować dyskomfort.

Jak działa depilacja laserowa?

Zabieg depilacji laserowej polega na użyciu wiązki lasera. Wiązka ta przenika przez skórę, a następnie jest pochłaniana przez barwnik, czyli melaninę. Jego największe stężenie znajduje się w mieszkach włosowych. Pozwala to na zniszczenie cebulki włosa. Nie wpływa to w żaden sposób na funkcje organizmu. Światło jest absorbowane przez melaninę we włosach, laser wysyła impuls przez ułamek sekundy. Tyle wystarczy, aby usunąć mieszki włosowe tych włosów, które znajdują się w fazie intensywnego wzrostu.

Skuteczność depilacji laserowej

Skuteczność depilacji laserowej w ogromnej mierze zależy od koloru samych włosów oraz karnacji. Najłatwiej usuwa się włosy ciemne – zasada jest prosta: włos musi być ciemniejszy od skóry. Zabieg nie jest wskazany dla osób, które się opalały przed wykonaniem depilacji. Lepiej odczekać, aż opalenizna zblednie. Efekty będą wówczas lepsze.

Nie wszystkie włosy rosną jednocześnie. Niektóre z nich znajdują się w fazie wzrostu, czyli anagenu i są to włosy widoczne na skórze. To właśnie one reagują na światło lasera. Pozostałe włosy są w fazie telogenu, czyli w fazie uśpienia. Może ona trwać od 6-10 tygodni. Po tym czasie zaczyna się aktywny etap wzrostu włosa. To dlatego zabieg depilacji laserowej musi być powtórzony kilkakrotnie, aby możliwe było pozbycie się wszystkich włosów. Po serii zabiegów pozbywamy się do 95% owłosienia.

Jak wygląda skóra po zabiegu depilacji laserowej?

Po zabiegu depilacji laserowej skóra może być lekko zaczerwieniona, jednak objaw ten ustępuje po kilkunastu godzinach. Po przeprowadzonej depilacji obowiązuje zakaz opalania się przez ok. 4 tygodnie. W tym czasie odpowiednio dbamy o naszą skórę. O szczegółach opowie kosmetolog podczas konsultacji oraz każdorazowo po zabiegu. Dbamy o systematyczne powtarzanie zabiegu do momentu osiągnięcia zadowalającego efektu.

Polecane wpisy
Linia biała depilacja - co to jest?Endermologia: ile cm mniej?