USG

USG to niezwykle popularna i nowoczesna technologia metoda diagnostyczna. Pozwala na uzyskanie przekroju badanego obiektu. W ProClinic dysponujemy dynamicznym, wszechstronnym i multidyscyplinarnym ultrasonografem. Wykonujemy USG z zakresu ginekologii, położnictwa czy piersi. Dzięki tej metodzie można szybko wykryć różnego rodzaju nieprawidłowości czy powikłania. Jest to niezwykle szybka i bezbolesna technika pozwalająca na obserwowanie rozwoju i ruchu dziecka.

USG Ciąży

USG, czyli Ultrasonografia jest skuteczną metodą diagnostyczną do zbadania narządu rodnego oraz płodu. Dzięki tej technologii można szybko wykryć wszelkie nieprawidłowości płodu. Współcześnie trudno wyobrazić sobie prowadzenie ciąży bez wykonywania badań USG.

Badanie to powinno być wykonywane kobietom w ciąży co najmniej 4 razy w trakcie trwania ciąży.

Współcześnie mamy 3 rodzaje USG 2D (powszechnie znane), 3D i 4D.

USG 3D, 4D

Ma szczególne zastosowanie w położnictwie. Dzięki tej metodzie rodzice mogą po raz pierwszy zobaczyć urodę dziecka, jego twarz, rączki, nóżki, to jak się porusza, uśmiecha. Po badaniu otrzymuje się płytę DVD ze zdjęciami dziecka. Różnica między USG 2D a 3D jest taka, że zwykłe USG ukazuje obraz w szarości przejrzysty jedynie dla lekarza, natomiast dla rodzica nie do końca. Dzięki badaniu 3D/4D można dokładnie zobrazować wygląd dziecka i jego płeć. Obraz 3D jest wielopłaszczyznowy, daje trójwymiarowe zdjęcie dziecka. Natomiast obraz 4D pozwala śledzić ruchy dziecka.

Poza realistycznym pokazaniem dziecka USG 3D/4D umożliwia wykluczenie lub zdiagnozowanie wad rozwojowych. Pozwala na stwierdzenie czy dziecko rozwija się prawidłowo. Jest to o tyle korzystne, że wiele wad można leczyć w łonie matki.

Diagnostyka 3D/4D pozwala na bezpieczną, a jednocześnie precyzyjną ciążę.

więcej o USG 3D, 4D

USG Piersi

Badanie ultrasonograficzne piersi jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym. Wskazane jest, aby raz w roku wykonać badanie. Pozwala na wykrycie różnego rodzaju chorób. USG piersi jest jednym z najważniejszych badań profilaktycznych. Wskazaniem do badania mogą być różnego rodzaju stwardnienia, które wcześniej nie były widoczne – np. guzki, czy tzw. zaciągnięcie skóry, nietypowy wyciek z sutka u kobiet, które nie są w ciąży ani nie karmią, zmiany w brodawce lub guzki w dołach pachowych. Do badania nie trzeba szczególnego przygotowania, najlepszym okresem do wykonania badania jest pierwsza połowa cyklu miesięcznego.

więcej o USG piersi

USG Tarczycy

Badanie pozwala na określenie rozmiarów, kształtu, położenia i struktury tarczycy. Umożliwia także ocenę morfologii zmian guzowatych, a tym samym różnicowanie ich charakteru. Jeśli chodzi o zmiany torbielowate to czułość metody wynosi około 100%, czyli niemal we wszystkich przypadkach torbieli można postawić prawidłowe rozpoznanie. Badanie ultrasonograficzne jest również bardzo przydatne w zapaleniach tarczycy. Dotyczy to zarówno ostrych, jaki i przewlekłych zapaleń. Częsta kontrola pozwala monitorować postęp choroby i skuteczność wdrożonego leczenia. Badanie jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia.

Wskazania do przeprowadzenia badania USG tarczycy:

 • nieprawidłowości wykazane w badaniach laboratoryjnych,
 • choroby tarczycy

więcej o USG tarczycy

USG Jamy brzusznej

USG jamy brzusznej pozwala ocenić stan narządów jamy brzusznej, wykryć nieprawidłowości i zmiany w ich budowie czy też zdiagnozować występowanie płynu w jamie brzusznej. Podczas USG jamy brzusznej bada się następujące narządy:

 • wątrobę
 • nerki
 • trzustkę
 • śledzionę
 • drogi żółciowe
 • pęcherzyk żółciowy
 • gruczoł krokowy
 • macica
 • aorta
 • pęcherz

Badanie powinno być przeprowadzone, gdy pojawi się ból w okolicach jamy brzusznej, wymioty, biegunka, krwawienie z przewodu pokarmowego, uraz brzucha, wyczuwalne guzki w jamie brzusznej.
Badanie powinno być również wykonywane profilaktycznie co 3 lata. Ważne, aby w dniu badania być na czczo.

USG Układu moczowego

USG ma również zastosowanie w urologii. Dzięki temu badaniu możemy określić dokładny kształt, wielkość i położenie nerek oraz stwierdzić początki chorób układu moczowego. Diagnostykę należy rozpocząć, gdy pojawią się następujące dolegliwości:

 • krwiomocz
 • ból w okolicy lędźwiowej
 • bolesne oddawanie moczu
 • ból moszny, wyczuwalne zmiany
 • wyczuwalne zmiany w prąciu
 • choroby zapalne układu moczowo-płciowego

Badanie jest pomocne także w ustaleniu istnienia kamienia, lub kamieni, w układzie kielichowo-miedniczkowym, bądź w drogach wyprowadzających mocz. Za pomocą USG nerek można również stwierdzić istnienie torbieli lub guzów nerek.

Badanie USG jest pierwszym krokiem do wykrycia różnego rodzaju chorób układu moczowego, dlatego bardzo ważne jest wykonanie badania od razu po zauważeniu jakichkolwiek zmian.

USG Narządu rodnego

To bezbolesne badanie pomaga wykryć wiele poważnych chorób. Stanowi uzupełnienie badania ginekologicznego. Dzięki USG lekarz może ocenić powierzchnię, wnętrze, kształt, wielkość, i położenie poszczególnych narządów takich jak macica, jajniki, jak również wykryć nieprawidłowości w ich budowie. W trakcie badania USG narządu rodnego oceniana jest wielkość oraz ilość pęcherzyków, gdzie dochodzi dojrzewanie komórek jajowych. Takie monitorowanie cyklu ma istotne znaczenie w diagnostyce niepłodności.

Badanie jest przeprowadzone gdy:

 • podejrzewane są wady narządu rodnego
 • zweryfikowano ciążę
 • profilaktycznie
 • pojawiają się zmiany narządów rodnych tj. torbiele, mięśniaki

Badanie powinno być wykonywane najrzadziej raz do roku w celach profilaktycznych, przez kobiety, które rozpoczęły współżycie.

USG Jąder

USG jąder pozwala na ocenę zawartości worka mosznowego: jąder, najądrzy, ich osłonek i obecności żylaków powrózka nasiennego. Poprzez to badanie można zdiagnozować raka jądra.

Badanie wykonywane jest gdy:

 • podejrzewa się wodniaka, guza jądra i najądrza, torbieli nasiennych, żylaków powrózka nasiennego
 • gdy występuje ból w okolicach jądra lub moszny
 • nieprawidłowa sprężystość jądra w badaniu palpacyjnym

Badanie jest nieinwazyjną, bezbolesną metodą diagnostyczną pozwalającą na dokładne określenie wielkości oraz budowy jąder i najądrzy.

USG Ortopedyczne

W ofercie ProClinic znajduje się również badanie USG narządów ruchu. Pozwala na zobrazowanie tkanek miękkich, czyli struktur stawowych, więzadłowych oraz mięśniowych.
Podczas USG narządów ruch najczęściej bada się przestrzenie maziowe stawu kolanowego, staw rzepkowo – udowy, więzadła i ścięgna kolana, dół podkolanowy i łąkotki. USG stopy pozwala na zobrazowanie strony grzbietowej więzadła i ścięgna stopy, oraz strony podeszwowej – kości, ścięgna, nerwy, zmiany tkanek miękkich, tzw. ostroga piętowa. W stopie diagnozuje się także ścięgno Achillesa.
Równie często bada się staw biodrowy i jego okolicę: wysięk, krwiaki, patologie błony maziowej, zarys kostny, chrząstkę a także ścięgna.
W odróżnieniu od innych badań, badanie ultrasonograficzne jest całkowicie bezpieczne, ponieważ w czasie jego wykonywania nie wykorzystuje się promieniowania jonizującego.

więcej o USG ortopedycznym

USG Naczyniowe

Badanie pozwala na uniknięcie poważnych schorzeń, a często nawet ratuje życie. USG tętnic lub żył powinno być wykonywane w przypadku omdleń, zawrotów głowy czy uczucie „ciężkich nóg”. Jest to metoda nieinwazyjna, bezbolesna i niewymagająca żadnego przygotowania.

USG naczyniowe umożliwia:

 • ocenę obecności świeżej zakrzepicy żylnej
 • diagnostykę przewlekłego procesu zakrzepowego i monitorowanie jego leczenia
 • określenie szerokości naczyń (żylaki) ich przebiegu i prędkości przepływu krwi
 • analizę czynnościową zastawek żylnych

więcej o USG naczyniowym Dopplera

FAQ – Najczęściej zadawane pytania


Jak powinien wyglądać proces przygotowania się przed wykonaniem usg jamy brzusznej?

Co wykrywa USG wątroby?


Słowniczek pojęć: tłuszczak

Cennik

Jama brzuszna Cena:
USG jamy brzusznej 120 zł
Urologia Cena:
USG dróg moczowych 100 zł
USG gruczołu krokowego 100 zł
Obwodowe węzły chłonne Cena:
USG obwodowych węzłów chłonnych szyi 150 zł
USG obwodowych węzłów chłonnych pachy 100 zł
USG obwodowych węzłów chłonnych pachwiny 100 zł
USG Dopplerowskie Cena:
USG Doppler żył jednej kończyny 150 zł
USG Doppler żył dwóch kończyn 220 zł
USG Doppler tętnic jednej kończyny 150 zł
USG Doppler tętnic dwóch kończyn 220 zł
USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych 150 zł
USG Doppler tętnic nerkowych 150 zł
Zatoki Cena:
USG zatok 100 zł
Ślinianki Cena:
USG ślinianek 100 zł
Tarczyca Cena:
USG tarczycy 130 zł
Staw skroniowo – żuchwowy Cena:
USG stawu skroniowo – żuchwowego 150 zł
Skóra i tkanka podskórna Cena:
USG skóry i tkanki podskórnej (tłuszczaki, włókniaki) 130 zł
Przepuklina Cena:
USG przepukilny 120 zł
Piersi Cena:
USG piersi 120 zł
Jądra Cena:
USG jąder 150 zł
Ginekologia Cena:
USG 2D wraz z konsultacją medyczną 150 zł
USG 3D i 4D wraz z konsultacją medyczną 250 zł
USG ortopedyczne Cena:
USG małego stawu 100 zł
USG dużego stawu 150 zł
USG małego stawu – obustronnie 150 zł
USG dużego stawu – obustronnie 200 zł
USG ścięgna Achillesa 100 zł
USG zespołu kanału cieśni nadgarstka 200 zł
USG splotu barkowego 200 zł
USG jamy opłucnej, klatki piersiowej 130 zł
USG bioderek Cena:
USG bioderek 150 zł
USG mózgowia Cena:
USG przezciemiączkowe mózgowia 120 zł
USG nerwów obwodowych Cena:
USG nerwów obwodowych 200 zł
+48713050761 +48 600 095 020
+48713050761 +48 600 095 020
napisz do nas
+48713050761 +48 600 095 020
napisz do nas

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Wymagane pola oznaczone są *