5 najczęściej zadawanych pytań na temat kwasu hialuronowego

Bez zastosowania kwasu hialuronowego, nie byłoby możliwe przeprowadzenie wielu zabiegów odmładzających. Nie powstałyby także niezawodne preparaty odmładzające do pielęgnacji twarzy i ciała. Kwas hialuronowy to substancja występująca naturalnie w organizmach żywych, która odpowiada za utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia. Produkują go komórki skóry właściwej, jednak po 25 roku życia produkcja ta ulega zahamowaniu. W efekcie na skórze zaczynają się pojawiać zmarszczki, skóra wiotczeje, traci jędrność i staje się bardziej podatna na działanie szkodliwego promieniowania UV. Zabiegi wykorzystujące kwas hialuronowy są niezastąpione przy procesach naprawczych komórek, dlatego są tak popularne i skuteczne. Jakie jest 5 najczęściej zadawanych pytań na temat kwasu hialuronowego? Odpowiadamy.

Spis treści:

  • Dlaczego kwas hialuronowy?
  • Do czego służy w kosmetyce kwas hialuronowy?
  • Czy zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego wymagają dłuższej rekonwalescencji?
  • Czy skóra będzie wyglądała niekorzystnie kiedy preparat się już wchłonie?
  • Czy zabieg jest odwracalny?

We wpisie dowiesz się, jakie są najczęściej zadawane pytania na temat zastosowania kwasu hialuronowego w kosmetyce.

Dlaczego kwas hialuronowy?

Głównym powodem, dla którego kwas hialuronowy jest tak chętnie wykorzystywaną substancją w klinikach medycyny estetycznej jest jego naturalne pochodzenie. Kwas hialuronowy ze względu na naturalne występowanie w organizmie ludzkim, niesie za sobą niewielkie ryzyko powikłań pozabiegowych, ponieważ organizm pacjenta jest do niego przyzwyczajony. Podawany podczas zabiegów kwas hialuronowy zawiera oczywiście niezbędne dodatki, w postaci konserwantów i składników nadających mu odpowiedni poziom pH. Ich rolą jest zapobiec wchłonięciu kwasu hialuronowego do wnętrza tkanek i przedłużenie jego trwałości do kilkunastu miesięcy. Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce, pozwoliło na bardzo szybki rozwój medycyny estetycznej i unowocześnienie zabiegów upiększających.

Do czego służy w kosmetyce kwas hialuronowy?

Większość zabiegów, do których stosuje się kwas hialuronowy, opiera się na uzupełnieniu kwasu w skórze i zlikwidowaniu efektów jej starzenia. Stosuje się go także do wypełniania głębokich bruzd i zmarszczek, modelowania kształtu twarzy, modelowania nosa, policzków, ust, czy linii żuchwy. To świetny sposób na pozbycie się cieni i opuchlizny pod oczami i podniesienie tkanek w okolicy tzw. doliny łez pod oczami, oraz wypełniania bruzd nosowo-wargowych, których opadnięcie najbardziej ujawnia nasz wiek. Kwas hialuronowy służy także odmłodzeniu cienkiej skóry, która jest najbardziej narażona na starzenie i działanie promieni UV, czyli szyi, dekoltu, dłoni czy łokci. Co ciekawe, zabiegi kwasem hialuronowym można łączyć z innymi typami zabiegów, jak na przykład peeling chemiczny czy laseroterapia. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów czasowych pomiędzy zabiegami.

Czy zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego wymagają dłuższej rekonwalescencji?

Podczas wstrzykiwania kwasu hialuronowego, może dojść do powstania niewielkich siniaków i opuchlizny. Dolegliwości powinny ustąpić po upływie kilku dni, a okolice poddane zabiegowi powinny w pełni wrócić do normalnego stanu skóry. Na takie urazy pozabiegowe najbardziej narażona jest skóra wokół oczu i ust, gdzie skóra jest niezwykle cienka i wrażliwa. W przypadku mezoterapii z użyciem kwasu hialuronowego, bezpośrednio po zabiegu pod powierzchnią skóry, mogą pojawiać się grudki skupionego kwasu. Jednak po jakimś czasie przestają być one widocznie, a substancja ulega równomiernemu rozłożeniu.

Czy skóra będzie wyglądała niekorzystnie kiedy preparat się już wchłonie?

Głównym efektem zastosowania kwasu hialuronowego jest znaczna i widoczna poprawa stanu skóry. Odmładzające i rewitalizujące działanie kwasu hialuronowego jest udowodnione naukowo. Tak więc skóra po wchłonięciu preparatu będzie wyglądała nieporównywalnie lepiej, niż przed podjęciem się zabiegu, a jej idealny stan będzie utrzymywał się przez wiele tygodni. Niewielkie zmarszczki, które zostały poddane działaniu kwasu hialuronowego mogą nawet całkowicie zniknąć. Rezultat zastosowania kwasu hialuronowego jest widoczny natychmiast, jednak z powodu wystąpienia opuchlizny, efekty zabiegów należy oceniać dopiero po upływie 2-3 dni, gdy tkanki się zregenerują.

Czy zabieg jest odwracalny?

Przede wszystkim, przed przystąpieniem do zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego, efekty jego zastosowania są szczegółowo omawiane z kosmetologiem lub lekarzem medycyny estetycznej. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu efekty zabiegu nie spełniają twoich oczekiwań i rezultaty odbiegają od twoich wyobrażeń, istnieje możliwość zniwelowania efektów zabiegu. W tym celu stosuje się hialuronidazę, czyli enzym, który umożliwia rozbicie i wydalanie kwasu hialuronowego z organizmu. Skutkiem ubocznym takiego działania jest niestety częściowe usunięcie kwasu hialuronowego występującego naturalnie w organizmie, co może powodować utratę jędrności skóry. Najlepszym wyjściem z takiej sytuacji będzie odczekanie aż zaaplikowany kwas ulegnie wchłonięciu przez organizm.

Polecane wpisy