USG doppler jest najskuteczniejszym i głównym narzędziem stosowanym w nieinwazyjnej diagnostyce, pozwalającej na ocenę stanu układu krążenia.
Za pomocą USG dopplera bada się drożność żył i tętnic dzięki zmianom częstotliwości fal ultradźwiękowych. Badanie to pozwala na wczesne wykrycie niewielkich zmian chorobowych w tętnicach i żyłach, które nieleczone mogą doprowadzić do poważnych dolegliwości, takich jak zawały serca, udar mózgu czy zator płucny. Dzięki zastosowaniu ultradźwięków sprawdzany jest bardzo dokładnie przepływ krwi w żyłach i tętnicach, jak również w innych miejscach ciała.
Podczas USG dopplera bada się: tętnice szyjne (wykrywanie zmian miażdżycowych), tętnice podobojczykowe (przy zwężonych tętnicach możemy odczuwać drętwienie rąk), serce (wykrywanie wad zastawkowych), narządy jamy brzusznej (wykrywa zmiany zapalne, uszkodzenia, niedokrwienie w wątrobie, śledzionie, trzustce, nerkach), narządy płciowe(przyczyny niepłodności, zaburzeń wzwodu), nogi(profilaktyka i leczenie żylaków), guzy w węzłach chłonnych (różnicowanie guzów pod kątem zezłośliwienia).