Jak często powinno się badać piersi?

Przede wszystkim – badajmy się regularnie! Warto raz w miesiącu, między 6. a 9. dniem cyklu wykonywać samokontrolę stanu piersi.

Zapytaj swojego ginekologa, jak samodzielnie przeprowadzić takie badanie w sposób prawidłowy. Zajmie Ci to kilka minut, a pozwoli na szybkie reagowanie jeżeli zajdzie taka potrzeba.

USG piersi można wykonywać w każdym momencie cyklu, choć najlepiej w jego pierwszej połowie. Pierwsze badania USG piersi, czyli badanie gruczołów sutkowych za pomocą ultradźwięków, wykonaj po 25. roku życia. Kolejne powtarzaj co rok.

Badanie jest całkowicie bezbolesne, nieinwazyjne i trwa tylko 15 minut. Polega na przyłożeniu do piersi posmarowanych wcześniej żelem ułatwiającym przewodzenie sygnałów głowicy aparatu ultrasonograficznego, którą przesuwa się po piersiach w celu wykrycia ewentualnych zmian. Pamiętaj, że zmiany wykryte odpowiednio wcześnie są najczęściej całkowicie uleczalne!

Częstsze USG piersi zalecane jest zwłaszcza kobietom, które skarżą się na nietypowe bóle piersi poza cyklem miesiączkowym. Innym bardzo ważnym czynnikiem, który powinien nas skłonić do wykonania badania usg są: wyczuwalne pod palcami guzki, nietypowe wycieki z sutków u kobiet niekarmiących, zmiany na brodawkach a także guzki pod pachami.

Terapia hormonalna a usg piersi

Każda kobieta, która stosuje antykoncepcję hormonalną powinna zwrócić szczególną uwagę na badanie piersi. Może to zrobić samodzielnie najlepiej w dniu kiedy następuje krwawienie z odstawienia. Lekarze ginekolodzy bardzo zalecają przed rozpoczęciem przyjmowania hormonów wykonanie usg piersi, a następnie powtarzanie go raz do roku. W przypadku kobiet po 35 roku życia stosujących antykoncepcję hormonalną powinny one przeprowadzać u siebie badanie mammograficzne i poddawać się mu regularnie się co dwa lata.